DünyaManşet

Eda Erdem ve Nimir Abdel-Aziz ‘Eşit Formayı’ Giyecekler

 

Cinsiyet eşitliğini savunmak için: ‘Eşit Forma’

Equal Jersey (Eşit Forma), voleybolun küresel çekiciliğini artırmaya ve bunun nasıl başka hiçbir spora benzemeyen bir spor olduğunu göstermeye yönelik geniş bir kampanyanın parçasıdır.

Volleyball World, sporun en iyi oyuncularının kendi adlarının ve karşı cinsten bir oyuncunun adının yer aldığı özel bir baskı forması giyerek cinsiyet eşitliğini savunacakları dünyanın ilk ‘Eşit Forma’ kampanyasını başlattı.

Aynı forma numarasını paylaşan kadın ve erkek oyuncular, 25 ve 27 Haziran 2021 tarihlerinde düzenlenecek Voleybol Milletler Ligi (VNL) 2021 Finallerinde ilk kez birbirlerinin isimlerini gururla formalarında taşıyacak.
Finallerde, voleybol sporunun, oyuncuların ve taraftarların, spor dünyasında cinsiyetler arasında sıklıkla yer alan eşitsizliğe nasıl meydan okumaya çalıştığını vurgulamak için özel üretim formalar giyecekler.

Lauren Carlini (ABD) ve Facundo Conte (ARG) 7 No'lu Eşit Formayı paylaşıyor

Lauren Carlini (ABD) ve Facundo Conte (Arjantin) 7 No’lu Eşit Formayı paylaşıyor

Aralarında Lauren Carlini (ABD) ve Facundo Conte (Arjantin) 7 No’lu Eşit Formayı, Natalia Goncharova (Rusya) ve Wallace de Souza (Brezilya) No. 8 ve Eda Erdem ve Nimir Abdel-Aziz (Hollanda) 14 numarayı paylaşıyor.

Spordaki kurallar genellikle tüm oyuncular için aynı olsa da, sporda cinsiyetler arasında meydan okunması gereken büyük bir eşitsizlik var.
Voleybol, kadın ve erkek büyük müsabakalarında eşit para ödülü ve eşit izleme rakamları üreten spor olarak eşit bir oyun alanı geliştirmeyi amaçlar.
Ancak Volleyball World, gelişmek için her zaman imkan olduğunun farkında! Bu nedenle voleybol sporu, Eşit Forma aktivasyonu ile bu durumu düzeltmeyi ve cinsiyet eşitliği için bir puan daha almayı hedefliyor .

Natalia Goncharova (RUS) ve Wallace de Souza (BRA) 8 Nolu Eşit Jersey'i paylaşıyor

Natalia Goncharova (Rusya) ve Wallace de Souza (Brezilya) 8 Nolu Eşit Jersey’i paylaşıyor

Volleyball World CEO’su Finn Taylor şunları söyledi:

“Volleyball World, sporda cinsiyet eşitliğini teşvik etmenin önde gelen savunucularından biri olmaktan gurur duyuyor. Cinsiyet eşitliği ve kapsayıcılık voleybolun DNA’sında var ve biz her zaman statükoyu kabul etmeyi reddedeceğiz.

“Uluslararası düzeyde, kadın ve erkeklerin eşit fırsat, eşit ücret ve eşit dikkatle eşit bir oyun sahasında yarıştığı bir spordur. Ancak, spor dünyasında daha fazla eylemi teşvik etmek için voleybolun kapsayıcılık ve eşitlik kültürünü yeni ve yenilikçi yollarla sergileyerek bu konuda liderlik etmek için daha fazlasını yapmalıyız.

“Eşit Forma kampanyasını başlatarak voleybolun evrensel olduğunu göstermeyi amaçlıyoruz. İnsanları bir araya getiriyor; oyuncular ve taraftarlar herkesi neşelendiriyor, sınırsız bir güç olarak eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılığı savunuyoruz.”

Eda Erdem (TUR) ve Nimir Abdel-Aziz (NED) 14 Nolu Eşit Formayı paylaşıyor

Eda Erdem (TUR) ve Nimir Abdel-Aziz (Hollanda) 14 Nolu Eşit Formayı paylaşıyor

Eşit Forma tasarımı, Volleyball World’ün yeni marka konumlandırması ve görsel kimliğinin daha geniş bir kampanyasının parçası olup, voleybolun küresel çekiciliğini artırmayı ve nasıl benzeri olmayan bir spor olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Yeni marka, bazı seçilmiş oyuncu da içerecek ve 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na öncülük edecek çeşitli dijital ve sosyal medya kampanyalarıyla hayata geçirilecek. Voleybolla ilgili her şeyin tek bir yerde bir araya geldiği Volleyball World web sitesinde daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Volleyball World’ün misyonu, dünyadaki en büyük bağlantılı spor ekosistemi olmak için tüm voleybol paydaşlarını ortak bir amaç ile kucaklayarak sporu büyütmektir. Bu bağlantılı ekosistem aracılığıyla, voleybol topluluğu sporda cinsiyet eşitsizliği gibi temel sorunlar hakkında farkındalık oluşturabilir ve cinsiyet eşitliği için puan kazanmaya devam etmek olacaktır.
Voleybolu diğer sporlardan ayıran unsurlardan biri de sporun ve müsabakaların doğasında var olan cinsiyet dengesidir. Tüm büyük yarışmalarda, eşit bir oyun alanını teşvik etmek için eşit para ödülü ve maç formatları sağlanır. Nielsen tüketici araştırmasına göre, voleyboldaki izleyici sayıları, kadın ve erkek oyunlarının eşit derecede popüler olduğunu gösterirken, sporun taraftar demografisi her iki cinsiyet arasında eşit olarak bölünmüştür.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu