Fabi’nin Sırrı Belli Oldu

0
108

Brezilya gibi voleybol zengini bir ülkeyi temsil eden en iyi oyunculardan biri olarak kabul edilmek oldukça büyük bir başarı. Bunu sadece 1,65 metrede dururken yapmak çok fazla çalışma ve ısrar gerektirir ve kesinlikle kararlılık Fabiana “Fabi” Alvim için her zaman kilit rol oynadı.

Rio de Janeiro’nun banliyölerinde doğan oyuncu, gençken voleybola aşık oldu. Kesinlikle profesyonel olarak oynayacak kadar yetenekliydi, ancak kısa boyu birçok kişinin sporda onun için bir gelecek görmesini zorlaştırdı.

Ancak 1998 yılında, Fabi henüz 18 yaşındayken spor hayalini sürdürüp sürdürmemeye karar vermek zorunda kaldı ve oyunun kurallarındaki önemli bir değişiklik bu çağrıyı onun için çok daha kolay hale getirdi.

Bir savunma oyuncusu için yeni bir rol olan liberoya yer açmak için sporun kuralları değişti. Bu değişiklik olmasaydı, kariyeri kesinlikle çok farklı olurdu.

İlk savaş kazanıldı, ancak Fabi’nin kariyerinde daha pek çok şey vardı. İlk Brezilya Superliga finalini 2000-2001 sezonunda sevgili kulübü Flamengo’nun ezeli rakibi Vasco’da oynarken yaptı ve 2002’den itibaren Brezilya milli takımında düzenli bir oyuncu oldu.

Fabi, Atina 2004 Olimpiyatları sırasında ülkenin kadrosunda yer alacağından emin görünüyordu, ancak baş antrenör Jose Roberto Guimaraes tarafından son seçimin dışında bırakıldı. İşte o zaman sebat, özellikle dördüncü sette 24-19 önde olan Brezilya yarı finalde Rusya’ya yenildikten sonra, amacına tekrar yardımcı oldu. Ve takımın bir parçası olmak için daha da çok çalıştı.

Ve geri dönerken daha iyi günler geliyordu. 2005 sezonu, Brezilya milli takımının aynı yıl FIVB Voleybol Dünya Grand Prix, FIVB Voleybol Dünya Büyük Şampiyonlar Kupası ve Güney Amerika Şampiyonası’nı kazanmasında rol oynadı.

 

Takım, dört Dünya Grand Prix yarışmasından üçünü kazanarak ve hem 2006 FIVB Kadınlar Dünya Şampiyonası hem de 2017 FIVB Voleybol Dünyası finaline çıkarak Pekin 2008 Olimpiyatları’nın favorilerden biri haline geldi.

 

Güney Amerikalılar beklentileri karşıladılar ve Çin başkentinde altın aldılar ve yolda sadece bir set kaybettiler ve dört yıl sonra Londra’daki başarı için yola çıktılar.

İngiliz başkentinde başarıya giden yol daha karmaşıktı ve Brezilya grup aşamasından dördüncü sırada çıktı. Ancak bu noktadan sonra, takım formunu geri kazandı ve ikinci bir Olimpiyat şampiyonluğu kazanıldı.

Şu anda Brezilya televizyonunda voleybol analisti olan libero, “Atina’dan beri yaşadığımız her şeyden dolayı Pekin’in özel bir anlamı vardı” dedi. “İnsanlar, yapamayacağımızı söylediler ancak biz de yapabileceğimizi gösterdik. Woody Allen bile deneseydi bizi böyle çılgın bir turnuvaya senaryo yazamayacaktı. ”

Londra’daki Brezilya zaferinden bir yıl sonra Fabi, milli takımdan uzaklaşma zamanının geldiğine karar verdi. Brezilya kulübü SESC Rio de Janeiro için 2018’de emekli olana kadar büyük bir başarı ile oynamaya devam etti ve yol boyunca dokuz Brezilya Superliga şampiyonluğu kazandı.

Yine de milli takımla olan mirası uzun süre devam edecek. Kariyeri boyunca topladığı 30’dan fazla bireysel ödülden birinde kendisini Pekin Olimpiyatları’nın en iyi liberosu yapan teknik becerilerinin yanı sıra, şu anda 40 yaşında olan eski libero, olumlu liderliği ve çalışkan zihniyeti, özellikleri ile büyük saygı görüyordu.

Emekliliğini duyururken “20 yıl boyunca hayatımda en çok sevdiğim şeyi yapabildiğim için çok mutluyum” dedi. Bu kadar ileri gidebileceğimi hiç düşünmemiştim. Kazanmak ve kaybetmek oyunun bir parçası ve tamamlanmış görev duygusuyla kesinlikle uzaklaşıyorum. Voleybol bana daha iyi bir insan olma fırsatı verdi. “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here