Avrupa

Finlandiya 3. kez ev sahibi

Finlandiya ve Kuzey Makedonya tarihlerinde ikinci kez birbirlerine karşı oynadılar; Tampere’deki Hakametsä Arena’da kıyasıya bir karşılaşmada karşı karşıya geldiler.

Lauri Kerminen ve Eemi Tervaportti ile röportaj yapma zevkini yaşadık.

Kerminen daha önce dört EuroVolley ve iki Dünya Şampiyonasında yer alırken, Tervaportti şimdiye kadar beş EuroVolley ve iki Dünya Şampiyonasında oynadı.

Lauri, Suonenjoki’de büyüdü ve her iki ebeveyni de oyunu oynarken voleybola girdi. Başlıca bireysel başarıları, Rusya ligindeki en iyi libero olmak ve Finlandiya’da 3 kez yılın oyuncusu seçilmesi ve takım başarıları için iki kez Rusya şampiyonu, Rusya kupası şampiyonu, CEV Kupası şampiyonu ve Fin şampiyonu ve kupa şampiyonu olmak.

Eemi Äetsä’da doğdu ve ailesi sayesinde voleybola başladı. Şimdiye kadarki en büyük başarıları: 2010’da Finlandiya şampiyonluğu, 2013, 2014 ve 2015’te Belçika Şampiyonası, 2019’da Yunanistan Şampiyonası ve 2021’de seçkin Polonya Plusliga şampiyonu.

Finlandiya Takımı’nın kaptanı olan Eemi beklenti maç maç daha iyiye gitmek ve gruptan çıkmak. Ekibinin gücü, kolektif olmaları ve asla pes etmemeleridir.

Salgın, hazırlık maçları oynama şanslarını sınırladı ve oyun ritmini bulmanın en büyük soru işareti olduğunu düşünüyor, ancak yine de bugünkü maçta Kuzey Makedonya’ya karşı kazanmayı başardılar.

C Grubu’nda belirli bir maçı beklemiyor, ancak bu EuroVolley’i harika bir deneyim haline getirebilecek olanın Finlandiya’nın fantastik hayranları olduğunu düşünüyor.

EuroVolley 2021 Elçisi olmak sizin için ne anlama geliyor? 

Lauri Kerminen: “Bu bir onur ve elbette Finlandiya takımını Eemi ile temsil etmek çok şey ifade ediyor.”

Eemi Tervaportti: “Ülkenin elçisi olarak seçilmek her zaman bir onurdur.”

Ülken için, memleketinde ve müsabakalara katılan taraftarlarla birlikte oynamak ne anlama geliyor?

Lauri Kerminen: “Bunun anlamı çok büyük. Benim yerimde olmak ve milli takım formasını giyip milli marşımızı dinlemek isteyen çok oyuncu var. Taraftarlara gelince, bu komik çünkü Avrupa’da her oynadığımızda. evde oynadığımızı hissettim çünkü çok fazla Fin taraftar vardı! Bu yüzden kesinlikle şimdi Tampere’de oynadığımız zaman daha da iyi olacak!”

Eemi Tervaportti: “Avrupa Şampiyonası’nı kendi evimizde oynamak inanılmaz, bizi destekleyen harika taraftarlarımız var. Ülkenizi temsil etmek her zaman bir ayrıcalık olmuştur.”

Bu, Finlandiya tarihinde üçüncü kez EuroVolley’e ev sahipliği yapıyor ve ilk kez diğer ülkelerle birlikte oynuyor. Bu, voleybol ve ülkenizdeki gelişimi için ne anlama geliyor?

Lauri Kerminen: “Bence birçok ülkede oynayabiliyor olmamız iyi bir şey çünkü voleybolu yeni yerlere getirebiliyoruz! Bu ilk raundu Finlandiya’da yapabilmek bizim için büyük bir şey. Herkes bu turnuva için çok heyecanlı. Umarım bu yarışmada en iyi voleybolumuzu gösterebiliriz.”

Eemi Tervaportti: “Umarım bu Avrupa Şampiyonası voleybolumuza ivme kazandıracak ve bundan ilham alan daha çok genç oyuncu kazanacağız.”

Valeria Merli CEV

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu