Avrupa

Finlandiya Taraftarı Her Yerde

2019 EuroVolley esnasında sahada Slovenya Finlandiya arasındaki harika voleybol mücadelesinin yanı sıra, neredeyse 8.000 kişiden oluşan bir tarafta yüksek sesle Sloven voleybol taraftarları ve diğer taraftaki Finlandiya taraftarlarınca oluşturulan harika bir tezahürat savaşı yaşandı.

Fin taraftarları, herhangi bir sporda milli takımlarına destek ve sevgi göstermek için dünyanın her yerine seyahat eden tutkulu ve özel hayranlar olarak tanınıyor. Ülkenin beyaz ve mavi renklerini sayısız şekil ve formda gururla sergileyen 2.000 Fin hayranı, EuroVolley 2019 C Grubu maçları için Ljubljana’ya gittiler.

Jaakko Hakulinen Perşembe günü, Slovenya’ya Markus Vilander ve beş arkadaşı ile birlikte geldi: “Bu bizim beşinci şampiyonamız, her zaman birlikte seyahat ediyoruz. Her şey 2014 yılında Polonya’da Dünya Şampiyonası ile başladı ardından İtalya, Polonya, Bulgaristan ve şimdi Slovenya. Finlandiya’daki voleybol konusunda çok tutkuluyuz, bir numaralı milli sporumuz olmayabilir, ancak geçmişte voleybol ve basketbolda da iyi sonuçlar elde ettik. ”

Emmi Äärynen ikinci kez EuroVolley tecrübesi yaşıyor. Slovenya’ya kocası ile birlikte geldi: “Voleybol son beş yılda Finlandiya’da yükselişe geçti, şampiyonayı her sene daha fazla taraftar takip ettiği için tanıdık yüzlerle karşılaşıyorum. Bu bizim ikinci EuroVolley’imizdi; ilki 2015’te İtalya’da idi. Slovenya’yı gerçekten seviyoruz, şehir ve insanlar hoş. ”

Jaakko, Emmi ile iyi hisler konusunda hemfikirdi: “Aynı zamanda şehrin tadını çıkarıyoruz, gerçekten çok güzel, her şey çok temiz, yemekler harika, insanlar kibar ve herkes İngilizce konuşuyor, bu yüzden işlerin gerçekleşmesi kolay.”

Fin taraftarları voleybolu ve kesinlikle takımlarını biliyorlar. Milli takımın beklentileri hakkında soru sorulduğunda, Markus Vilander, “Ekibimiz genç ama iyi, birlikte oynadıkları her zaman büyüyecekler ve daha iyi olacaklar. Onlara inanıyorum!”

Sloven meslektaşlarıyla birlikte nihayet güzel bir atmosfer sağladılar! Kesinlikle, bugüne kadar yaklaşık 8 bin seyirci ile Slovenya ve Finlandiya maçı Ljubljana’daki EuroVolley 2019’un en dikkat çeken maçı oldu.

Finlandiya pasörü ve takım kaptanı Eemi Tervaportti, bunu gizlemiyor: “Her büyük yarışmada, bizi destekleyen binlerce Fin taraftarı oldu. Bu şaşırtıcı ve bizim için çok büyük bir desteğe sahip olduğumuz bir Dünya veya Avrupa Şampiyonasına gittiğimizde bizim için bir gelenek. ”

Bu üst üste 7.nci kez olmak üzere toplamda 18.nci kez Avrupa Şampiyonası’nda yer alışları. En iyi sonuçları 2007’deki 4.ncülük 2015 ve 2017’de 12.ncilik  oldu.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu