Genel Haberler

Efsanevi Bulgar Pasöre CEV Ömür Boyu Başarı Ödülü

Voleyboldaki ilk bilgisayar. Bu, bazı gazetecilerin efsanevi Bulgar pasör Dimitar Karov’a taktığı lakapdır. Bulgar Büyücü! Memleketi Sofya’daki Voleybol Gala’sında Karov, prestijli CEV Ömür Boyu Başarı Ödülü’nün sahiplerinden biri oldu. Bu ödülü, CSKA SOFIA ile Şampiyonlar Kupası’nı kazandıktan yaklaşık 50 yıl sonra ve 1970 Dünya Şampiyonasında Bulgaristan’ın gümüş madalya kazanan performansının ardından kazandı.

“CEV’den böyle bir ödül gurur verici. Çok heyecanlıyım. Bizim neslimiz biraz unutuldu, ama bu normaldir ve hayat yeni doğmuş kahramanlar ile dinamiktir. CEV’den Haber geldiğinde çok şaşırdım. Çok memnunum, ”dedi 76 yaşında olan ünlü Bulgar Voleybol oyuncusu.

Dimitar Karov 27 Kasım 1943’te Sofya’da doğdu. Öncelikle futbol oynamaya başladı ve 15 yaşındayken kendisini voleybol ortamında buldu ve Septemvri (Sofya) gençlik akademisinde oynamaya başladı. 18 yaşında hala okulda iken CSKA SOFIA’nın ilk takımındaydı. 1969’da CEV Şampiyonlar Kupası şampiyonluğu ile zafer kazandı.

Sofya’daki 1970 Dünya Şampiyonasında, Bulgaristan milli takımıyla gümüş madalya kazandı. Karov, sırasıyla Olimpiyatlarda ve Avrupa Şampiyonasında üç ve dört kez sahne aldı. CSKA ile Bulgaristan’da beş kez oyuncu olarak, iki kez de antrenör olarak şampiyonluk kazandı. 1972’den 1975’e kadar İtalya’da CUS TORINO’da oynadı. Bulgar pasör, İtalya Ulusal Ligi’nde üst üste üç yıllığına MVP için Trofeo Gazzetta’yı kazanan tek oyuncu oldu.

Sadece 173 santimetre uzunluğunda idi ve ne yüksek kaliteydi! “Şimdi spor salonunda olduğumda ya da televizyonda maç izlerken derim ki: Delirmiş olmalıyım! Bu tür direklere karşı nasıl oynayabildim böyle bir şey olabilir mi? Gerçek şu ki deli gibi çalıştım. Evet, 173 santim boyundayım, ancak 105 santimetre sıçrayabiliyordum. En üst seviyede olmak için en yukarı zıplamam gerektiğini biliyordum. Başlangıçta, hem sol hem de sağ ellerimle hücumda oynadım. Bir gün beni CSKA’ya götüren antrenör, büyük Todor Simov şöyle dedi: “Sadece sol elini kullanacaksın.” Çok hırslanmıştım.

“Sofya’daki dairemde küçük bir spor salonuna dönüştürdüğüm bir oda vardı. Her gün 90 dakika ile 2 saat arasında tek başıma antrenman yapıyordum. Ellerimdeki dambıllarla ya da belimin etrafındaki kum torbalarıyla çılgınca zıplıyordum. 1000 kez zıplamıştım  bir keresinde 2.000’e çıktım ama daha yükseğe zıplamak zorunda idim. Erkekler CSKA ekibindeyken, üç saat çalıştıktan sonra bile, ilave ribauntlar yapmak için salonda kaldım. Defalarca duydum: ‘Sen delisin; sakatlanacaksın! ama biliyordum: ‘Belki deliyim ama çok iyi bir voleybol oyuncusu olmak istiyordum.’ Maçlar sırasında ağırlığım olmadığı zaman, yerden sıçradığımda kendimi uçuyormuş gibi hissettim. Bu harika bir histi.” Dimitar Karov böyle anlatıyor.

“Kariyerimin en heyecan verici anı CSKA ile Şampiyonlar Kupasını kazanmaktı. Her sporcu zirveye ulaşmak için hayal kurar. Aslında, o yıllar Bulgar Voleybolunun yükselişini işaret ediyordu. 1967’den 1972’ye kadar gelişimimizde, CSKA ve milli takımdaki büyük bir sıçrama baş rol oynuyordu. Ve bunların hepsi harika bir 1969’dan sonra en büyük yükselişti. Bir Bulgar kulübü Şampiyonlar Kupası’nı kazandı – harikaydı! CSKA’da milli takımın özü olan fantastik bir ekibimiz vardı – Dimitar Zlatanov, Aleksandar Trenev, Vasil Simov, Stoycho Kraychev, Zdravko Simeonov. Rakiplerimizin saygısını kazandık. Dinamik bir oyun tarzımız vardı. Yenilmesi çok zor bir takımdık ”diyor Karov.

“Elbette, kariyerimin bir diğer önemli dönüm noktası 1970’teki Dünya Şampiyonası’nın finaliydi. Altın madalyaya çok yakındık. Bu acıyı asla unutamayacağım – Doğu Almanya’ya karşı olan eşleşmemizi. Dünya ve Olimpiyat şampiyonu olmadığımız için kendimizi asla affetmeyeceğim, çünkü hak etmiştik. Bulgaristan Dünya Şampiyonası’na gümüş madalya kazandı – ne büyük bir başarı, ne büyük bir başarı, ”dedi Karov. “Bazen, biraz şansa ihtiyacınız vardır. Dünya Şampiyonası finalinin beşinci setini 13: 5 önde iken kaybetmek bir kabus,  ömür boyu unutulmayacak bir yara. Dördüncü seti 15-4 kazandık, beşinci sete 13: 5 di ve altın madalyadan iki puan uzaktaydık ama bir daha hiçbir detayı unutmayacağım. Aleksandar Trenev 14. sayı için temiz bir blok yaptı. O anda Türk ikinci hakem Trenev’in formasının ağa dokunduğunu söyledi. Başka hiç kimsenin böyle bir karar vermeyeceğinden ve bunun çok önemli bir an olarak ortaya çıktığından eminim. Bu yüzden şanstan bahsediyorum. Bu yaz olduğu gibi, Vrna’daki olimpiyat elemelerinde, Tsvetan Sokolov topu 5 cm. dışarı gönderdi aksi takdirde Bulgaristan Brezilya’yı 3-0 yenebilirdi fakat sonuçta 2-3 kaybetti. Karov, “Sporda kalp kıran anlar var” dedi.

Brezilya süper starı Bruno Rezende’nin bugün dünyanın en iyi pasörü olduğunu düşünen efsanevi Bulgar “Voleybol bilgisayarı” nın bu fikri sürpriz olmamalı. “O mükemmel. Deneyimli. Makul. Akıllı.”

“Bizim zamanımızdaki Voleybol ile şimdiki zaman arasındaki fark çok büyük. Şimdi çoğunlukla birkaç kombinasyona dayanıyor. Dördüncü bölgeden keskin top, altıncı bölgeden pipe ve birinci bölgeden hücum… Şimdi taktiksel kombinasyonlar çok katı ve pasörler kendilerini genellikle onlara bağlıyor. Bizim zamanımızda, pasör gerçek bir yaratıcı olabilirdi. Bazen iki veya üç hücumcu ile bir blokör üzerinden oyun kurardık. Karov, bu yaratıcı eserin büyük bir kısmının ellerden ve pasörün zihninden geldiğini söyledi.

Biyografisinden ilginç bir başka detay ise XX yüzyılın en iyi Bulgar futbolcusunun başlangıçta voleybol da oynayan ve file karşısında çok iyi bir performans sergileyen Georgi Asparuhov’un kız kardeşi ile evli olması.

Voleybol, Bulgar sihirbazın hayatıdır. Bu yüzden Sofya’daki CEV Avrupa Voleybol Gala’sında dikkatleri üzerinde topladı. “Sahneye çıktığımda hala o hissi duydum. Karov, gülümsüyor şampiyon takımın bir parçası olmama rağmen. ”

“Bas çok iyi bir adam. Onu izlemek gerçekten hoşuma gitti ve onunla tanışmak güzeldi. Ayrıca, erkeklerin ve kadınların 2019’daki En İyi Oyuncuları, Uros Kovaceviç ve Sırbistan’dan Tijana Boskoviç ile de konuşabildim. Sırplara Voleyboldaki olağanüstü yükselişlerinden dolayı içtenlikle hayranım; onları izlemek bir zevk. Memleketimdeki büyük voleybol ailesinden bütün bu insanlarla birlikte olmak bir zevkti. CEV’in Bulgaristan Voleybol Federasyonu’na bu saygısını göstermesi ve onlara Avrupa Voleybol Galaları organizasyonunu vermesi onurdur. 2021 yılında Erkeklerin Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına ve kadınların Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapmak Bulgaristan Voleybol Federasyonu tarafından yapılan çalışmalar için iyi bir sertifikadır. Bulgar Voleybolunun, sahaya henüz yansımayan  yeni altın yıllarının geleceğini umuyorum. ”dedi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu