Dünya

Enerjisi, Coşkusu ve Pozitifliği Eşsiz

Washington Üniversitesi’nden 2005 NCAA şampiyonasına koşarken bu ateşli, kafa bandı takan pasör Courtney Thompson’dan nasıl keyif aldığımı anlatabilirim.

Ya da 2012 Londra Olimpiyatları’nda Lindsey Berg’in yerini aldığında O’nun parlamasını izlemek ne kadar da şaşırtıcıydı.

2013 yılında merhum eşim Ellen’ya oturma odamızdan “siber koçluk yapması” istendiğinde Sırbistan’dan bize geri gönderilen resimlerde onu tekrar görmenin ne kadar güzel olduğunu hatırlıyorum. Daha sonra 2014’te aynı oturma odasında bir dünya şampiyonluğunu  kutlarken, Courtney tüm bunların ayrılmaz bir parçası oldu ve Ellen’ın mide kanseriyle savaşı şiddetle devam etti. İki vakfımızın, Önce Hizmet Ediyoruz ve onun Geri Ver’in, hak eden genç kadınların finansal zorluklara rağmen Olimpiyat düzeyinde eğitim almalarına yardımcı olmak için nasıl işbirliği yaptığını ekleyebilirim.

Ellen’ın 55. doğum günü yaklaşırken, bunu kutlamama ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu bilerek ona ulaştım. Durumu kötüleşti ve zaman daralıyordu. Liderlik sadece o 60×30 metrelik dikdörtgenin içinde olanlarla ilgili değildir.

Courtney, kulüp sezonları içinde dünyanın dört bir yanına dağılmış olan takım arkadaşlarını yönetiyordu. Tüm takım, Ellen’a videolu bir aşk mektubu gönderdiler ve 20 Şubat’ta Doğum Günün Kutlu Olsun dileklerini ilettiler. Ellen elimizden kayıp gitmeden önce bu gerçekten son bir büyük hatıraydı. 22 Şubat’ta vefat etti.

Bu yüzden, Courtney’nin 2016 Rio Olimpiyatları kadrosunu oluşturduğunu öğrendiğimde, onu takip etmeye karar verdim. Bu benim ilk uluslararası seyahatimdi.

Courtney’nin ebeveynleri Steve ve Linda, bunun ne kadar duygusal bir seyahat olacağını bilerek beni yanlarına aldılar. ABD takımının aileleri arasında olmak, dünyanın en büyük voleybol turnuvasını izlemek, hepsi çok anlamlıydı.

Tüm bu süre boyunca Courtney Thompson ve takımından neler öğrendiğimi bilmiyordum. Sonradan baktığımda zorlukların üstesinden gelmeyi öğrendimi fark ettim. Kafamın içindeki “sahte ses”i ve onu nasıl susturacağımı öğrendim, varlığı ve anı yaşamayı öğrendim.

Teşekkürler, Courtney Thompson. Arkadaşım olduğun için teşekkür ederim.

Ve şimdi gelelim Stanford’un yeni yardımcı antrenörü Courtney Thompson’a.

Stanford’daki duruma yakın bir dizi insan enerji, pozitiflik ve bağlantı gibi terimler kullandılar. Son zamanlarda, özellikle Maples Pavilion’da ve Kardinal voleybol takımının toplantı odalarında bir enerji artışı olduğuna şüphe yok. Yeni sezon her zaman bu ortam içinde heyecan getiriyor, ancak bu yıl Pac-12 Konferansı’na tanıdık bir yüz, yeni yardımcı antrenör Courtney Thompson’ın eklenmesiyle bu heyecan arttı.

Thompson, “Her zaman koçluk yapmak istiyordum, ancak uzun süredir bu seviyede gerekenleri yapacak enerjiyi hissedemedim,” diye itiraf etti.

Thompson daha önce diğer koçlarla fırsatlar hakkında konuştu, ancak zamanın doğru olduğunu düşünmedi. Kasım ayında ise bir şeyler değişti ve her gün yeniden insanlarla çalışmaya hazır olduğunu hissetti.

“Günden güne çalışmayı, bunun içinde olmayı ve bu seviyede olmayı çok özledim” dedi.

Ve yaklaşık bir ay sonra Stanford teknik direktörü Kevin Hambly’den bir telefon aldı.

Thompson, eski Olimpiyat takım arkadaşı Alisha Glass-Childress’in yerini aldı. Glass-Childress ve Thompson, ABD’nin 2014’teki Dünya Şampiyonası’na koştuğu sırada bir arada mücadele ettiler.

Thompson, Stanford hücumunu yönetiyor ve pasörleri eğitiyor. Stanford’un kadrosunda genç Selina Xu, ikinci sınıfta okuyan Malia Tufuga ve birinci sınıf öğrencisi Kami Miner ve Kalissa Greene yer alıyor.

“Dünyanın en iyi pasörlerini kısaca izliyoruz ve sonra antrenman yapacağız, durup tekrar edeceğiz, sonra mücadele edeceğiz, hatalarımızın peşinden gideceğiz ve neyse ki buradaki pasörler öğrenmek isteyen ve inanılmaz aç insanlar.” dedi Thompson. “Günde 90 kez küçük heyecanlar yaşıyorum ve bu eğlenceli.”

İşe alınmak sonunda o işin bir parçası olmak ve bu yeni sınır onu da heyecanlandırıyor.

“Bu yeni işte, tüm deneyimlerimi ve kendimin voleybolda tüm deneyimleri kullanıp sorunları çözmeye çalışacağım.”

Thompson ayrıca Stanford’da işe alınmaya neden olan konuları belirtmekte de hızlıdır.

“Stanford çok özel bir yer ve benzersiz” dedi. “Buraya gelmek isteyen insan tipi, hayatın uç noktalarında ne olduğunu görmek isteyen, en iyi sporcu ve en iyi öğrenci olmak isteyen ve tüm bu deneyimlere sahip olan biri olmalı. Bu benim için süper eğlenceli ve etrafımda olmasını istediğim türden bir insan. Bunun için gitmek isteyen insanlar, bunun zorlu ve aynı zamanda çok güzel olacağını bilmeli.”

Thompson’ın Seattle yakınlarındaki Kentlake Lisesi’nden Stanford’a olan yolculuğu, Pasifik kıyılarında manzaralı bir yolculuk kadar kolay değildi. Yol boyunca yaptığı birçok durak, ona zengin yaşam deneyimleri, farkındalık ve tabii ki voleybol bilgisi sağladı.

Washington Eyaletinde Yılın Oyuncusu (2002) ve üç kez eyalet şampiyonu olan Thompson, yeteneklerini Washington Üniversitesi’nde, daha önce sözü edilen 2005 NCAA unvanı da dahil olmak üzere, muhteşem bir dört yıl boyunca sergiledi.

 

Thompson, 2007’de ABD milli takımında oynamaya başladı ve profesyonel kariyeri boyunca 2012 Londra Olimpiyatları’nda gümüş, 2014 Dünya Şampiyonasında altın ve 2016 Rio Olimpiyatları’nda bronz madalya kazandı. Bu şampiyonaların arasına serpiştirilmiş profesyonel kariyeri, Rexona Ades Rio’nun Brezilya Superliga Şampiyonası’na koşmasını sağladığı gibi  Porto Riko, Polonya, İsviçre ve Brezilya’da da tüm dünyayı dolaşmasına neden oldu.

Rio Olimpiyatları’ndan sonra, Thompson uluslararası alandan ayrıldı. Milli takımla oynarken, antrenman ve seyahat etme ona farklı şeyler keşfetme zamanı vermedi.

Son beş yıldır danışman olmak, onun rahatlamasını sağladı.

“Tamamen bir şeye yeniden dalmaya hazır olduğumu hissetmem uzun zaman aldı” dedi.

Danışmanlık görevi, Seattle Seahawks koçu Pete Carroll ve Dr. Michael Gervais ile birlikte, ekiplere ve şirketlere farkındalık ve gelişmiş insan performansı uygulamaları getiren “Finding Mastery”de (eski adıyla Compete to Create) idi.

Dr. Gervais, seçkin sporcularda potansiyel görüyor ve aynı şeyin Thompson’da da olduğunu kabul ediyor: “Courtney girdiği her yeri daha iyi hale getiriyor. Yaşam amacına doğru tutku ve esneklikle yaşamak için gerekli içsel çalışmayı yaptı: başkalarının ellerinden gelenin en iyisini yapmasına yardımcı olmak. Finding Mastery, Inc.’de özgünlük, yüksek standartlar ve performans mükemmelliğinin kalbi.”

Seattle’lı bir çocuk için Gervais ve Carroll ile çalışmak gerçeküstüydü.

Thompson, “Daha iyi olmak istemediğim bir binaya asla Pete Caroll ile birlikte girmedim” dedi. “Liderlikten, insanlarda iyiliği bulmaktan ve insanları oldukları gibi kabul etmekten bahsediyor ve bunu modelliyor.”

Dr. Michael Gervais ile ilk kez, Rio Olimpiyatları’na giden ABD Voleybol takımı ile takım psikoloğu rolünü olduğunda çalıştım.

Thompson, “Mike bana insan deneyimini anlama konusunda çok şey öğretti” dedi. Tüm anlarda daha hazır ve daha eksiksiz görünebilmem için kendi içsel oyunum üzerinde çalışmam için beni geliştirdi ve bundan daha büyük bir hediye olup olmadığını bilmiyorum. ”

Pandemi, elbette, herkesi bir süreliğine yeni bir yaşam biçimine zorladı, ancak Thompson bunu yeni zorluklar arayarak ve neyin değerli olduğunu keşfetmek için harcadı. Dağ bisikleti, okuma ve yemek pişirme de dahil olmak üzere yeni hobiler keşfetti. Ailesi ve değer verdiği insanlarla zaman geçirdi.

“En önemli şeyin ne olduğunu hatırladık… Bu önemli anları değer verdiğim insanlarla birlikte olmak için nasıl kullanabilirim?”

Hepimizin isteği bir miktar normale dönmektir ve Thompson için bu, Give It Back Vakfı’nın yıllık yaz kampı için takımı tekrar bir araya getirme olasılığı anlamına gelir.

Give It Back, Thompson’ın yanı sıra diğer milli takım üyeleri Tama Miyashiro (aynı zamanda Washington’daki takım arkadaşı) ve Christa Dietzen’di. Eski ve şimdiki milli takım oyuncularını, ev sahibi üyenin kalbine yakın bir hayır kurumu için bağış toplama işlevi gören iki günlük bir kamp için bir araya getirdi.

Thompson, önümüzdeki yaz mevsiminin başka bir hayır kurumunu desteklemek ve altın madalya yarışından sonra ABD’nin popülaritesinden kurtulmak için harika bir fırsat sağlayacağını düşünüyor. Olimpiyatlar dünya sahnesinin her yerde genç kadınlara rol modelleri sunmak için inanılmaz bir fırsat olduğunu vurguladı:

Stanford, Kathryn Plummer, Jenna Gray, Morgan Hentz ve Audriana Fitzmorris’ten oluşan bir takımla dört yıllık olağanüstü bir performans sergiledi. John Dunning’in koçluk kariyerinin son yılında birinci sınıf öğrencileri olarak hepsini kazandılar. Hambly geldi ve Stanford 2017’de ulusal yarı finalde kaybetti ve ardından 2018 ve 2019’da hepsini kazandı.

Geçen yıl zordu, COVID’in hem öncesinde hem de sırasında birçok yönden gölgelenen bir sezon. Kardinal sadece 10 maç oynadı ve hepsini Pac-12’de olmak üzere 2-8 bitirdi.

Thompson “Çok şey öğreneceğiz ve çok şeye maruz kalacağız ve bu çok iyi bir şey.”

“Muhtemelen birkaç maç kaybedeceğiz şayet kaybetmezsek şok olurum. Umarım olmaz ama asla yenilmez olmayı planlamadım” “Büyümeyi ve daha iyi olmayı planlıyoruz.”

İşte Thompson’ın devreye girdiği yer burasıdır.

Onun yanındayken göze çarpan ilk şey onun enerjisidir, enerjisi, coşkusu ve pozitifliği eşsiz.

Eski takım arkadaşı Miyashiro: “Karşıma çıkan ilk şey, onun heyecanı ve tutkusu ve sporla ilgili büyük enerjisi. Ayrıca sporcuları birbirine bağlama ve güçlendirme ve olabileceklerinin en iyisi olmalarına yardımcı olma yeteneğine de sahip.”

Thompson, “Koçluk DNA’sını” düzenlemek ve tamamlamak için eski koçlardan oluşan bir gruba güveniyor.

“Seçebileceğim çok şey var, bu açıdan çok şanslıyım. Dünyanın en iyi koçları için oynadım.”

Thompson, “Açıkçası Karch Kiraly ile birlikte çok şey yaşadık, nasıl buralara geldiğini anlattı.” “O her şeyi yapardı ve onun için hala uzun bir yolum var gibi hissediyorum.”

Chris McGown’la birlikte Gold Medal Squared için çalışırken ülkeyi gezdi. Kiraly’nin Tokyo’da asistanı olan Pepperdine efsanesi Marv Dunphy ile geçirdiği zamandan özellikle bahsediyor.

Thompson, “Marv Dunphy’yi tanıyan herkesin kendilerini nasıl özel hissettiği, gördüğü ve önemsediği hakkında bir hikayesi vardır” dedi.

Thompson’un eski takım arkadaşı Miyashiro, “Stanford her zaman iyi atletlere ve iyi bir koçluk kadrosuna sahip olmuştur, ancak kolej sporları Courtney ile biraz daha iyi hale geldi” dedi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu