Avrupa

Earvin NGapeth Tokyo’da aldığı MVP ödülünü sonuna kadar hak ediyor

Earvin NGapeth uzun zamandır dünyanın en iyi oyuncularından biri olarak kabul ediliyor. Bununla birlikte, Fransız takımı için çok şey vaat etmesine rağmen, bir dönem çılgınca ve tutarsızdı, Dünya Ligleri ve Avrupa Şampiyonaları kazandı. Genellikle sadece birkaç ay arayla yapılan benzer yarışmalarda yetersiz kaldı. Ancak, olimpik altın madalya ile her şey değişti. NGapeth’in tartışmasız olumsuz yönleri oldu ve olmaya da devam ediyor ve ancak Tokyo’da aldığı MVP ödülünü sonuna kadar hak ediyor.

Onun hakkında daha önce yazmıştım ama bu yıl onu gerçekten video kasette yakından izledim. Rallilerde ne yaptığına, özellikle de topla oynamadığı zamanlarda daha iyi yaptığı hareketlere çok odaklandım. Bütün bunlar akıllara durgunluk veren bir deneyim oldu. Yakından izlemezseniz, çoğu zaman tembel ve sahada hiçbir şey yapmadan aylak aylak dolaşıyormuş gibi görünecektir. Bunu zaman zaman yaptığı ihtimalini göz ardı edemem, ancak çoğunlukla, aylaklık gibi görünen şey yine başka bir şeydir.

Hareketleri arasında görebileceğiniz şey, kenardan sürekli bilgi alması ve pozisyonunda küçük ayarlamalar yapmasıdır. Ve bilgileri bir kez işledikten ve bir hareket tarzına karar verdikten sonra topa olan hareketi olağanüstüdür. Bu eylem, tüm Olimpiyatların en sevdiğim hücumu olabilir.

Ngapeth, oldukça zararsız bir durumda, ondan bir şey olmayacak gibi görünüyor ve sonra aniden ortaya çıkmak için mükemmel bir konumda. Ruslar o kadar şaşırdılar ki, tekrar ayağa kalkamadılar ve bunu engelleyemediler ve bir şekilde oyundan koptular. Ancak onun gözlemi, karar vermesi ve uygulaması bu durumu yaratmanın anahtarıydı ve istisnaiydi.

Ngapeth bu durumda oldukça şanslı muhtemelen bir sayı kazanır. Oynamak için topun peşinden koşmak ya da bu tür saçmalıklar yerine, sadece topun yönünü değiştirerek, oyuncuyu ve sahayı net bir şekilde görebilir. Oradan, durumu sahadaki diğer oyunculardan çok daha iyi gözlemledikten sonra, uygun bir adım atmak ve hücum etmek basit bir çözümdür.

Voleybol bir okuma oyunudur. Okumak, büyük gözlem becerileri gerektirir ve sürekli sahada koşarken bunu yapmak çok daha zordur. Ders şu ki, Earvin gibi ol, daha az hareket et.

Mark Lebedew

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu