Köşe YazarlarıManşet

Dünya Voleyboluna Değer Katıyoruz

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Öncelikle 2024 Paris Olimpiyat Oyunlarına katılım hakkını elde eden ve aynı zamanda Dünya Kupası şampiyonluğu kazanan A Kadın Mili Takımımızı tebrik ederek başlamak istiyorum. Son yazımda Milli Takımımızın tek rakibi kendisidir deyip; ‘Brezilya, Japonya ve Belçika maçlarında istediği sonucu alacağını düşünüyorum.’ demiştim. Millilerimiz beni yanıltmadı ve grupta oynadığı 7 maçı da kazandı. Bir sezon içinde oynadığı 31 maçın 28’ini kazanan Filenin Sultanları, üst üste tam 22 maçtan galibiyetle ayrıldı. Bir sezonda Amerika, Avrupa ve Asya olmak üzere 3 farklı kıtada kupa kaldırarak voleybolumuza bambaşka bir boyut kazandırdı.
Filenin Sultanları için Mili Takımlar sezonu büyük bir başarı ile sona erdi. Geçmişten günümüze emeği geçen herkesi bir kere daha tebrik ederim.

Yazılarımda her zaman yer verdiğim TRT Kurumuna ve gazetemiz Aydınlık’a özel bir paragraf açmak istiyorum. Mayıs ayından beri sabahın ilk ışıklarından gece yarılarına kadar voleybol maçlarına yer veren TRT’ye ve başarılarımızı sürmanşete taşıyan, tam sayfa takım posteri veren, spor sayfasının neredeyse tamamını voleybola ayıran Aydınlık Gazetesi’ne bir voleybol insanı olarak şükranlarımı sunarım.
Sevgili dostum Aydınlık Gazetesi yazarı Cem Zeren’le birlikte dikkatimizden kaçmayan bir konuyu tüm Türkiye Aydınlık Gazetesi’nden öğrendi. Voleybolseverler, o güne kadar kimsenin farkında olmadığı Japonya’daki olimpiyat elemelerinin aynı zamanda Dünya Kupası turnuvası yerine geçtiğini, ilk kez gazetemiz aracılığı ile öğrendiler. Bu konuda da Aydınlık Spor Servisi olarak farkımızı ortaya koyduğumuzu düşünüyorum.

Sultanların şampiyonluğunu gösteren bayraklar İstanbul boğazındaki üç köprüde birden dalgalanmaya devam ediyor. Her geçişte gururla bakıyoruz!

Sırada Filenin Efeleri Var!

A Erkek Milli Takımımız, sezonun son turnuvası olan 2024 Olimpiyat Elemeleri için Japonya’ya gitti. Aynı Kadın Milli Takımımızda olduğu gibi Erkek Milli Takımımız da hem olimpiyat vizesi almak hem de Dünya Kupası’nı müzesine götürmek için mücadele edecek. Filenin Efeleri tarihinde ilk defa yer aldığı bu iki turnuvada kendisini FIVB Dünya Sıralamasında daha yukarı taşıyacak puanları alabilmek için sahaya çıkacak. Sezona 3.kez kazandıkları CEV Altın Ligi altın madalyası ve FIVB Challenger Cup şampiyonluğu ile başlayan Milli Takımımız, Avrupa Şampiyonasında da son 16 takım arasına girmeyi başarmıştı.

İlk Maç Yarın

Filenin Efeleri, yer aldıkları B Grubundaki ilk maçında Sırbistan’la karşılaşacak. Rakibimiz 5 kez katıldığı olimpiyatlarda 2000 Sidney’de altın madalyaya ulaşmıştı. Milli Takımımız, sırasıyla Slovenya, ABD, Japonya, Finlandiya, Mısır ve Tunus ile karşılaşacak. Grup maçlarını ilk iki sırada tamamlayan takımlar 2024 Paris biletini alacak. Daha önce yer almadığımız bu düzeydeki maçlarda alınacak en yüksek puanla sonraki turnuvalar için avantaj elde etmeye çalışacağız.

Türkiye, Dünya Voleyboluna Katkı Yapıyor

Kıymetli okurlarımız, kulüp ve Milli Takımlarımız, elde ettikleri başarılarla Avrupa ve dünyada ses getirmeye devam ediyor. Türk Voleybolu uluslararası alanda zirvedeki yerini korurken, Federasyonumuz, ev sahipliğini üstlendiği organizasyonlarda çıtayı her seferinde daha yukarılara taşıyor. Voleybolun en önemli paydaşlarından olan hakem ve gözlemcilerimiz de göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. Kadınlar olimpiyat elemelerinde Uluslararası Voleybol Hakemimiz Erdal Akıncı Polonya’da, Nurper Özbar ise Çin’deki turnuvada ülkemizi temsil ettiler. TVF Merkez Hakem ve Gözlemci Kurulu Başkanı ve aynı zamanda CEV Hakem Komisyonu Başkanı Aziz Yener ise Kosova Voleybol Federasyonu’nun davetlisi olarak bu ülkeye gitti ve orada Kosovalı hakemlere eğitim verdi.

 

 

 

 

Başkent Priştine’de Kosova Voleybol Federasyonu (FVK) Başkanı Bahri Gjinovci’nin daveti üzerine gerçekleşen seminere 40 voleybol hakemi katıldı.  Genel Sekreter Valon Nikqi ile FVK Voleybol Hakemleri Derneği iş birliğinde gerçekleşen seminerde “Uluslararası Referans Standartları” ve “E-skor sayfası Elektronik Süreç” konularında eğitim veren Aziz Yener, oyun kurallarındaki son güncellemeleri anlattı. Yener, Kosova’da önümüzdeki sezon uygulanmaya başlanacak olan e-skor süreci hakkında detaylı bilgilendirilmeler ve videolu sunumlar yaptı.

Kıymetli okurlarımız, gördüğünüz gibi kulüp ve Milli Takımlarımız, federasyonumuz ile hakem ve gözlemcilerimiz, sadece turnuvalara katılmakla kalmıyor, saha dışında da Türk Voleyboluna değer katmaya devam ediyorlar. Bugün de voleybolumuzun dünya voleyboluna yarattığı katma değerden ‘Haberiniz Olsun’ istedim.
Kalın sağlıcakla,

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu