Köşe Yazarları

Eczacıbaşı VitrA – BJK maçı normal bir maçın ötesinde sonuçlar gösterdi!

Merhaba Sevgili Takipçilerimiz,

Bana göre Eczacıbaşı VitrA – BJK maçı normal bir maçın ötesinde sonuçlar gösterdi!

Natalia, Kim ile oyuna ağırlığını koydu eczacı.. Hande sahada ama yedek, oynatılmıyor. Pasör çaprazı Melis oynuyor. Gibbemeyer, Ergül orta. Pasör Gamze başladı..

BJK, son maçta sonradan girip çok iyi oynayan Fatma ve İrem yedek, Ceyda ilk 6 başladı. 19/12 Eczacı. Büşra ilk smaç sayısı alıyor yani BJK orta oyuncularını hiç kullanamıyor..
25/15 eczacı..

2.Set,
Fatma orta, Mislina 4 numarada başlıyor. Mislina, Ceyda servis karşılamada çok aksıyor bu da BJK’nin ortadan oynamasını imkansız kılıyor, köşe oyuncuları ikili bloklarla savaşmak zorunda kalıyor.7/0 Eczacı, Mislina/Ceyda..12/3 Eczacı.
Ve 25/5 Eczacı…
Bu skor kabul edilemez. Bu kadro ile BJK’nin Eczacı’yı yenmesini beklemiyor kimse fakat skoru 5 ile bitecek kalitede de değil BJK. Buşra, Dilara, lebro Merve, oyunda iken Fatma, Ceyda gayret ediyorlar. Asıl şimdi tüm takım olarak savaşmak ve toplayabildikleri kadar puan toplamak zorundalar, bir kaç hafta sonra Ocak ayını beklemek zorunda kalırlar yabancı transferi için aman düşmekten kurtulalım diye. Zamanında Aziz abi benden rica etmişti ‘kız, erkek oyuncu var mı takımları ligde tutunulalım’ diye. Ben de Rodostina ve eşini getirmiştim destek için, menajerlik falan değil. Kız takımı ligde kalmış, erkekler çok küçük farkla düşmüştü.
BJK bu kadro ile iki işi iyi yapmaya çalışacak.. SERVİS ATMA ve SERVİS KARŞILAMA.. Direkt ne kadar çok sayı alırsa o kadar şansı olur rakipleri ile mücadele etmeye. Ve ilk altısını en doğru oyunculardan seçmeli. 3-5 sayı verince oyuncu değiştirerek de takım oluşturamazlar. Rakibin Eczacı olmadığı düşünülürse, hedef maçlarda sayı-set-maç kazandıracak doğru altıda karar vermeli teknik kadro. Yabancı oyuncu alamazlarsa da bu sezon işleri çok zor. Bursa ve Aydın deplasmanlarından puan çıkarmak zor olacak.
BJK’ta bir diğer yanlış da 13-15 sayı gerideyken ikili değişiklik yapıyorsunuz ama 3.set 3 sayı geride iken böyle bir şey aklınıza gelmiyor.

3.Set,
Eczacı yabancısız kadro ile oynayan BJK’a karşı 3.sette de üç yabancı ile oynuyor. İşte tam da bu zihniyet Türk oyuncu yetişmesine engel oluyor. Rakip yabancı oyuncusu olmadan sahada ve siz kendi salonunuzda 3.sete bile üç yabancı ile çıkıyorsunuz. Yanı TÜRK oyuncularımıza güvenmiyorsunuz, yani TÜRK oyuncuların gelişmesini-yetişmesini düşünmüyorsunuz. Bu maçta bile en skorer oyuncular Kim, Natali oluyor. Yani pasları bu maçta bile yabancı oyuncularınızdan oynuyorsunuz. Saliha’yı 3.set 18/15 te oyuna alırsanız bu oyuncuyu geliştiremezsiniz.
25/19 Eczacı..

Şampiyonlar Ligi’nde zaten Pasör dahil 5 yabancı ile oynanacak, bu belli. 6. oyuncu orta olacak. Sultanlar Ligi’nde de şu an görünen zor bir sezon geçeceği. Hele birde sakatlık vs olursa Allah korusun, tüm hedeflerden şaşmak durumunda kalınır. Bu durum FB, GS, VAKIFBANK için de geçerli. Gerçek şu ki, tüm kulüpler kazanma şanslarını yabancı oyuncular üstüne yapıyor. Bu normal sayılabilir fakat Milli Takım oyuncularımız sezon sonlarında geriliyor, gelişmiyor, her sene 1-2 yeni oyuncu yukarı çıkamıyorsa bunda bir sorun var demektir. Bu kadar imkan ve desteğe rağmen kalite yok ise bu, görev yapan teknik ekiple alakalı kalitesizliktir!
Sporda ya başarılı olursun, kalitelisindir yada başaramazsın kaliten yoktur.

Şanssızlık diye bir olgu kabul edilemez..

Saygılarımla,

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu