Genel HaberlerManşet

FIVB Hakem Kurulu 2022 faaliyet programı öncesi toplandı

FIVB Oyun Kuralları ve Hakem Komisyonu, voleybol ve plaj voleybolu için çok yoğun bir yıl öncesinde bir dizi önemli konuyu görüşmek üzere karma bir formatta yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda ülkemizi temsilen komisyon üyesi Ümit Sokullu, Lozan’daki FIVB Genel Merkezi’nde yer alarak toplantıya katıldı.

Toplantıya Komisyon Başkanı, Sekreter ve üyelerin çoğunluğu tarafından İsviçre’nin Lozan kentindeki FIVB Genel Merkezi’nde şahsen katıldı ve geri kalan tüm katılımcılar video konferans yoluyla katıldı.

FIVB Başkanı FIVB Başkanı Dr Ary S. Graça F°, toplantı sırasında yaptığı konuşmada ‘2022, aynı yıl içinde ilk kez düzenlenecek üç Dünya Şampiyonası ile voleybol ve plaj voleybolu için çok önemli bir yıl olacak. Voleybolda, Erkekler Dünya Şampiyonası Rusya’da, bayanlarda Hollanda ve Polonya’da, Dünya Plaj Voleybolu Şampiyonası ise İtalya’da yapılacak. Bu arada, sporun yıllık etkinlikleri dünya çapında, özellikle yeni bir format ve Voleybol Dünya Plaj Pro Turunun ilk baskısı ile Voleybol Uluslar Ligi’nde sahnelenecek. “Komisyonunuzun önemini bir kez daha vurgulamama izin verin. Hakemlerin koçları olarak, etkinliklerimizde hakemliğin tutarlılığını ve kalitesini sağlayan sizlersiniz. Ayrıca, sporumuzun kurallarının modern zamanları yansıtmak ve seyircilerin ilgisini çekmek için sürekli güncellenmesini sağlayan kilit kişilersiniz. Sporumuzu modernize etmenin ve taraftarlar için daha yenilikçi ve çekici hale getirmenin her zaman yeni yollarını aramanız gerekiyor. Bu bağlamda, Kulüpler Dünya Şampiyonası sırasında yapılan testlerin bir parçası olma konusundaki işbirliğiniz için teşekkür ederim. Bunlar çok başarılıydı ve Voleybol Dünyası ile birlikte bunları gelecekteki etkinliklerimizde uygulamak ve sporumuzu bir sonraki seviyeye taşımak için sabırsızlanıyoruz.” şeklinde ifadelerde bulundu.

Komisyonda ele alınan başlıca konular olarak, tüm hakemlerin 55 olan yaş sınırının 60 olarak değiştirilmesi, kadın hakemlere önceliklerin arttırılması ve kadın hakem sayısının arttırılması, salon voleybolda serbest oyuncu değişikliği (basketbol kurallarında olduğu gibi), kırmızı kart ile rakibe verilen sayının bir nevi hediye puan olarak görülmesi ve  bu uygulamanın yerine sınırlı ceza verilmesi anlamına gelen rakibe sayı kazandırmak yerine cezaya tabi olan oyuncunun belli bir ralli sayısı kadar oyun dışı kalması, takım içinde pas yaparken çift vuruş kuralında esneme yapılması, aynı ilk pasta olduğu gibi takım içindeki 2. pas için de çift vuruş sayılabilecek vuruşların tolore edilmesi ancak top karşı tarafa geçerse hatalı vuruş olarak değerlendirilmesi gibi konular tartışıldı.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu