Köşe YazarlarıManşet

Erzin Voleyboluna Can Suyu

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Filenin Sultanları 2024 Paris Olimpiyat Oyunlarına gitme yolunda maç kaybetmeden yoluna devam ederken arka arkaya 19.maçından da galibiyetle ayrıldı. Bugün oynayacağımız Brezilya maçını da kazanırsak grupta ilk ikiye girme yolunda kocaman bir adım atmış olacağız. İzlediğim maçlarda eski gücünde olmadığını rahatlıkla gördüğüm Brezilya karşısında her zamanki oyununu oynayabilen bir Milli Takım olabilirsek maçı kazanacağımızı düşünüyorum. Her zaman söylediğim gibi takımımızın tek rakibi var o da kendisi. Dünya 1 numarası olmak kolay değil! Bu noktaya tesadüfen gelmeyen takımımızın grupta oynayacağı Brezilya, Japonya ve Belçika maçlarında istediği sonucu alacağını düşünüyorum.

Kıymetli okurlarımız, hatırlarsanız geçen hafta, yeni yazımda bambaşka bir Anadolu hikayesini paylaşacağımı belirtmiştim.

Yazılarımda, radyo ve televizyon programlarımda Anadolu’daki voleybol sevgisinden, kendi yağıyla kavrulmaya çalışan kulüplerin bulundukları il ve ilçeye kattıkları değerlerden bahseder; örnek olmasını temenni ederim. Solhan, Adilcevaz, Torul gibi ilçelerden, Üzümdalı Mahallesi gibi yerlerden yazılarımda bahsetmiştim. Ve bendeki yeri gerçekten çok özel olan Hatay’ın Erzin ilçesini de bunların başında gelir. Türkiye’nin en çok narenciye yetiştirilen kenti olan Erzin, narenciyenin başkentidir.
İlçeyi Alpaslan Endüstri Erkekler Voleybol 1.Ligi’nde temsil eden Yeşilkent Spor Kulübü’nün ilçeye kattıklarını saymakla bitiremem. ‘Erzin neresidir’ diye soracak olsanız, bölge gençlerini, öğrencilerini, dezavantajlı ailelerin çocuklarını her türlü imkansızlıklara karşı voleybol ile hayata sımsıkı bağlayan, 6 Şubat’tan sonra yavrularımıza ücretsiz voleybol okulu açarak 4 ay boyunca rehabilite eden, Belediye Başkanından, İlçe Spor Müdürüne, esnafından sanayicisine, milletvekilinden ilçe başkanlarına kadar herkesin voleybola destek olmaya çalıştığı insanların yaşadığı bir yer diyebilirim.

Her sezon öncesi mütevazı bütçeleri bile büyük zorluklara denkleştirebilen Yeşilkent Spor, geçtiğimiz Şubat ayında yaşadığınız asrın felaketi sonrası gelecek sezon için plan yapacaktı. Yeniden yörenin umudu olmayı ve o salonu yine dolduracakları günleri düşünüyorlardı. Ancak ne var ki yaşanan felaket, zaten kısıtlı olan kaynakları daha da zor ulaşılır hale getirmişti. Kulüpte voleybol oynayan Erzin’in gençleri, spor puanlarının desteği ile her yıl başta Ankara, Adana gibi büyük şehirlerin BESYO’larına girip antrenör, öğretmen ve spor yöneticisi olup; hayatlarına yön veriyorlar.
Erzinliler kentlerinde oynanacak maçları sabırsızlıkla bekliyor; genci, yaş almışı, kadını ve erkeğiyle yörenin en büyük sosyalleşme alanı Erzin Spor Salonu oluyordu.

Depremin Getirdiği Ekonomik Sıkıntı

Yaşanan afet sebebiyle geçen seneyi tamamlayamayan deprem bölgesi takımları, TVF’nin aldığı kararla yeni sezonda da önceki yıl bulundukları liglerden devam edecekler. Ancak afetin getirdiği ekonomik sıkıntı Erzin gibi kısıtlı imkana sahip yerler için durumu oldukça güçleştiriyor.
İlçe, Milli Takıma giden voleybolcuları, spor puanı ile üniversiteye giren gençleri ile övünürken; gelecek sezon liglerde yer alamama tehlikesi günden güne kente endişe veriyordu. Zaman ilerliyor, transfer zorlaşıyor ve başlamasına kısa bir süre kala lige katılım bedeli son anda ödeniyordu. Ancak ligde yer alacak en mütevazı kadronun maliyeti, geçen senenin en az 3 katına ulaşmıştı. Vakit daralıyor, umutlar tükeniyordu. Yaz boyunca ücretsiz voleybol okuluna gelen kız ve erkek öğrencilerin beklentisi artmışken takımın kurulamaması ilçeyi üzüyordu.

Bir Yiğit Çıkar, Yeniden Umut Verir İlçeye

Sadece yeni sezonun bütçesi değildi gereken. Geçmiş sezondan kalan maaş ödemeleri ile menajerlik ücretlerinin sezon başlamadan ödenmesi zorunluydu.
Umutların yavaş yavaş tükenmeye başladığı bir anda, voleybolun ilçeye kazandırdığı değerlerin farkında olan iş insanı Abdullah Özmen, doğup, büyüdüğü, ekmeğini yediği ve halen ikamet ettiği Erzin’deki bu bekleyişe son verdi. Özmen’in yarattığı kaynakla kulübün kurulduğu 2017 yılından bugüne kadar formasını giymiş tüm oyunculara, malzeme ve ihtiyaç tedarikini yapan firmalara tüm borçları ödendi.
‘Burada doğdum, büyüdüm. Ekmeğimi burada kazanıyorum. Memleketime öğretmen yetiştiren, doktor gelinler getirmesine vesile olan, her hafta bize heyecan yaşatan bu takım hepimizin. Hepimiz sahip çıkacağız. Yeter ki çocuklarımız gülsünler. Ülkemize sporcu da lazım’ diyerek adeta ilçeye can suyu oldu. Her zaman olduğu gibi Erzin Belediyesi de üzerine düşeni yapmaya gayret edecek, esnaf, halkı,şirketler el ele verecek ve yeni sezonda Erzin yine voleybolla anılacak.

2023-2024 sezonundaki maçlara depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımızın anısına siyah forma ve siyah logoyla çıkacak olan Yeşilkent Spor’a başarılar dilerken; başta Abdullah Özmen olmak üzere, Erzin’de voleybola destek veren Erzin Belediyesi’ni, kurum, kuruluş, esnaf ve tüm Erzinlileri tebrik ediyorum.
Kıymetli okurlarımız,
Bugün de memleket sevdalısı bir Anadolu Aslan’ından ‘Haberiniz Olsun’ istedim. Kalın sağlıcakla.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu