Genel Haberler

FIVB Çekirdek Planı Tonga’da

Voleybol ve plaj voleybolu, FIVB Çekirdek Planının Ulusal Federasyonu (NF) desteklemesiyle Tonga’da tüm adalarda büyümeye devam ediyor.

Elit seviyeden taban koçluğu desteğine, FIVB Çekirdek Planının bir parçası olan Projeler Platformu, Tonga’nın kadın ve erkek milli plaj voleybol takımlarında yetenekli sporcuları geliştirmek için özel kaynaklar yatırmasını sağladı.

Platform, ulusal takımlarının performansını artırma ve koçluk ve voleybol ekipmanlarıyla destek için başvuruda bulunmak isteyen tüm UF’lere açık. Bir uygulama başarılı olduktan sonra, NF FIVB ile ortaklaşa çalışarak tüm dünyadaki oyuncuları ve takımları geliştiriyor.

Tonga Voleybol Federasyonu Başkanı Tevita Siale, “Her sporcunun mevcut becerilerini geliştirirken ve yenilerini öğrenirken potansiyellerine ulaşması için mükemmel bir fırsat sunuyor” dedi. “Buna ek olarak, ulusal takımlarımızın standardı yükseliyor, böylece yerel, bölgesel ve uluslararası turnuvalarda yarıştıklarında daha donanımlı ve eğitimli oluyorlar.

“Hibe nedeniyle aldıkları tutarlı eğitim onlara kum voleybolunun ne olduğuyla ilgili bir tat veriyor: takım çalışması, odaklanmış kalma ve asla pes etme.”

FIVB, 2017’den beri UF’lerden toplam 276 projeyi onayladı. Yalnızca 2019’da, 113 başvuru kabul edildi ve FIVB’nin ülkelerinde ve bölgelerinde sporu büyütme konusunda UF’leri destekleme konusundaki kararlılığını gösteren 123 başvuru yapıldı.

Tonga’nın başarılı başvurusunun bir parçası olarak, plaj voleybolu milli takımlarına oyuncuların sahadaki temel becerilerini geliştirmeleri için teknik direktör Şifa Latu verildi.

“Her sporcunun potansiyellerine ulaşabilmeleri için en iyisini ortaya çıkarmayı dört gözle bekliyorum. Özellikle, plaj voleybolu oynarken sporcuların daha dikkatli olmalarına ve daha akıllı olmalarına yardımcı oluyorum ”dedi Latu. “Erkekler milli plaj takımımız 2019 Samoa Pasifik Oyunlarında iyi performans gösterdi, üçüncü oldu ve bronz madalya kazandı, bu yüzden bunu geliştirmeyi umuyoruz. Yönetim kurulu genelinde, plaj voleybolu yüzeyleri açısından bölgesel duruşumuzu iyileştirmeyi hedefliyoruz.

“Tonga plaj voleybolu programının ulaşmak istediği bir diğer hedef ise 1-4 yıldız etkinliklerine Asya Voleybol Konfederasyonu (AVC) katılımımızı iyileştirmektir. Öyleyse Tonga Takımı için uyanık olun, biz geliyoruz! ”

Tonga’nın voleybol tutkusunun yükselişi, dünyadaki voleybolun gelişimindeki önemini bir kez daha ortaya koyan FIVB Çekirdek Planının kanıtıdır. Nucleus Planı, daha sonra diğer ülkeler için bir model olabilecek temel pazarlarda sporu geliştirmeyi amaçlamaktadır. 30 kilit ülkeden başlayarak, FIVB artık FIVB etkinliklerine aktif olarak katılan, yarışmalara ev sahipliği yapan ve daha fazla televizyon gösterimi getiren 120’den fazla ülkeye sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu