Köşe YazarlarıManşet

Efsane Kadro Sahalara Dönüyor

Genel Yayın Yönetmenimiz Savaş Eskigülek, Aydınlık Gazetesi'ndeki 'Haberiniz Olsun' isimli köşesinde Filenin Sultanları isminin çıkışı ile o efsane kadronun yeni projesinden bahsetti.

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Başarılarıyla yıllardır gururumuz olan A Kadın Voleybol Milli Takımımızın ‘Filenin Sultanları ismini nasıl aldığını biliyor musunuz? Bugün, bu ismin ortaya çıkışı ve o kadronun yepyeni projesinden ‘Haberiniz Olsun’ istiyorum.

Filenin Sultanları Nasıl Ortaya Çıktı?

“Filenin Sultanları” unvanı, 2003 yılında Avrupa Şampiyonası sırasında ortaya çıktı. Acar gazeteci, foto muhabiri rahmetli Celal Demirbilek, Ankara’da kamp yapan Milli Takımımıza özel haber yapmak üzere izin aldı ve fotoğraf çekmeye başladı. Bir kompozisyonda da sporculara Osmanlı Sultanlarının geleneksel kıyafetlerini giydirdi. Ertesi gün Hürriyet Gazetesi’nde kullandı. O yıl karşılaşmaları anlatan başta rahmetli Mustafa Yener olmak üzere TRT spikerlerinin, takımımızın maçlarda gösterdiği performans sebebiyle heyecan ve coşkuyla, anlatımda “Filenin Sultanları” olarak seslenmeleri, bu unvanın ilk çıkışı oldu.

Haber ve fotoğraf o kadar beğenildi ki, 2011 yılında İstanbul’da düzenlenen Avrupa Ligi Dörtlü Finali öncesi, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü’nün hazırladığı özel sultan kıyafetleriyle yine aynı poz verildi.

Türkiye’de Kadın Voleybolunun Dönüm Noktası

Türk Kadın Voleybolunun dönüm noktası, Ankara’da oynanan 2003 Avrupa Voleybol Şampiyonası oldu. Filenin Sultanları, Ankara’daki şampiyonada finale yükseldi. Finalde olağanüstü bir oyun sergiledi ve son topa kadar rakibini bırakmadı.
Bu şampiyonada mücadele eden o efsane kadroda Bahar Mert, Esra Gümüş, Sinem Akap, Özlem Özçelik, Aysun Özbek, Natalia Hanikoğlu, Mesude Kuyan, Pelin Çelik, Çiğdem Can Rasna, Gülden Kayalar, Seda Tokatlıoğlu ve Neslihan Demir yer alıyordu.
O günden beri kadın voleybol milli takımımızda forma giyen her oyuncu bizim için birer Sultan!

O Kadro İnanılmaz İşlere İmza Attı

2003 Avrupa Şampiyonası, kamp sırasında takımın başantrenörü Deniz Esinduy’un geçirdiği kalp krizi ile aramızdan ayrılması ile bizleri üzerken, voleybolcuların sadece Filenin Sultanları olmalarına değil, başarılarıyla da tüm dünyanın dikkatini çekmelerini sağladı. Deniz Esinduy’un ardından Türkiye’nin antrenörlüğünü Halil Reşat Yazıcıoğulları yapmaktaydı.
Şampiyonayı çok iyi bir performans göstererek ikincilikle bitiren Filenin Sultanları’nın başarıları durmaksızın devam etti.
Sultanlar, aynı yıl FIVB tarafından düzenlenen Kadınlar Voleybol Dünya Kupası’nda yedinci olmayı başardı. Millilerimizin, Japonya’daki bu turnuvada İtalya ile oynadıkları maç sırasında aldıkları ‘‘Ata molası’’nda Atatürk’e saygı duruşunda bulunmaları, dünya medyası ve seyirciler arasında büyük ilgi uyandırmıştı. Filenin Sultanları, 10 Kasım günü oynanan maçta Türkiye’den binlerce kilometre uzakta, Japonya ile aramızda 7 saat fark olmasına rağmen Türkiye’de saat tam 9.05’i gösterdiği sırada aldıkları molada saygı duruşunda bulunarak Atatürk’ü anmıştı.

Vizyonu Geniş Sultanlar’dan Sürpriz Karar

2003 Yılı kadrosunda yer alan Esra Gümüş Kırıcı, Neslihan Demir Güler, Gülden Kayalar Kuzubaşıoğlu ile Başak Türkoğlu Aydın, Gülen Erman, Betül Tokgöz, Burcu Hakyemez Dal, Doğa Tekin, Aslıhan Sinanoğlu ve Ebru Elhan gibi dönemlerinin Dünya Şampiyonu olan Genç Milli Takımda yer alan voleybolcular sahalara geri dönüyor!

 

 

 

 

 

Büyük Kadınlar Ligi’de Mücadele Edecekler

Türk Basınında ilk kez Aydınlık Gazetesi’nde okuduğunuz ve yukarıda isimlerini verdiğim Filenin Sultanları, yer alacakları ligin kalitesini arttırmak, genç sporcuların deneyimli bir kadroyla voleybol oynamasına olanak sağlamak ve sürpriz sosyal sorumluluklarla farkındalık yaratabilmek için Teşvikiye Spor formasıyla salonlara dönecekler.

Sponsorlar Aracılığıyla Farkındalık Yaratacaklar!

Milli Takımımızın uzun süre kaptanlığını yapan ve halen Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi olarak akademik kariyerine devam eden Esra Gümüş Kırıcı ve eski sporcu arkadaşlarıyla birlikte yeniden salonlara dönmeye hazırlanıyorlar. Eminim hem saha içinde hem de saha dışında yine güzel işlere imza atacaklar. Üstelik bu sefer yanlarında voleybol camiasının yıllardır yaptığı başarılı organizasyonlarla dikkati çeken emektarı Volkan Şirinoğlu da yer alacak. Ben şimdiden çok heyecanlandım. Bravo Esra kaptan ve Filenin Sultanları!

Kıymetli Okurlarımız,

Bu vesileyle gazeteci Celal Demirbilek, Başantrenör Deniz Esinduy ve TRT Spikeri Mustafa Yener’i rahmetle anmamıza vesile olan bu girişim için firmalardan da destek bekliyoruz.

Kalın sağlıcakla…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu