Genel Haberler

Efsanevi Doktordan Voleybola Dönüş

Spor ve tıp alanında tanınmış bir figür olan Manuel Puga’nın oğlu Nelson Puga, FC Porto’da bir voleybol oyuncusu olarak öne çıktı ve birkaç ulusal şampiyonluk ve Portekiz Kupası’ndan fazlasını kazandı. Portekiz milli takımı için 100 uluslararası forma giyen ilk oyuncu oldu ve Portekiz Takımı ile 150’den fazla maçta yer aldıktan sonra emekli oldu. Şu anda 60 yaşında, Portekiz’in ulusal voleybol takımlarından ve kalbine en yakın kulüp olan FC Porto erkek kıdemli futbol takımından sorumlu ünlü bir doktor.

Rekabete dönüş için asgari koşulların mevcut olduğuna inanıyor musunuz? Bunun olması için ne gerekli?
Evet, kısa / orta vadede en azından Portekiz’de eğitim ve yarışmalara devam etme koşulları olduğuna inanıyorum. Mevcut koşullara uyum önerisi ile bir beklenmedik durum planına ihtiyacımız var. Açıkçası, Hükümet ve özellikle Sağlık Genel Müdürlüğü (DGS) bu tür planları ilk aşamada tartışmak ve onaylamak zorundadır. Ana önlemler, bu pandemi için kapalı alanlarda maskelerin zorunlu kullanımı (sporcuların aktivitelerini gerçekleştirirken hariç) ve mesafe kuralları oluşturma gibi genel koruma önerilerini içermelidir. Ayrıca, alanların dezenfekte edilmesi / temizlenmesi, sıcaklıkların ve semptomların izlenmesi, dezenfeksiyon / el yıkama için daha fazla önlem alınması, alkol / dezenfektan jel dağıtıcılarının daha fazla alana yerleştirilmesi ve klimanın kapatılması için katı kurallar uygulayacağız ve doğal hava sirkülasyonu için
klimayı kapatacağız.

COVID-19 salgını bağlamında futbol ve voleybol oynamaktan kaynaklanan riskler arasındaki en büyük benzerlikler / farklılıklar nelerdir?

Bence riskler benzer ve düşük. Bir yandan daha küçüktür çünkü Voleybol’da hala daha az fiziksel temas vardır, diğer yandan biraz daha büyüktür çünkü kapalı Voleybol kapalı salonlarda oynanmaktadır. Bununla birlikte, enfekte bir popülasyonla riskli temaslar için DGS tarafından tanımlanan kriterleri göz önünde bulundurarak, bu spordaki futbol gibi risk temaslarının düşük olduğunu düşünebiliriz, çünkü bunlar sadece birkaç saniye ve çoğu durumda daha fazla aralıklıdır 1,5 metre uzaklıktadır.

Bir sağlık uzmanı olarak, bu belirsizlik anında Voleybolculara ne tavsiye / mesaj verirdiniz?

Koruma talimatlarına uymalıdırlar; dahası, toplum için uyum ve sivil görev örneği olarak hizmet edebilirler ve her zaman kapalı alanlarda / halka açık yerlerde maske takmalı, sosyal izolasyonu sürdürmeli ve ellerini sık sık yıkamak veya dezenfekte etmeli ve yaşadıkları yüzeylerin tümünün iyi hijyenini teşvik etmek.

Portekiz Voleybolu, Challenger Cup’daki zafer ve daha sonra Nations League’e dönüş ve 2019 yılında EuroVolley Erkekler ve Kadınlar için kalifikasyon ile diğer şeylerin yanı sıra ön plana çıktı.
Dahası, Sporting CP (erkekler) ve FC Porto’nun (kadınlar) kapalı Voleybol’a dönüşü ve ayrıca Plaj Voleybolu Dünya Turunun Espinho Open üzerinden dönüşü ek kilometre taşlarıdır. Eski bir uluslararası ve FC Porto’nun spordaki en büyük figürlerinden biri olarak, son yıllarda Voleybol ve Plaj Voleybolu’nun evrimi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Voleybolun kalitesi, rekabet düzeyi ve sosyal ilgisinde olumlu bir ilerleme görüyorum. Spor daha profesyoneldir, bu nedenle daha iyi sportif performanslarla, daha fazla görünürlük ve toplum üzerinde daha fazla etkiye sahiptir. Voleybol’un bu kadar olumlu bir evrim geçirdiğini görmek beni çok mutlu ediyor!

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu