AvrupaManşetMilli Takımlar

Erkekler Avrupa Voleybol Şampiyonası Başlıyor

İtalya, Bulgaristan, Kuzey Makedonya ve İsrail’in ev sahipliğindeki 2023 CEV Erkekler Avrupa Voleybol Şampiyonası, 28 Ağustos Pazartesi günü oynanacak bir maçla başlayacak.
Büyük heyecan TRT Spor ve TRT Spor Yıldız’da olacak.

33.kez düzenlenen Avrupa Voleybol Şampiyonasında SSCB 12 altın, 2 bronz olmak üzere en fazla madalya kazanan ülke konumunda. İtalya 7 altın, 4 gümüş, 3 bronz madalya ikinci sırada yer alırken, Çekoslovakya 3 altın, 4 gümüş ile 3.sırada bulunuyor.

Türkiye, bu yıl 12. kez Avrupa Şampiyonası’nda yer alacak
1967 ve 2009 yıllarında ev sahipliğini üstlendiğimiz Avrupa Şampiyonası organizasyonunda1975 ile 2005 yıllarında turnuvada yer alamayan Milli Takımımız, son 9 turnuvanın sekizin de yer aldı. Son 4 turnuvada ülkemizi temsil eden Filenin Efeleri’nin geride kalan 11 turnuvada elde ettiği en iyi derece 2021 yılında elde ettiği 10.luk.

33. Avrupa Voleybol Şampiyonası bugün başlıyor

A Milli Erkek Voleybol Takımımızın D Grubu’nda mücadele edeceği turnuvanın açılış maçı, A Grubu’nda ev sahiplerinden İtalya ile Belçika arasında TSİ 22.00’de oynanacak. Karşılaşma TRT SPOR Yıldız’dan naklen yayınlanacak.

İsrail’in ev sahipliği yaptığı D Grubu’nda yer alan ay-yıldızlılar, ilk maçında 30 Ağustos Çarşamba günü saat 17.00’de Fransa ile karşılaşacak.

4 grupta 24 takım mücadele edecek

Turnuvada 24 takım, 4 grupta mücadele edecek.

A GRUBU İTALYA
BELÇİKA
ESTONYA
ALMANYA
İTALYA
SIRBİSTAN
İSVİÇRE
B GRUBU BULGARİSTAN
BULGARİSTAN
HIRVATİSTAN
FİNLANDİYA
SLOVENYA
İSPANYA
UKRAYNA
C GRUBU MAKEDONYA
ÇEKYA
DANİMARKA
KARADAĞ
HOLLANDA
KUZEY MAKEDONYA
POLONYA
D GRUBU İSRAİL
FRANSA
YUNANİSTAN
İSRAİL
PORTEKİZ
ROMANYA
TÜRKİYE

Grup müsabakaları sonunda ilk 4 sırada yer alan 16 ekip, son 16 turuna yükselecek.

Milli Takımımız, yer aldığı D Grubunu ilk dört sırada tamamlarsa B Grubundaki takımlarla çapraz eşleşme ile son 16 turunda mücadele edecek.

8 Eylül Cuma BULGARİSTAN
B1 D4
D2 B3
9 Eylül Cumartesi BULGARİSTAN
D1 B4
B2 D3

Takımların çapraz eşleşme usulüyle karşılaşacağı son 16 turunda rakiplerine üstünlük kuran ekipler, adlarını çeyrek finale yazdıracak. Organizasyonda son 16 turu ile çeyrek final maçları, İtalya ve Bulgaristan’da oynanacak. Yarı final ve final mücadelelerine ise İtalya ev sahipliği yapacak.

Şampiyonada grup maçları 28 Ağustos-6 Eylül, son 16 turu karşılaşmaları 8-10 Eylül, çeyrek finaller 11-12 Eylül, yarı finaller ise 14 Eylül’de yapılacak. Turnuvada üçüncülük ve final maçı 16 Eylül’de oynanacak.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu