DünyaManşet

Dünya Şampiyonu Sırbistan unvanını korudu

2022 FIVB Dünya Şampiyonası’nın100. ve son maçı, nefes kesen finalde gülen taraf Sırbistan oldu.

Finale yakışan mücadelede ilk sette Brezilya öne geçti. Sırbistan yakaladı ve öne geçti. Set sonuna kadar süren beraberliği 24-22’de 2 sayılık farka çıkartan Sırbistan, 26-24 ile seti kazandı ve maçta 1-0 öne geçti. İlk sette Busa ve Boskovic 5’er sayı le etkili oldular. Brezilya’da ise Gabi 5, Lorenne 4 sayı kazandırdılar.

İkinci sete Brezilya 4-1 önde başladı. 7-3’lük skorun ardından sayılar bulan Sırbistan farkı ‘ye indirdi. Hatalı hücumlar rakibine sayı veren Sırbistan skorun 9-4 olmasını engelleyemedi. Boskoviç 12-12’de skoru eşitledi.16-13’de yine Brezilya öndeydi. Boskoviç 17-16’da bu kez takımını öne geçirdi. Setin son bölümüne 20-16 önde giren Sırbistan, seti 25-22 kazanıp kupaya bir adım daha yaklaştı. Boskovic bu sette 9 sayı birden aldı. Lozo ve Stevanovic’in bu setteki katkısı Sırbistan’a seti getirdi. Brezilya bu sette sayı bulmakta zorlandı. Gabi bu sette sadece 2 sayı bulabildi.

Üçüncü sete Sırbistan önde başladı. Sayı farkını açmaya başlayan Sırbistan (10-6), savunmada Tayland takımını anımsattı. Her topa müdahale edip inanılmaz toplar çıkartan Sırbistan, serviste Popoviç, hücumda Boskoviç ile bulduğu sayılarla farkı açmaya başladı. (16-8). Setin son bölümüne 20-14 önde giren Sırbistan seti 25-17 maçı da 3-0 kazanarak Dünya Şampiyonu oldu.

Sahanın kuşkusuz en iyisi 24 sayı kazandıran Boskovic oldu.

Bu sonuçla bu turnuvada oynadığı 12 maçı da kazanan  kazanan Sırbistan rakiplerine sadece 5 set verdi. Üst üste ikinci kez şampiyon olurken, unvanını da korumuş oldu. Brezilya’yı 6. maç sonra yenen Sırbistan, Dünya Şampiyonu unvanını koruyan 4. takım oldu.

Brezilya ise oynadığı 4.cü finalden de şampiyon olarak çıkamadı.


İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu