Para Volley

Engelliler İçin Müthiş Bir Proje #volleyallinclusive

ASL2 tarafından desteklenen proje, spor ve sosyal farkındalığı birleştirerek, engellilerin, her şeyden önce kendileri ile rekabet etmeye geri dönmelerine yardımcı oluyor.

Birçoğu, Zero Branco’da ABD Albertina olduğunu ve yeşil rengin ayırt edici bir işareti olduğunu hatırlayacaktır. Dört yıl önce Luigi Cecconi başkanlığında kurulan ilk voleybol firması olan Zero Branco (1960’dı) veya ilk voleybol firmasının adını tazeleme kararı aldı.Mevcut 13 takımın yanı sıra, oturarak oynanan Paralimpik bir voleybol projesi olan “Sitting Volleyball” da başlıyor. “Ancak projenin kalbi, bu disiplini öğretmek için İtalya’da nitelikli birkaç koçtan biri olan antrenör Marco Mestriner”. Her ne kadar kısa olsa da, Oturarak Voleybol’un hikayesi harika insanlık ve sportiflik hikayesidir, ama her şeyden önce harika insanlardan oluşur. Marco Mestriner ile başlayalım: voleybol hakkında tutkulu, İtalya Milli Takımı kaptanı ve A.N.E.D.’nin ulusal koordinatörü ile durdurulamaz bir sporcudur. Luigi Cecconi: Voleybol sever, İtalyan milli sağır voleybol takımının bir parçası olan bir kız da dahil olmak üzere bu sporu yapan üç çocuğuyla birlikte federal bir hakem.

Kısacası, yetenek var ama eksik olan şey farkındalık: “Oturarak voleybola normal bir şampiyonluk olarak yaklaştığımız geçen seneye kıyasla, bu yıl bu sporun eğlence ve sosyal yönüne daha fazla odaklanmaya karar verdik. Antrenmanlar, kendisini denemek isteyen herkese açıktır, hiç kimsenin önünde engeller yaratmayan bir spordur. CSI ve Fipav Tre ile işbirliği içinde. Bunlardan biri, farkındalık yaratmanın yanı sıra katılımın da sağlanması için her hafta farklı bir uygulama yaratan bir voleybol şirketini içermektedir ”.

Treviso’da oturarak voleybol takımı kurma fikri nasıl ortaya çıktı?

“Kızımla İtalya ulusal sağırlar voleybol toplantısına eşlik ettiğimde Scandolara’da Marco Mestriner ile tanıştım. Bu spor salonunun tavanı özellikle alçaktı ve Marco’nun şunları yorumladığını hatırlıyorum: “Oturarak voleybol için ideal bir spor salonu olurdu.” Macera orada başladı ve biz de kendimize resmi bir hashtag oluşturduk #volleyallinclusive, çünkü voleybol sayesinde bazı zorluklarla karşılaşan insanları birleştirebileceğimize inanıyoruz “. 

Karşılaştığınız başlıca zorluklar nelerdir?

“Engellileri dahil etmek kesinlikle en zor şeydir, bir yaralanma sonrası kendini kabul etmek için fiziksel bir isteksizlik yerine psikolojik bir isteksizlik vardır, kendini bir öncekinden farklı bir durumda bulur. Çalışmalarımız ağırlıklı olarak şunu hedefliyor: Bu insanların spor salonunun kapısından geçmesini ve bunun yetenekli ve engellilerin aynı seviyede rekabet ettiği bir spor olduğunu anlamalarını sağlayın. Bu adım atıldıktan sonra, gerisini yapmak kolaydır, öyle ki bazen de bunu durdurmalıyız çünkü tüm sporcular gibi yapabileceklerinin ötesine geçerler “.

Bu anlamda oturarak voleybol terapiden daha mı iyi?

“Bu bir spor terapisidir ve tek bir disiplinden bağımsız olarak spor her zaman bir terapidir. Kısa süre önce ASL2’nin sponsorluğunu alarak gurur duyduk ve bu etkinliğin rekabetçi yönünü unutmadan yarattığı sosyal dikkati kanıtlıyoruz. Ne de olsa, kazanmak için sahaya çıktık ve kimse dışlanmadı. ”

Bu sezonun planları neler?

“İtalya oturarak voleybol şampiyonasına katılımı değerlendiriyoruz ancak şu anda projeyi hedefliyor ve bilgi, farkındalık ve katılım yaratmayı amaçlıyoruz. Oturarak voleybol takımı, kulüp gibi çoğunlukla erkek, ama şu anda milli takımda olan Silvia Biasi bizimle antrenman yaptı ve şimdi Friuli’de kendi oturarak voleybol takımını yaratan Pordenone Simone Drigo’da geldi “.

Ayakta voleyboldan gelen bir oyuncu var mı?

“Nadiren olur. Oturarak oynamak çok zor olsa bile, topa farklı bir yaklaşım var ve özellikle top karşılama ve savunmada kesin ve duyarlı olmalısınız, öyle ki Kosmos erkek voleybolunun baş antrenörü erkekleri top karşılama ve savunmaya hazırlamak için oturarak voleybol eğitimi yapıyor”.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu