Genel HaberlerManşet

“Filenin Sultanları” öğrenci yurdu törenle açıldı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin en yüksek kapasiteli kız-erkek öğrenci yurdunu Küçükçekmece’de açtı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önceki dönemde sıfır olan yükseköğrenim yurtlarının sayısını 14’e çıkardı. 560’ı kız olmak üzere, toplam bin 42 öğrenciyi barındıracak İBB’nin en yüksek kapasiteli kız-erkek öğrenci yurdu, Küçükçekmece Atakent Mahallesi’nde açıldı. Yurda; Avrupa şampiyonu Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın lakabı olan “Filenin Sultanları” adı verildi.

“BİZE DÜŞEN GENÇLERİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRMAK”

İmamoğlu yurdun açılışında yaptığı konuşmada “Atatürk’ün bence önemli vasıflarından birisi de hangi işi kime emanet edeceğini bilmesi. Atatürk, kime emanet edeceğini bilerek, Cumhuriyeti gençlere emanet etti. Çünkü bu Cumhuriyetin, onların enerjisiyle ve kararlılığıyla yükseleceğinin farkındaydı” dedi.

Günümüz siyasetçilerine ve kamu yöneticilerine düşen görevin, gençlerin önündeki engelleri kaldırmak olduğunu vurgulayan İmamoğlu, İBB olarak bu gençler için sundukları hizmetleri anlattı.

İmamoğlu “Gençlere dönük sorumluluğumuzu yerine getirmenin huzurunu yaşıyorum. 5 bin 200’e yakın gencimizi yurtlarımızda misafir etmenin, onların benim yoldaşım olmasını hissetmenin, İstanbul’un gönüllüsü olmalarını sağlamamın gururunu yaşıyorum. Tek isteğim var sizden, tek beklentim var: Gördüğünüz yerde bana sadece selam verin. Başka bir şey istemiyorum sizden” diye konuştu.

YURDA NEDEN ‘FİLENİN SULTANLARI’ ADI VERİLDİ?

Açtıkları yurda neden neden “Filenin Sultanları” adını verdiklerini şöyle anlattı:

“Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girerken, belki de yaşadığımız en büyük mutluluklardan birisini bize yaşattılar. 12 yaşında bir kızım var. O şampiyonluktan sonra kızımın hayata dair inancını, direncini, azmini, kararlılığını tarif edemem.

Zaten biraz uzun boylu bir kızım oluyor. Kapıdan girdiği zaman sanki bir dev görüyorum karşımda. Sadece bir kadın voleybol takımı üzerinden konuşmuyorum. Aynı zamanda gençliğin de kararlılığı anlamında konuşuyorum. Hem erkekler hem kızlar, bu ülkenin kararlı gençleri, çok güzel işler başarmaya namzettir.

Yeter ki önlerini açalım. Yeter ki onları baskılayan değil, özgürleştiren bir alan oluşturalım. Onların o azimli, disiplinli çalışmalarının, o ruhlarının burada gençlerimize de bir geçiş sağlaması adına ‘Filenin Sultanları’ ismini

İBB, 14. öğrenci yurduna “Filenin Sultanları” adını verdi

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu