Avrupa

EuroVolley B Grubu Sürprizlere Gebe

2021 CEV Avrupa Altın Ligi’nin yarı finallerinde yarışan üç takımı ve bu yılki Voleybol Uluslar Ligi’nde yer alan iki takımı bir araya getiren CEV EuroVolley 2021 Kadınlar B Grubu çok fazla sürprize açık ve bu bağlamda her bir maç önemli.

Avrupa Altın Ligi şampiyonu Bulgaristan, Plovdiv’de kendi sahasında oynama avantajına sahip olacak ve ev sahibi olarak 1981 (altın) ve 2001’de (bronz) yaptıklarını tekrarlayarak üçüncü bir madalya arayacak. Takım kaptanı Elitsa Vasileva, yıldız libero ve Golden League’in En Değerli Oyuncusu Zhana Todorova ve pasör Petya Barakova gibi oyuncuların yer aldığı tam kadro ile Bulgarlara karşı bahis yapmak zor olabilir.

İki kez Avrupa şampiyonu olan Polonya, teorik olarak, gruptaki en güçlü kadroya sahip ve haklı olarak ikinci tur ve sonrasında yarı finali hedefleyecek, ancak EuroVolley’deki yolculukları bu sefer yıldız pasör Joanna Wolosz ve sakatlığı nedeniyle turnuvayı kaçıracak olan orta blok oyuncusu Agnieszka Kakolewska olmadan çok daha zor olacak. Polonyalılar başarılı olmak için her zamankinden daha fazla  Malwina Smarzek’in hücum gücüne ve Natalia Medrzyk’in tutarlılığına bağlı olacak.

Almanya, 2019 EuroVolley’i altıncı sırada tamamladı ve özellikle Louisa Lippmann’ın çaprazındaki  yıldızın kadroya geri dönmesinden sonra, havuzdaki en üst sıralar için hem Bulgaristan hem de Polonya’ya meydan okuyabilecek durumda görünüyor. Polonyalılar gibi, Voleybol Uluslar Ligi’nin üçünde de yarıştılar ve birkaç ay önce özellikle 22 yaşındaki pasör çaprazı Hannah Ortmann (183 sayı) ve 21 yaşındaki bazı genç oyuncuları uluslararası alanda öne çıkardılar. 21 ace kaydeden eski orta blokçu Camilla Weitzel (27 blok) güçlü yönlerinden biri. Bu seviyede sürekli performans sergileyebilirlerse grupta iddialı olabilirler.

EuroVolley’e 2019’da kalifiye olamadıktan sonra geri dönen Çek Cumhuriyeti, sahada dikkat çeken bir dış vurucu ve takım kaptanı Andrea Kossanyiova (28) ve orta blokçu Veronika Trnkova’nın (25) bulunduğu fiziksel bir takıma sahip olacak. Bronz aldıkları 1997’den bu yana ilk kez podyuma çıkmak zor olabilir, ancak sekizincilikten daha iyi bir derece elde etmek ve en son sekiz performanslarını geliştirmek kesinlikle ulaşılabilir bir hedef.Gruptan çıkabilmek için, Çekler muhtemelen Haziran ayında takımların 19 Ağustos’taki açılış gününde buluştuğu Altın Lig bronz madalya maçında İspanya’ya 3-2’lik yenilgilerinin intikamını almak zorunda kalacaklar

Altın Lig’in en skorer ismi Ana Escamilla ve turnuvanın en iyi sunucusu olan 18 yaşındaki Raquel Montoro, İspanya’nın EuroVolley’deki başarısında çok önemli bir rol oynayacaklar ve eğer başarılı olurlarsa İspanyollar eleme turunda yer alabilirler.

Yunanistan, EuroVolley’de en az deneyime ve başarıya sahip olan takım. Kıtanın en iyi takımları arasında altıncı kez boy göstermeye hazırlanan Yunanlılar, kendilerini uluslararası voleybolun elitlerine taşıyacak bir sürecin hala erken aşamalarındalar. Böyle dengeli bir grupta işleri zor olabilir  ancak etkinliğe, özellikle 17 yaşındaki, 2,02 metre boyundaki Martha Anthouli formunda bazı ilgi çekici yetenekler getiriyorlar.

Bu grupta, benzer seviyede oynayan en az beş takımla tüm turnuvanın en öngörülemeyen oyunu olmak için güçlü bir aday ve bu 15 maçın her birini izlemeyi çok eğlenceli hale getirecek.

Guilherme Torres – CEV

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu