Altyapılar

Eczacıbaşı’nın mirası Eczacıbaşı Spor Okulları

Kurulduğu 1966 yılından bu yana sadece kulüp başarılarına değil, oyuncu yetiştirmeye de odaklanan ve bu hedef doğrultusunda yüzlerce genç kızı voleybola kazandırarak Türkiye’de sporun gelişmesine çok önemli katkılar sağlayan Eczacıbaşı Spor Kulübü, 2019-2020 sezonunda da en az üç bin kız çocuğuna ulaşmayı planlıyor.

Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) tarafından yayınlanan özel haberde Eczacıbaşı Spor Kulübü’nün altyapı sisteminden bahsedilirken, kulübün hazırladığı ve spor okulu öğrencilerinin yer aldığı bir video paylaşıldı.

Eczacıbaşı Spor Kulübü, 2016 yılında, ülke çapında birçok genç voleybolcuya ulaşabilmek amacıyla ES Voleybol ile birlikte başlattığı “Geleceğe Smaç” projesini hız kesmeden sürdürüyor. Kulüp, bu program sayesinde birçok kız çocuğuna spor kültürünü, ruhunu ve disiplinini aşılamayı hedeflerken, aynı zamanda genç yetenekleri keşfetmek ve geleceğin yıldızlarına iyi bir voleybol eğitimi verebilmek için sağlam da bir temel atıyor.

“Geleceğe Smaç” projesine büyük önem verdiklerini belirten Eczacıbaşı Spor Kulübü Başkanı Faruk Eczacıbaşı, “Binlerce kızımız Geleceğe Smaç projesi çerçevesinde voleybol oynuyor. Kuşkusuz hepsinin dünya şampiyonu olmasını, uzun dönem voleybol oynamasını bekleyemezsiniz ancak bütün bu gençlerimizin gelecek hayatlarında kendilerine güvenen, gerçek anlamda Türk kadınını temsil eden bir kişiliğe sahip olmalarını beklersiniz. Eczacıbaşı Spor Kulübü olarak da sporu yalnızca maç ve şampiyonluk olarak görmüyoruz. Geleceğe Smaç projesinin de bu yaklaşımımızın çok iyi bir sentezi olduğunu düşünüyorum. 2018 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından verilen “Kadınlar ve Spor Dünya Ödülü”yle de bu çabalarımız taçlandırılmıştı” ifadelerini kullandı.

Altyapıya verdiği önemle de bilinen Eczacıbaşı VitrA Kadın Voleybol Takımı Baş Antrenörü Marco Motta, “Geleceğe Smaç projesinin kurucusu Sırma Üç’ün de katkılarıyla genç oyuncu havuzunu genişletmeyi ve ülke çapında voleybolu daha ulaşılabilir kılmayı başardık. Yetenekli oyuncuları bulmak ve onları verdiğimiz eğitimle teknik anlamda Türkiye Ligi gibi üst seviye voleybola hazırlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Bu çalışmalarının meyvesini, geçtiğimiz sezon altyapılarda üç ayrı kategoride Türkiye Şampiyonası finali oynayarak elde ettiklerini belirten Altyapı Teknik Koordinatörü İsmail Şahin ve Altyapı İdari Sorumlusu Asuman Baş, “17, 15 ve 13 yaş altı kızlarımızla, haftanın her günü antrenman yapıp hem kulüp hem de okul takımlarıyla çıkacakları maçlara hazırlanıyoruz. Sadece saha içinde değil saha dışında da verdiğimiz eğitimlerle sporcularımızın kişisel gelişimlerine katkıda bulunuyoruz” diyerek görüşlerini iletti.

Geleceğe Smaç kampüsleriyle ilgili detaylı bilgilere www.gelecegesmac.com adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu