AvrupaManşet

Ebrar Karakurt: “Dünyanın en iyi voleybol milli takımıyız”

Rus ekibi Lokomotiv Kaliningrad'da forma giyen Filenin Sultanları'ndan Ebrar Karakurt yeni açıklamalarında Rus Ligi ve Türk voleybolundan bahsetti.

Milli voleybolcu Ebrar Karakurt, Sputnik Türkiye için yaptığı yeni açıklamaları ile dikkat çekti. Genç voleybolcu açıklamalarında Rusya’daki kariyeri ve Türk voleybolunun durumundan bahsetti.

“Rusya’ya transfer olma kararım çok eleştirildi”

Rusya’ya gelmeden önceki beklentileri ve transferi sonrası karşılaştığı sürprizler sorulan Ebrar Karakurt bu konuda “Rusya’ya transfer olma kararı aldığımda çok eleştirildiğimi hatırlıyorum. Ama ben her zaman çok pozitiftim. Mutlu olacağımı ve iyi bir sezon geçireceğime inanıyordum ve her şey inandığım gibi devam ediyor.” dedi.

“Rusları Erik Dalı oynarken görmek…”

 Lokomotiv Kaliningrad taraftarlarının ‘Erik Dalı’ şarkısını açarak dans etmeleri hakkında konuşan Ebrar Karakurt bu konuda ise “Kulübün en önemli artısı harika bir taraftara sahip oluşu ve ben taraftar önünde oynamayı seven bir oyuncuyum. Kulübümüzün medya sorumluları ben sayı aldıktan sonra taraftarın Erik Dalı oynaması fikrini bana sundular. Ben de kabul ettim. Sonra onlar için öğretici bir video hazırladık ve ben sayı aldıktan sonra erik dalı şarkısı eşliğinde dans etmeye başladılar. Tribünlerde renkli bir atmosfer oluşuyor. Rusları Erik Dalı oynarken görmek bir hayli güzel. Bu güzel fikir için kulübe teşekkür ederim.

“Ligin en tehlikeli takımıyız”

Lokomotiv Kaliningrad’daki performansı ve hedeflerinden söz eden Karakurt bu konuda “Ligin en tehlikeli takımıyız, herkese karşı galibiyet alabiliriz. İlk devrede istediğimizi yapamadık ama ikinci devredeki aldığımız sonuçlardan çok memnunum. İlk devre yenildiğimiz takımlara karşı kazanıyoruz ve yükselen bir grafiğe sahibiz ki bu play-off’lar için önemli. Ligde kaybedilen maçların telafisi var. Önemli olan play-off’lara formda ve dinamik gitmek.” ifadelerini kullandı.

Ligdeki hangi oyuncu ve takımları beğeniyor?

Rus liginde başarılı bulduğu oyuncular ve takımlar sorulan Ebrar Karakurt soruya şu sözlerle yanıt verdi: “Dinamo Moskova ve Dinamo Akbars gerçekten iyi takımlar. Onlara karşı kazanmak için hep çok çabalamak gerekiyor. Bir çok iyi oyuncu var. İsim vermem gerekecekse Kadochkina, Yulia Brovkina, Parubets, Goncharova, Kapustina, Natalia Perera, Pietrini, Martinez beğendiğim oyuncular arasında.”

“Dünyanın en iyi voleybol milli takımıyız”

Ebrar Karakurt, Türk voleybolunu gelecekte nasıl gördüğünü ve gençlere tavsiyelerini ise şu sözlerle belirtti: “Şu an dünyanın en iyi voleybol milli takımıyız. Uzun yıllar zirvede kalacağımıza inanıyorum. Genç, ne istediğini bilen, kendini kanıtlamış oyunculara ve jenerasyona sahibiz. Ülkemizde voleybola verilen değer bir hayli umut verici. Onlara hayallerinin peşinden koşmalarını ve çalışmaktan asla vazgeçmemelerini öneriyorum.”

“Hâlâ hiç bir şey anlamıyorum”

Rusça konusunda hâlâ zorluk çektiğini belirten Karakurt gülerek “Rusça çok zor bir dil. Öğrenmek için epey çabalamam gerekecek. Takım arkadaşlarımın da yardımıyla günlük hayatta kullanabileceğim kelimelerinin bir kısmını öğrendim. Ama henüz hâlâ hiç bir şey anlamıyorum.” dedi.

“Kariyer rekoru kırmam beklediğim bir şeydi”

Lokomotiv Kaliningrad’a transfer olmasının ardından takıma kolay adapte olduğu ifade edilen Ebrar Karakurt ise bu noktada karakterinin önemli bir rol oynadığını şu sözlerle belirtti: “Bir yere alışmak benim için oldukça kolay. Renkli karakterim sayesinde insanların beni benimsediğini düşünüyorum. Kariyer rekoru kırmam beklediğim bir şeydi. Bu tür şeylerin mutlulukla doğru orantıda ilerlediğini düşünüyorum. Bunu ligin yenilmeyen bir takımına karşı yapmak ve maçı kazanmamız bir hayli özeldi. Rusya Ligi her lig gibi ilk 4-5 takımın büyük çekişme halinde olduğu voleybol seviyesinin ve rekabetin yüksek olduğu bir lig. Fakat benim için diğer liglerden pek bir farkı yok.”

Kaynak: ajansspor Aleyna Gürgen

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu