Röportaj

Erdemir formasıyla kazandığımız Avrupa Kulüpler Şampiyonluğunu Unutamıyorum

Söyleşi köşemizin bugünkü konuğu Portekizli Filipe Lacerda.

  • Filipe Lacerda kimdir? 

Filipe Lacerda, küçüklüğünden beri voleybola her zaman büyük bir aşk ve tutkuyla bağlı olan biridir. Çünkü geçmişi iyi olan Portekizli antrenör bir babayla büyüdüm.

Kendimi organizasyon ve yapılanma takıntısı olan harika bir profesyonel olarak görüyorum. Yaptığım her şeyde işkoliğim. Yaptığım her şeyde işkoliğim.

Dürüst olmayı, açık sözlü olmayı seviyorum ve her zaman doğruyu savunuyorum.

Yalanlardan, manipülasyondan, sadece yok etmeyi seven insanlardan, kıskançlıktan ve her şeyde sadece olumsuzluk gören insanlardan nefret ederim.

Ancak iş ve yaşamın her alanında ekip çalışmasını seviyorum ve hayal ettiğim hedeflere ulaşmayı seviyorum.

 

  • Voleybol kariyerinize ne zaman başladınız?

Oynamaya geç ancak 16 yaşında başladım.

Bir yıl sonra Portekiz Genç Milli Takımı’na çağrıldım ve birinci olduğumuz Polonya ve Fransa ile Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazandığımız kadroda yer aldım. Dünya Şampiyonası’nı Türkiye İstanbul’da oynadık.

– Unutamadığınız  anılarınız var mı?

Unutamadığım anılar genellikle elde ettiğimiz zaferler oldu. Bunlar arasında :

Türkiye İstanbul’daki Dünya Şampiyonası’nda elde ettiğimiz 4.lük;

–  Türkiye’de Erdemir’de Portekiz erkek takımı S.C. Espinho forması ile 2001 Top Teams Cup 1.liği ki bu şimdiki CEV Kupası’na eşdeğer.

Ayrıca 6 kez Portekiz Ligi şampiyonluğu, 2 Portekiz Kupası ve 2 Süper Kupa… Bunlar asla unutulmayacak şeylerdi, çünkü bu dönemler her zaman çok zor yıllardı.

– Gördüğünüz en güzel salon hangisi?

Çok güzel salonlar var ve birini seçmek zor. Ama normalde çok iyi salonların bulunduğu ülkeleri şöyle sayabilirim; Polonya, İtalya, Türkie, Fransa , Almanya ve diğerleri… Adil olmak gerekirse cevaplaması kolay bir soru değil.

  • Voleybolda en sevdiğiniz pozisyon hangisi ve nedeni?

En sevdiğim pozisyon pasör. Çünkü ben de yüksek seviyede bir pasördüm ve benim için sahadaki diğer tüm pozisyonlar içerisinde takımınızın kalitesini belirleyen ve yükselten şey budur.

Orta seviyede bir pasör, ortalama bir takımı daha iyi bir takıma dönüştüremez. Ancak İyi veya büyük bir pasör, ortalama bir takımı iyi bir takıma ve iyi bir takımı çok iyi bir takıma dönüştürme yeteneğine sahip olabilir.

Harika bir pasör olmak; takıma liderlik etmede süper önemli bir role sahip olmak, koç ve kendi stratejik vizyonu ile güçlü bir ilişki kurmak, her oyuncunun tüm egolarını veya güvensizliklerini nasıl yöneteceğini bilmek, gerçek bir oyuncu olmayı gerektirir. Ama bunun için kendini, takımını ve rakiplerini inceleme konusunda takıntılı olmaması gerekiyor. Pasör diğer önemli şeylerin yanı sıra orta oyuncular için oynamanın önemini sevmeli ve anlamalıdır... Bu, bir takım içinde en çok değer verdiğim pozisyonlardan biri.

  • Dünyada en beğendiğiniz voleybolcu kim ve neden?

Benim için gelmiş geçmiş en iyi oyuncular… kolay cevap… Karch Kiraly.

1.88 boyunda ama “pozitif bir yapıda”, kısa boylu ama “kısa” olmanın sorun olmadığını anlayan bir oyuncuydu. Siz harika bir oyuncu olabilmek için gereken alanlarda çok çalışırsınız, çünkü zeka çoğu zaman fiziksel olanın üstesinden gelir, ancak fiziksel olmadan tekniğinizi geliştiremezsiniz.

Karch Kiraly, antrenman ve rekabetin önemli anları için zihinsel tarafın büyük bir güç olduğunu gösterdi. Bu nedenle, modern zamanlarda daha fazla antrenör ve oyuncu, bir takımın veya kendilerinin davranışsal çalışmasını analiz etmenin çok önemli olduğunu anlamaya başlıyor... Bir gün onunla bizzat tanışacağıma inanıyorum.

  • Görüntülü Değerlendirme Sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Video teknolojisi, diğer sporlarda giderek daha fazla ortaya çıktığı için voleybolda da ortaya çıkan en iyi teknolojidir. Bence sezon ve hazırlık sürecinde her iki takımın da sıkı çalışmasının emeğini koruyor ve onları biraz daha aynı seviyeye yakınlaştırıyor.

Görüntülü Değerlendirme Sistemi, adaletsizlikleri ortadan kaldırır ve zorlu maçlardan sonra oyuncuları, teknik personeli, yöneticileri ve taraftarları çok daha sakin hale getirir. Çünkü bu sistem; gençler, hayranlar ve sponsorlar tarafından giderek daha fazla takip edilen ve aranan bu sporu içeren tüm “iş ve spor makinesi” için anlık ve kalıcı adalet yaratıyor.

Voleybolun geleceği için ne düşünüyorsunuz?

Voleybolun geleceği hakkında birçok olumlu şey düşünüyorum. Çünkü FIVB ve CEV, sporun tanıtımında, ulusal federasyonlara seviyelerini artırma olanaklarını aşılama kapasitesinde, antrenörlerin eğitimlerinde, hepsi kapalı ve plaj voleybolu ile bağlantılı olan ve esas olarak yenilik yapmaya çalışan ve yeni oyun kurallarında risk alan etkinlikler düzenliyor. Böylece voleybol, daha fazla sponsor ve daha fazla televizyon payı kazanabilir.

Bütün bunlar, bu spora çapraz olarak dahil olan herkese daha fazla istek ve yetenek sağlayacaktır.

  • Portekiz taraftarı için ne düşünüyorsunuz?

Portekiz taraftarları tutkuludur. Ama bence Portekiz Voleybol Federasyonu’nun voleybolu ve ligleri çok daha profesyonel bir şekilde organize etmesi ve yapılandırması gerekiyor, ancak o zaman daha mantıklı olur.

Kulüplerin aynı profesyonelleşme yolunu izlemelerine yardımcı olmak için bir kulübün nasıl bir iş projesine dönüştürüleceğine dair bir vizyon veren Federasyon tarafından hazırlanmış bir programa veya el kitabına sahip olmak önemlidir.

Federasyon ve Kulüpler, kendilerini ziyaret eden ulusal ve uluslararası büyük Kulüpleri takip etmeli ve oraya nasıl ulaşabileceklerini anlamalı ve aşamalara ayırmalıdır. Taraftarlar bir salona girdiklerinde, ticari ve profesyonel bir ürünün parçası olduklarını anlamaları gerekir. Çünkü taraftarlar en iyiler arasında yer aldığını hissetmekten hoşlanıyor.

  • Portekiz’deki voleybol için ne düşünüyorsunuz?

Son yıllarda farklı ülkelerde çalıştığım için Portekiz voleybolunu çok fazla takip etmedim ama şu anda Erdem Sonat’ın temsil ettiği yeni Ajansım (Stark Ajansı) aracılığıyla bir Kadın Kulübü ve/veya Milli Takım’da yeni bir sözleşme arıyorum.

Şimdi yeni bir kontrat almak için bu sezon 2022/23 Aralık/Ocak’taki bir sonraki transfer dönemini bekliyorum, bakalım nasıl olacak.

  • Dünya Şampiyonası hakkında ne düşünüyorsunuz?

Dünya Şampiyonaları, VNL yarışmaları yıldan yıla daha da güçleniyor.

Takımların seviyesi ve nitelikleri gittikçe daha da birbirine yaklaşıyor. Çünkü gerek kulüplerde ve gerekse milli takımlarda yapılan işler daha kalitelidir. Birkaç gün önce sona eren Erkekler Dünya Şampiyonası’nda mücadele eden hemen hemen tüm takımlar muazzam bir kalite gösterdi ve artık aralarında büyük bir fark yok. Oyunun kalitesi, muhteşemliği ve süresi arttı. Taraftar, 1. dakikadan son dakikaya kadar yüksek seviyeli maçları TV’de izlediler ve bu çok değerli.

Kadınlar Dünya Şampiyonası’nın takımların yeteneklerinin sınırlarını zorladığı bir kez daha heyecan verici maçlarla dolu olacağına eminim. Maç maç izlenecek harika bir Dünya Şampiyonası olacak.

VOLEYBOLAKTUEL.COM gibi projeler, giderek daha büyük kaliteli ligler arayan tüm taraftarlara ve ayrıca tüm voleybol profesyonellerine verilen bilgilerin kalitesini ve profesyonelliğini göstermek için çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu