ManşetMilli Takımlar

Eda: ‘Olimpiyat şansımızın yüksek olduğunu düşünüyorum’

A Milli Kadın Voleybol Takımı kaptanı Eda Erdem Dündar, 7-12 Ocak tarihleri arasında Hollanda’da düzenlenecek 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları Avrupa Kıta Elemeleri’ne dair soruları yanıtladı.

Harika geçen Avrupa Şampiyonası sonra yeniden Milli takım dönemindeyiz. Milli takım senin için ne ifade ediyor ?

80 milyon nüfusu olan bir ülkenin voleybol milli takımında oynamak beni çok ayrıcalıklı hissettiriyor. Ait olduğum ülkem adına hem Avrupa’da hem de dünyada ülkemizi tanıtmak şerefine nail olmak, tüm branşlarda ülkece birlik olup, takımlarını desteklemek demek. Benim için de milli takım, ay yıldızlı forma altında ülkemiz uğruna mücadele etmek, Türk kadınının gücünü göstermek demek. Bu forma altında mücadele ettiğim için her zaman gurur duyuyorum ve çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Elimden geldiğince de ülkemiz adına mücadele etmeye devam edeceğim.

Olimpiyatlara gitme şansımızı nasıl görüyorsun ?

Hollanda’da düzenlenecek olimpiyat elemeleri, geçtiğimiz olimpiyat elemelerine nazaran daha farklı bir formatta ilerliyor. Şansımızın çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Güçlü rakiplerimiz var. Avrupa’nın en iyi 8 takımı arasında gösterilen takımlarla mücadele edeceğiz. Sahadaki performanslar belirleyici olacak. Milli takım içerisinde çok güzel bir ortam var. Herkes milli takımı çok özlemiş. Takım halinde 7 Ocak’ta oynayacağımız ilk karşılaşmayla beraber olimpiyat elemelerine güzel bir başlangıç yapıp, 12 Ocak’ta da olimpiyat vizesini almak istiyoruz.

Gruptaki rakiplerimiz hakkında ne düşünüyorsun, nasıl bir turnuva bizleri bekliyor ?

İlk maçımızı Almanya’ya karşı oynayacağız. Almanya, yıllardır aynı disiplinle oynayan bir takım. Genç bir ekibe sahipler. İyi oyuncuları var ve çok iyi servis atıyorlar. Maçın son anına kadar mücadeleyi bırakmayan bir ekip. Ardından Hırvatistan var. Hırvatistan ile son Avrupa Şampiyonası’nda çok çetin geçen bir mücadelemiz olmuştu. 3-2 galip gelmiştik. Çok genç ve dinamik bir kadroya sahipler. Grubumuzdaki son maçımızda da Belçika ile oynayacağız. Belçika, rotasyon değişikliğine giderek tekrar yeni oyuncuları milli takıma adapte etmeye çalışıyor. Onlarda her takım gibi disiplinli oynayan bir ekip. Amacımız tabiki de ilk öncelikle Almanya maçına iyi başlayıp galip gelmek ve bu motivasyonla da Hırvatistan ve Belçika’yı da aynı şekilde geçmek istiyoruz. Grubumuz zorlu ancak olimpiyat elemeleri olduğu zaman grubunuzun kolay olmasını bekleyemezsiniz. Olimpiyat elemelerinin verdiği baskı ve stres, oynadığımız herhangi bir turnuvadan daha farklı olacaktır. Heyecanla karşılaşmaları bekliyoruz. Olimpiyatlara gitme ihtimalinin olması bile beni heyecanlandırıyor. 1 kez Londra Olimpiyatları’nda bulunmuş bir sporcu olarak, tekrar olimpiyatlarda yer almak hem ülkemiz hem de milli takımımız adına çok büyük bir başarı olacaktır. Olimpiyatlar, gerçekten sporun zirvesi. Açılış töreni, yapılan organizasyon, olimpiyat köyü, çevrenizde dünyanın en iyi sporcularının olması ve herkesin aynı ortamda yemek yemesi, aynı ortamda oyun oynaması, sosyalleşmesi her anlamda çok farklı bir turnuva bizleri bekliyor. 2012’deki duygularımı hatırlıyorum da 2020 çok daha iyi geçecek gibi geliyor. İnşallah Tokyo’daki olimpiyatlara gidebiliriz.

Hollanda’da sizi destekleyecek Türk taraftarlarımıza neler söylemek istersin ?

Yurtdışında çok fazla vatandaşımız yaşıyor. Hollanda’da bu ülkelerden bir tanesi. Ben inanıyorum ki, Apeldoorn’da da 7-12 Ocak tarihlerinde bizleri yalnız bırakmayacaklardır. Çünkü biz ülkemiz için mücadele edeceğiz. Onlarında bizleri ne kadar çok desteklemek istediklerini biliyoruz. Onlar bizim sahadaki itici gücümüz olacak.

Eda Erdem Dündar röportajının videolu halini bilgisayarınıza indirmek için linke tıklayınız: https://we.tl/t-5NedXqFlI7

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu