Genel Haberler

En Üst Düzeye Çıkmaya Çalışmak

Bu yazıda ‘University of Wisconsin’ kadın voleybol takımının baş antrenörü Kelly Sheffield’ı tanıtıyoruz.

Bu yazıda çok fazla harika içerik var. Koçluk kavramları, Kelly’nin oyuncularında aradığı şeyler, sürekli iyileştirme, veri kullanımı vb.

Wisconsin, geçen sezon ulusal şampiyonluk unvanı için ciddi bir rakip oldu.  Gelecek sezon bir kez daha olacaklar.

Kelly, neden profesyonel bir voleybol antrenörü olmaya karar verdin? Sizi bu karara iten ne oldu?

Koçluk konusunda şansım yaver gitti, çok genç yaşlarda, 13, 14, 15, 16 yaşında koçluk yaptım. Biraz ortaokul ve lise antrenörlüğü yaptım. 16 yaş ve altı birçok kulüp koçluğu yaptım ve yapabildiğim her şeyi yaptım.

Her yerde kolej kampları yaptım, not defterimle her zaman spor salonunda olurdum ve koçların söylediklerini, oyuncularını nereye yerleştirdiklerini, ilerlemelerini ve nasıl organize edeceklerini yazardım.

Yıllarca doyamadım, kesinlikle sevdim ama bunu sadece bir kariyer olarak düşünmedim. Sadece tutkulu olduğum bir şeydi.

Muhtemelen yaklaşık yedi yıldır bu alandaydım. Bir kolej koçu olarak bir süredir Wisconsin’in kamplarında çalışıyordum. Bir teklif aldım: “Bunda oldukça iyisin. Ve belli ki bunu seviyorsun. Üniversitede koçluk yapmayı hiç düşündün mü?”

Bunu hiç düşünmemiştim. Ve dediler ki: “Sana bir iş bulursam ne düşünürsün?”

Bu, küçük bir çocuğa ‘The New York Yankees’te mi yoksa Cincinnati Reds’te mi oynamak istersin’ demek gibiydi, bunun şimdiye kadarki en havalı şey olacağını düşündüm.

Böylece 27 yaşında ilk işimi buldum. O antrenman salonuna ilk girdiğim zamanı çok iyi hatırlıyorum. İnanamadım. Lisede veya üniversitede hiç voleybol oynamamıştım. Ve o spor salonunda yürümek ve sporcuların seviyesini ve koçluk seviyesini görmek beni hayrete düşürdü.

Benim yolculuğum böyle idi. Pek çok seçkin koçun yanında olacak kadar şanslıydım.

Kariyerim boyunca merak ettim, soru sormaktan korkmadım ve şimdi 30 yıl sonra ve burada Wisconsin’deyim.

Yaptığım her işin çok havalı olduğunu düşündüm ve orada oturup ‘Dostum, hayatımın geri kalanında burada mutlu olabilirim’ derdim.

İlk üniversite işimde, 12.000 dolar kazandım, bu çok büyük bir para değildi. Houston, Texas’ta yaşıyordum. Ama şöyle düşündüğümü hatırlıyorum: ‘Sahip olduğum işe sahip olmak için 12.000 dolar öderdim.’

Sonraki işimde Virginia üniversitesindeydim.

Sadece yatakta yattığım, sabaha kadar uyuyamadığım zamanlar oldu… Sadece voleybolu düşünüyordum. Kalkıp ofise gidecektim. Bunu yapmam için bana anahtarları verdiklerine hala inanamıyordum. Ve bütün gece orada oturup eski VHS kasetlerinden film izledim.

Benim için Disneyland’e gitmek gibiydi. O kadar eğlenceliydi ki, bir noktada birinin ofisime girip ‘Tamam, oyun zamanı bitti’ diyeceğini hissettim. Eve dönme vaktin geldi.’ :-)

Yeni başlayan bir koç olarak ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz? Şimdi size çok net ve mantıklı gelen ancak yıllar içinde geliştirmek zorunda kaldığınız bir tavsiye?

O yaştaki biri olarak geriye dönüp baktığımda; Neyi yapmam gerektiğini bilmiyordum.

Kendini iyi bir iletişimci olduğunu sanıyorsun ama sonra geriye bakıyorsun ve bunun doğru olmadığını görüyorsun.:-)

Çabam ortadaydı ve doğru olanı yapmaya çalıştım. Ama muhtemelen iletişim kurma şeklimde biraz daha farklı şeyler yapmış olmayı dilerdim.

İnsanları tanımak kadar iletişim de önemlidir. Onları neyin motive ettiğini öğrenin. Gitmek istedikleri yere ulaşmalarına yardımcı olmaya çalışın. Her şey bununla ilgili.

Başlangıçta amaçlarının ne olduğunu anlamaya çalışmak ve gitmek istedikleri yere ulaşmalarına yardımcı olmaya çalışmak yerine sadece onlarla konuşuyordum.

Diğer bir tavsiye ise öğrenmeyle ilgili.

Ben her zaman hayat boyu öğrenen biriydim. Ve bence bu gerçekten önemli bir şey.

Bence her genç koç için, hatta herhangi bir koç için çok soru sormak, merak etmek ve yol boyunca öğrenmek için önemli.

Ama kişisel olarak, sanırım bu bende her zaman vardı, bu yüzden muhtemelen kendim için en iyi tavsiye, oyuncularımızı, nereden geldiklerini, oyunla ilgili fikirlerinin ne olduğunu, onların ne olduğunu daha iyi tanımaya çalışmak olmalı.

Antrenör olarak belirli bir hedefiniz var mı? Belki daha önce ulaştığınız bir hedef ya da size günlük motivasyon verecek kadar ulaşılması zor bir hedef?

Burada hala yapmak istediğim çok şey var.:-)

Seviyemizi maksimuma çıkarmaya çalışıyoruz. Oyuncularımın yeteneklerini, potansiyellerini en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olmak istiyorum. Bu gerçekten onlarla ilgili.

Dolayısıyla, koçlar olarak oyunculara bunu yapmalarında yardımcı olabilmek için üzerimizde belirli bir sorumluluk var.

Ve bu yüzden öğrenmeye devam etmek çok önemlidir. Onlara akademik olarak nasıl yardımcı olabiliriz? Onlara teknik olarak nasıl yardımcı olabiliriz? Daha iyi taktikçiler olarak kazanmalarına nasıl yardımcı olabiliriz? Nasıl daha iyi iletişimciler oluruz? Onlara zihinsel ve duygusal olarak nasıl yardımcı oluruz ve bunu yapabilmeleri için onlara kaynakları nasıl sağlarız? Ama aynı zamanda sporu nasıl büyütürüz? Tribünlerde daha fazla taraftar nasıl toplarız?

Yaptığımız her şeyde harika olmak istiyoruz. Ve bu bir itici güç.

Yaz kampları yapacağız. Ve bunların, bu genç oyuncuların herhangi birinin genç yaşta yaşadığı en iyi deneyim olmasını istiyoruz. Bu yüzden biz de bunda katkıda bulunmak istiyoruz.

Yani oyuncuları, maksimum seviyeye çıkarmak gerçekten önemli.

Elit bir programa sahip olduğumuzu hissediyoruz, ancak henüz ulusal bir şampiyonluk kazanmadık. Bu, oyuncularımızın yapmak istediği ve bizi her gün motive eden bir şey. Ama aynı zamanda hayran kitlemiz ve mezunlarımız için de o seçkin birkaç takımdan biri olmak istiyoruz.

Division 1 de 330, 340 takım var ve bence bunlardan 11, belki 12 tanesi şimdiye kadar ulusal şampiyonluk kazanmış.

Biz de onlar arasına katılabilmek için çok çalışıyoruz.

Size göre gelecekte hangi kural değişikliği gerekli? Ve neden bu yeni kuralın gerekli olduğunu hissediyor sunuz?

Kurallardan bahsetmişken, uluslararası kurallarla bizim burada Amerika’da uyguladığımız kurallar arasında, en azından kadınlar tarafında, bir fark var. Uluslararası olarak, altı oyuncu değişiklik hakkı olduğu halde bu sayı Amerika’da 15.

Muhtemelen bu sayıların ortasında bir şey görmek isterim.

Amerika’da tabii ki amatör voleybol oynuyoruz. Katılım gerçekten çok önemli. Bence bu kadar çok takımın olmasının en büyük nedeni bu, ülkemizde bu sporu yapan çok fazla çocuk var.

Eğer takımdaki oyuncu sayısını azaltırsanız, muhtemelen takımı küçültürsünüz. Takımları küçültüyorsanız, takımda olmayan bazı oyuncular daha düşük seviyede bir takıma geçiyorlar ve bu takımların hepsinin biraz daha az deneyimli koçları var, bu da spor için zararlı olabilir.

Ama evet, oyun için şu anda sahip olduğumuzdan daha az oyuncuya sahip olmak daha iyidir.

Özellikle küçüklerde, pas atmayı asla öğrenemeyen çocuklar var, çünkü bu onlardan istenmiyor. Ve sonra üniversiteye gidiyorlar ya da uluslararası oyuna giriyorlar ve bu becerilere sahip değiller. Ve hepimiz bunun çok kritik bir beceri seti olduğunu biliyoruz.

Bu yüzden bu sayının ya da en azından burada, belki 10 oyuncu değişikliğine ya da onun gibi bir şeye düştüğünü görmek isterim.

Amerika’da liberonun kullanılması hoşuma gidiyor. Bu pozisyondaki oyuncuların, yurtdışına gidemeyeceklerini biliyorum ama bu pozisyonu seviyorum.

Ama aynı zamanda burada gördüğümüzden biraz daha fazla pasör çaprazı görmek isterim. :-)

Pasörler hakkında, onların ne yapıp ne yapamayacağından emin olmak için, çok daha az çift temas aramak için doğru yönde ilerlediğimizi düşünüyorum.

Filedeki oyun başka bir oyundur, top filenin üzerindeyken bazı çılgın top istemeler olur ve muhtemelen çoğu yanlıştır.

Diyelim ki, topu fileye vurdunuz veya oyun dışına attınız bu durumda pasör ile iyi bir iletişim kurulmamış olabilir.

Kelly Sheffield:’We’re trying to max this thing out.’ (volleybrains.com)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu