Köşe YazarlarıManşet

Erkek Voleybolunda Dönem Değişiyor

Genel Yayın Yönetmenimiz Savaş Eskigülek, Aydınlık Gazetesi'ndeki 'Haberiniz Olsun' isimli köşesinde erkek voleybolundaki değişim ile oturarak voleyboldan haberler verdi.

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Bugün 9 Eylül. Ülkemizi işgal eden son düşman birliklerinin sınırlarımızın dışına çıkması anlamını taşıyan, güzel İzmir’imizin kurtuluşu. Başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Milli Takım Sezonu Tamamlanıyor

Erkeklerde Milli maçlar bizim için muhteşem bir finalle kapandı. Kadınlarda ise Filenin Sultanları 23 Eylül -15 Ekim tarihlerinde Polonya ve Hollanda’nın ev sahipliğindeki 2022 FIVB Dünya Şampiyonası ile sezonu tamamlayacaklar.

Erkek Voleybolunun Dönüm Noktası     

Filenin Efeleri, 24 yıl sonra katıldığı Dünya Şampiyonası’na son 16 turunda veda etti ama bu veda hepimizi umutlandırdı. Efelerin ilk maçta dünya voleybolunda bir ekol olan Çin’i 3-0 yenerken ortaya koyduğu oyun hepimizi mest etti. Bu galibiyet 56 yıl sonra gelen ilk galibiyetimizdi. İtalya’ya kaybetsek de Kanada’yı yenerek ikinci tura çıkmamızla tarih yazdık. Efeler ilk kez gruplardan çıkarak 2024 Paris Olimpiyat Oyunları Elemelerine katılma hakkı elde ettiler.

2.Turda Rakip Güçlü ABD

Zor olacağını biliyorduk. 2-0 geriye düşünce maçı izlemeyi bırakanlar bile olmuştur. Ancak 3.setle birlikte sahada adeta kükreyen bir Milli Takım gördük. Arka arkaya aldıkları setler voleybol keyfi yaşattı. Voleybolun tüm gerekliliklerini yerine getiren Efelerimiz maçı 5.sete taşıdı. Netice setine çok iyi başlayıp, saha değişimine önde girdik.  12-11 öne geçtik. Ancak maalesef maçı 3-2 kaybettik. İnanın bu yenilgiye zerre kadar üzülmedim. Milli Takımımız, ilk altıda oynayan 3 oyuncumuzun sakatlık sebebiyle kadroda yer almaması, sakatlıktan yeni dönüp fedarkarca mücadele eden oyuncularımızın fazlalığına rağmen sahaya yansıttığı oyun muhteşemdi. Sevgili Cem Zeren’in yazısında belirttiği gibi son 16 maçlarında elendik ama bu sefer tüm dünyanın saygısını kazanarak şampiyonaya veda ettik.

Dünya Şampiyonalarındaki En İyi Dereceyi Yaptık

Dünya Şampiyonası tarihinde daha önceki en iyi derecemiz 15.’cilikdi. Milli Takımımız Polonya ve Slovenya’nın ortaklaşa düzenlediği turnuvayı 11.olarak tamamlayarak bir ilki daha gerçekleştirdi.

Bu organizasyon tüm dünyaya ‘Türkler geliyor’ dedirtti.

Teşekkürler TVF, Teşekkürler Nedim Özbey, Teşekkürler Filenin Efeleri

Türkiye’nin en başarılı federasyonu olan TVF’nin başkanı Mehmet Akif Üstündağ, özellikle sosyal medyadaki onca söyleme rağmen, inat ve ısrarla Başantrenörümüz Nedim Özbey’e inandı, güvendi. Erkek Milli Takımımızın her turnuvadaki Kafile Sorumlusu As Başkan Ahmet Göksu, Erkek Milli Takımlar Koordinatörü Semih Oktay ile Menajer Onat Kurt ile yakalanan uyum ve bu ivme yükselerek devam edecek. Çünkü bu nesil, bu oyun, bu inanmışlık bizlere umut oldu. Emekleri için her birini ayakta alkışlıyorum.

Bravo TRT

Dünya Şampiyonasında toplam 30 maçı spor kanallarından ekranlara taşıyan TRT, ABD maçını Türkiye’nin en çok izlenen kanalı TRT1’den yayınladı. Yine sevgili Cem Zeren’in belirttiği gibi; ‘Tüm milletimiz TRT’den gördü artık dönem değişiyor!’ Erkeklerde Olimpiyat rüyamızı, Milletler Ligi hayalimizi gerçekleştireceğine inandığım tüm oyuncularımız gibi TRT’yi bir kere daha tebrik ediyorum.

Oturarak Voleybolu Duydunuz mu?

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) faaliyet programında bulunan Oturarak Voleybolda ülkemiz uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Oturarak voleybola her zaman büyük destek veren Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesi, 2022 Milletler Gümüş Ligi organizasyona ev sahipliği yaptı.
Erkek Milli Takımımız teknik ekip ve kadro yapısı ile yenilenmişti. İlk kez bir araya gelen takımımız, finale yükseldi. Finalde, yıllardır birlikte oynayan Polonya’ya 3-1 yenildik. Şampiyonluk kaçtı ve Altın Ligine yükselme şansını kaybettik. Ben Rusya ve Ukrayna’nın gelecek sezon Altın Lig’de yer almama ihtimali sebebiyle takımımızın Altın Lig’de yer alacağını düşünüyorum. Takımımızı ve teknik ekibimiz kutluyorum.
Bu arada göğsünde ay yıldızlı armamızı gururla taşıyan Milli Takımımızdan kimsenin haberi olmadı. Çünkü TBESF bunu duyuramadı ve sınıfta kaldı. Dilerim basınla ilişkilerine gereken önemi verirler.

Kıymetli Okurlarımız,
Bugün de Erkek Milli Takımımız ve Oturarak Voleyboldaki Avrupa ikinciliğinden ‘Haberiniz Olsun’ istedim.

Kalın sağlıcakla.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu