Kar Voleybolu

Euro Snow Volley 2018

EuroSnowVolley’nin ikincisi koronavirüs pandemisi nedeniyle iptal edilmemiş olsaydı, 2020 Kar Voleybolu Avrupa şampiyonları Avusturya kış tatil köyü St. Anton’da taçlandırılacaklardı. İki yıl önce Avusturya’daki başka bir ikonik mekan olan Wagrain-Kleinarl & Flachau’da düzenlenen açılış Avrupa Şampiyonasına bir göz atalım.

CEV çatısı altında üç mevsim Kar Voleybolu Avrupa Turu’ndan sonra, ilk CEV Kar Voleybolu Avrupa Şampiyonası, çekici yeni kış disiplininin gelişiminde bir sonraki mantıklı adımdı. Bunun için profesyonel Kar Voleybolu’nun doğum yeri olan Wagrain, Avusturya Alpleri’nin tepesindeki derin karda zarif bir şekilde oyulmuş ve nefes kesen muhteşem manzaralarla çevrili güzel bir merkez mahkeme ile bu tarihi etkinliğe ortam sağlamak için mantıklı bir seçimdi.

2018 uluslararası Kar Voleybolu sezonunun son etkinliğine toplam 18 farklı Avrupa ülkesini temsil eden 24 kadın ve 24 erkek çifti katıldı. Bu büyük bir kural değişikliğinden önceki sezonun öncesindeki son resmi turnuva olacaktı. Her cinsiyetten üç ekibin oluşturduğu sekiz grup ile başlayan mücadele, 25 Mart 2018’de büyük finallere giden tek eleme turları sonunda kıtayı temsil edecek olan takımın belirlenmesi ile sonuçlandı.

Kadınlar turnuvasında, E Grubu’ndaki mücadele özellikle dramatik bir şekilde ortaya çıktı. Gruptaki üç takım olan Avusturya, Macaristan ve Ukrayna’nın her biri aynı puanla birer galibiyet kazandılar. Sadece ev sahibi çift 5 numaralı seri başı olan Elisabeth Klopf ve Viktoria Mair bir farkındalık yarattı.

17 nolu seri başı Litvanyalı Ieva Dumbauskaite & Monika Povilaityte turnuvaya yurttaşları Krate Andriukaityte ve Irina Zobnina’ya karar setinde yenilerek başladılar. Ancak daha sonra set kaybetmeden finale ulaşma yolunda hızla harekete geçtiler. Aynı zamanda, tüm Avrupa Tur sezonunda tek bir maçı bile kaybetmemiş olan Türkiye’nin Bugra Eryildiz & Aleyna Vence şampiyonluğunun önemli favorilerindendi. Oynadıkları beş maçın dördünde tie-break galibiyetleri ile EuroSnowVolley finaline yenilmeden geldiler.

Flying Mozart istasyonunda güneşli Alp tepesinde yüzlerce seyirci tarafından alkışlanan Litvanya ve Türkiye beş setlik muhteşem bir final gerçekleştirdi. Ieva Dumbauskaite ve Monika Povilaityte, Kar Voleybolu tarihindeki ilk Avrupa şampiyonu olarak zafer kazanan 3-2 (14-12, 9-11, 11-7, 9-11, 11-8) takım olarak ortaya çıktılar. Bronz madalya ise Alise Lece ve Ilze Liepinlauska tarafından temsil edilen Letonya’ya gitti.

Alman erkek ikili Paul Becker ve Jonas Schroeder Avrupa Turunda sadece bir kez yer almıştı. Ancak Kranjska Gora 2018’de altın kazanmaları Avrupa Şampiyonası’na katılmaya yeterli oldu. EuroSnowVolley maçlarına Letonyalı rakiplerine dramatik bir şekilde 2-1 (17-15, 11-7, 16-14) lik yenilgiyle başladılar. Bu noktadan itibaren Almanlar, tek bir set kaybetmeden  altın madalya maçına çıktılar.

Büyük finalde son zamanlarda Kar Kralları olarak adlandırılan ve katıldığı dört Avrupa Turu katılımından üç altın ve bir gümüş madalya kazanan Rusya’nın Ruslan Daianov ve Taras Myskiv ile karşılaştılar. Ruslar A Grubu’ndaki ilk EuroSnowVolley maçında Norveçlilere sürpriz bir set kaybettiler. Ancak daha sonra dört set kaybetmeden galibiyetle finale doğru kusursuz bir şekilde yürüdüler.

Altın madalya maçında üç sette sona eren bir titanik mücadelesi vardı. Ama tüm setler küçük farklarla sonuçlandı ve iki set uzadı. Sonuçta, 3-0 (14-12, 17-15, 11-9) ile tarihi şampiyonluğa ulaşan Ruslan Daianov ve Taras Myskiv oldu.

Litvanyalı Lukas Kazdailis & Arnas Rumsevicius ve Rus Yury Bogatov & Pavel Rakusov arasındaki üçüncülük mücadelesi beş setlik bir gösteriye sahne oldu. Litvanyalılar maçta iki kez geriden gelip skoru eşitlediler ancak bronz madalyayı 3-2 (8-11, 11-6, 11-13, 11-6, 11-3) skorlarla kaybettiler.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu