Genel HaberlerManşet

Fair Play Kısa Film Yarışması Başvuruları Devam Ediyor

TMOK Fair Play Kısa Film Yarışması Başvuru Süreci Devam Ediyor!
Üniversitelerin Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencilerinin katılabileceği, Fair Play ruhunun iletişim fakültelerinde de yaygınlaştırılmasını amaçlayan ödüllü yarışmaya başvurmak için son tarih: 31 Aralık 2022

Yarışmanın Amacı Fair Play Ruhunu Yaymak
Üniversitelerimizin İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü öğrencilerine açık olarak ihdas edilen TMOK Fair Play Kısa Film Yarışması, bir yandan öğrencilerimizin çekecekleri filmlerle kendilerini geliştirmeleri ve aynı zamanda Fair Play ruhunun üniversitelerimiz Spor Bilimleri Fakülteleri ve BESYO’larından sonra, İletişim fakültelerinde de yaşanıp yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

İlk Üçe Para Ödülü Verilecek
Organizasyon Komitesinden yapılan açıklamada yarışmanın içeriği hakkında şu bilgiler verildi: TMOK Fair Play Kısa Film Yarışmasına Türkiye’deki tüm üniversitelerin Radyo Televizyon ve Sinema bölümü öğrencileri katılabilecek ve ortaya çıkacak eserler arasından seçilecek ilk üç eserin sahibi, yarışmaya özel hazırlanacak plaket ve maddi ödül ile ödüllendirilecek. Yarışmanın ana kriteri, filmin sportif veya toplumsal alanda vereceği Fair Play mesajı olurken diğer kriterler için ise sinema ve televizyon filmi teknikleri esas alınacak.
Belirlenecek ön jüri, başvuran tüm eserlerin arasından yarışmaya uygun bulduğu filmleri seçecek ve bu eserler büyük jüriye sunulacak. Jürinin seçeceği ilk üç eser dışında 2 jüri özel ödülü ve 2 de mansiyon verilecek. Ödüle layık görülen bu eserler, çeşitli mecralarda yayınlanacak, TMOK Üniversiteler Fair Play Kervanı’nın panellerinde gösterilecek, Avrupa Fair Play Birliği (EFPM) ve Dünya Fair Play Komitesi’nin (CIFP) resmi sitelerine de gönderilecek.

Yarışmada dereceye giren film sahiplerine verilecek ödüller şöyle:
1.lik ödülü: 10.000.-TL Fair Play Şilti-Sertifika
2.lik ödülü: 5.000.-TL Fair Play Şilti-Sertifika
3.lük ödülü: 3.000.-TL Fair Play Şilti-Sertifika
2 Adet Jüri Özel ödülü Fair Play Şilti-Sertifika
2 Adet Mansiyon Fair Play Şilti-Sertifika

Arıpınar: “Fair Play’i Yaymanın Yolu İletişim

TMOK Fair Play Komisyonu Başkanı Erdoğan Arıpınar, TMOK Fair Play Kısa Film Yarışmasıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: 2014 yılından bu yana Üniversitelerin Spor Bilimleri Fakülteleri ve BESYO öğrencilerine Fair Play Üniversiteler Kervanı çalışmamızla hitap etmekteyiz. Fair Play Karikatür ve Fotoğraf yarışmalarıyla üniversite öğrencileri dışındaki topluma Fair Play bilincini, ruhunu yaymaya çalışıyoruz. Fair Play Kısa Film Yarışmasıyla İletişim Fakültesi öğrencilerine hitap etmek istedik. Ayrıca onların hazırlayacakları kısa filmlerle, diğer kesimlere de Fair Play’i anlatmış olacağız. Yani bir taşla iki kuş diyebileceğimiz bir çalışma. Tüm iletişim fakültesi öğrencilerini bekliyoruz.”

Ödül Töreni Olimpiyatevi’nde

TMOK Fair Play Kısa Film Yarışması’nın statüsü ve ayrıntılı bilgileri, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin web sayfasında (https://www.olimpiyatkomitesi.org.tr) yayımlandı. Katılımcıların en geç 31.12.2022 tarihine kadar katılım başvuru formununu doldurarak, filmin orijinali ve tanıtımı ile birlikte fairplay@olimpiyat.org.tr adresine göndermeleri gerekiyor.
Yarışmanın ödülleri Olimpiyatevi’nde düzenlenecek törenle takdim edilecek.

Organizasyon Komitesi
Fair Play konulu kısa film yarışmasının Organizasyon Komitesi, TMOK Fair Play Komisyonu, SETEM (Sinema Televizyon Eserleri Sahipleri Meslek Birliği) üyeleri ile sinema/televizyon sektöründe faaliyet gösteren uzman isimlerden oluşmakta.

Erdoğan Arıpınar: TMOK Fair Play Komisyonu Başkanı
Prof. Dr. Bilge Donuk: TMOK Fair Play Komisyonu 2. Başkanı
Remzi Yılmaz: TMOK Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı
Doç. Dr. Sevim Güllü: TMOK Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı
Melih Esen Cengiz: TMOK Fair Play Komisyonu Üyesi
Mehmet Güleryüz: (SETEM Başkanı)

Yarışma Jürisi

BAŞKAN
Erdoğan Arıpınar: TMOK Fair Play Komisyonu Başkanı, EFPM Kurucu ve Onursal Üyesi, Gazeteci

Fair Play Komisyonu
Prof. Dr. Bilge Donuk: TMOK Fair Play Komisyonu 2. Başkanı, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa S.B.Fakültesi Dekanı
Remzi Yılmaz: TMOK Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı, EFPM (Avrupa Fair Play Birliği) Denetleme Kurulu Üyesi)
Doç. Dr. Sevim Güllü: TMOK Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı/İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa S.B.Fakültesi Rekreasyon Bölüm Başkanı
Melih Esen Cengiz: TMOK Fair Play Komisyonu Y.K.Üyesi, Yazar
Prof. Dr. İbrahim Yıldıran: TMOK Fair Play Komisyonu Y.K.Üyesi, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi, Spor Bilimleri Derneği Başkanı
Prof. Dr. Gülfem Sezen Balçıkanlı: TMOK Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi

Sinema/Televizyon
Mehmet Güleryüz: (Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği-SETEM Başkanı)
Sevin Okyay: Yazar, Çevirmen, Eleştirmen
Fuat Erman: Mimar Sinan Üniversitesi Tarih Bölümü Sinema Hocası, Erman Film Yöneticisi
Burcu Aykar: Sinema Yazarı, Yönetmen
Hasan Tolga Pulat: Yönetmen
Selattin Odunkesenler: Yönetmen, Yapımcı

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu