FIVB Voleybol Dünya Sıralaması Nasıl Güncelleniyor

0
61

Voleybol Uluslar Ligi (VNL) 2021’de, takımlar sadece maç puanları için değil, aynı zamanda FIVB Voleybol Dünya Sıralaması puanları için de yarışıyor, çünkü 2019’da tanıtılan yeni dinamik sıralama sistemi, takımlar arasındaki her maçı sıralama puanları ekleme veya çıkarma olarak değerlendiriyor.

Dünya Sıralamasında öne çıkan olaylardan bazıları, Japonya’nın Çin’i 3-0 yenerek bir maçta en yüksek Dünya Sıralaması puanını (15.7) alması ve takımın yedinci sıradan dördüncü sıraya yükselmesini içeriyor. Sıralama, resmi müsabakalarda her maçtan sonra güncelleniyor.

FIVB Voleybol Dünya Sıralaması, Olimpiyat Oyunları ve Dünya Voleybol Şampiyonaları için kalifikasyon ve sıralamada temel bir rol oynar. Örnek olarak, 2022 FIVB Voleybol Dünya Şampiyonası için, 11 kadın ve 12 erkek takımı Dünya Sıralamasına katılmaya hak kazanacak ve grupların başlangıç ​​dağılımın da bu sıralama kullanılacak.

Algoritma, her iki takımın skoruna ve geçmiş maç verilerine dayanarak, maçın altı sonucunun (3-0, 3-1, 3-2, 2-3, 1-3 veya 0-3) tüm olasılıklarını hesaplar. Maçın gerçek sonucu daha sonra önceden hesaplanmış olan beklenen sonuçlarla karşılaştırılır. Bir takım beklentilerin üzerinde performans gösterir ve beklentileri aşarsa, takım dünya sıralamasında puan alır. Takım düşük performans gösterirse, takım dünya sıralaması puanlarını kaybeder. Gerçek maç sonucu en çok beklenen sonuca ne kadar yakınsa, kazanılacak ve kaybedilecek dünya sıralaması puanlarının sayısı o kadar az olur.

Yeni Dünya Sıralama Sistemi, aşağıdaki resmi müsabakalardan elde edilen maç sonuçlarını dikkate alır:

  • Olimpiyat Oyunları ve kalifikasyon
  • Dünya Şampiyonaları ve kalifikasyon
  • Voleybol Uluslar Ligi
  • Voleybol Challenger Kupası
  • Dünya Kupası
  • Kıta Şampiyonaları ve kalifikasyon
  • FIVB, Kıta Konfederasyonları tarafından en az dört katılımcı takımla düzenlenen yıllık resmi müsabakalar dahil olmak üzere uluslararası etkinlikleri kabul etti

Yeni Dünya Sıralama Sistemi, taraftarların takımlarının başarısını takip etmesini ve onları bir rakiple karşılaştırmasını kolaylaştırıyor ve resmi müsabakalarda en iyi şekilde oynayan takımlar için kesinlikle adil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here