Erkeklerde Olimpiyat Şampiyonluğu için kıyasıya mücadele sürüyor

0
107

Rio 2016’dan beş yıl sonra, uzun zamandır merakla beklenen Olimpiyat Oyunları Tokyo 2020 voleybol turnuvası tüm hızıyla devam ediyor.
Brezilya, Rio 2016’da da oynayan sekiz takıma ve Olimpiyat Oyunları’na tekrar katılan üç takıma karşı unvanını koruyacak.

Rio 2016’da madalya kazanan İtalya ve ABD, son dünya şampiyonu Polonya, iki kez VNL kazananı ve Londra 2012 şampiyonu Rusya, Arjantin, Kanada, Fransa ve İran ilebirlikte art arda Olimpiyatlarda yarışıyor.

Tunus, Rio 2016’yı kaçırdıktan sonra Olimpiyat geri dönüşünü yaparken, Venezuela ve ev sahibi Japonya, Pekin 2008’deki Olimpiyatlara en son katıldıktan sonra geri döndü.

İtalyanlar, Rio’da Olimpiyatın tecrübeli isimleri Ivan Zaytsev, Luca Vettori, Osmany Juantorena, Simone Giannelli, Matteo Piano ve Massimo Colaci ile Japonya’da Rio’da ikinci bitirdikten sonra podyumda bir sıra yukarı çıkmak için sabırsızlanıyorlar.
Kanada ekibi ise ayrıca kaptan John Gordon Perrin, Tyler Sanders, Steven Marshall, Nicholas Hoag, Jay Blankenau, Graham Vigrass ve Blair Cameron Bann gibi deneyimli oyunculara da sahip olacak.

İtalya, Olimpiyat Oyunlarında hiçbir zaman altın madalya kazanmadı, ancak finale kaldı ve üç kez de gümüşle bitirdi (Atlanta 1996, Atina 2004, Rio 2016). Ayrıca üç bronz madalya kazandılar.

OLİMPİYAT ŞAMPİYONLARINA DÖNÜŞ

Brezilya, Rio de Janeiro’da evlerinde kazandıktan sonra, Tokyo’da Olimpiyat saltanatlarını ve başarılı galibiyet rekorlarını uzatmaya çalışacak.

Brezilya’nın Japon topraklarındaki başarıları arasında 2006’da bir Dünya Şampiyonası, Dünya Kupası’nda üç altın ve üç bronz madalya ve Dünya Büyük Şampiyonlar Kupası’nda beş altın ve iki gümüş madalya yer alıyor. Japonya’daki son şampiyonluk zaferleri, 2017 Dünya Büyük Şampiyonlar Kupası ve 2019 Dünya Kupası’ndaydı.

Brezilya takımı tüm Olimpiyatlarda oynadı ve üç altın madalya (Barselona 1992, Atina 2004 ve Rio 2016) ve üç gümüş madalya kazandı.

Rusya, son altı Olimpiyat maçında son dörde yükseldi ve Londra 2012’de gümüş ve iki bronz madalyanın ardından podyumun zirvesine çıktı.

Maxim Mikhaylov, Rusya’nın ana adamıdır. Kıdemli oyuncu, 2018 ve 2019’da arka arkaya VNL şampiyonluğu kazanmak için kadroya pankart atan daha genç bir umut grubuyla Olimpiyat madalyası kazanmaya çalışırken kadroya liderlik edecek.

DÜNYA ŞAMPİYONLARI VE DİĞER FAVORİLER

VNL’de gümüş madalya kazanmış, hüküm süren dünya şampiyonu Polonya, 45 yıllık Olimpiyat madalyası kuraklığını sona erdirmeyi umuyor.
Polonya, 1976 Montreal’de tek olimpiyat madalyasını kazandı ve dört yılda bir üst üste son dört maçlarında sadece çeyrek finale yükseldiler.

Takımın başında Michal Kubiak ve Bartosz Kurek ve olimpiyatlara Polonya formasıyla çıkacak olan Küba doğumlu Wilfredo Leon bulunuyor.

Saeid Marouf liderliğindeki İran, yeni bir grup yetenekli genç Meisam Salehi, Saber Kazemi ve Aliasghar Mojarad ile üst üste ikinci kez olimpiyat maçlarına çıkacaklar.

Sekiz Rio 2016 madalyalı takım içinde üç kez Olimpiyat sporcusu olan Matt Anderson ve David Smith de dahil olmak üzere ABD takımı öne çıkıyor. Micah Christenson, Kawika Shoji, Max Holt, Thomas Jaeschke, Taylor Sander ve Erik Shoji, Rio 2016 takımından dönen diğer altı sporcu.

Fransa tarafında Jenia Grebennikov, Trevor Clevenot, Benjamin Toniutti, Kevin Tillie, Earvin Ngapeth ve Nicolas Le Goff, Rio 2016 kadrosundan altı sporcu olarak yer alıyor.

12 erkek takımı, altı takımdan oluşan iki gruba bölünecek. Her takım aynı gruptaki diğer beş takıma karşı tek turlu robin sisteminde oynayacak. Ardından her havuzdan ilk dört takım, çeyrek final, yarı final ve final turlarında eleme sistemiyle oynayarak bir sonraki aşamaya geçecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here