DünyaManşet

FIVB’den Ülke Federasyonlarına Ültimatom Gibi Kural Değişikliği

FIVB, Milletler Ligi’ne olan ilginin artması ve kalitesinin artması için önümüzdeki turnuvadan itibaren geçerli olacak bir dizi kurallar getirdi.
Voleybol adına dev bir ekonomi yaratan uygulamaları her geçen gün voleybolun tüm organizasyonlarda yer almasına çalışan ve salon, plaj ve kar voleybolu ile dört mevsim voleybol oynatarak yaratılan ekonomik alanın genişlemesine öenm veren FIVB, bu amaçla hayata geçirdiği organizasyonlar biri olan VNL ‘Volleyball Nations League’ Voleybol Milletler Ligi ile ilgili bir dizi kararlar aldı.

Amaç olarak ilginin artması için Milli Takımların yıldız oyuncularının turnuvanın ilk etaplarından itibaren sahada yer almasına yönelik karalar olduğu tespit edilen yeni kuralların, bir anlamda ülke federasyonlarına bir anlamda ültimatom olarak algılanmasına sebep oldu.

Konu ile ilgili olarak fikirlerini sorduğumuz oyuncular ve menajerlik firmalarının dikkat çektiği bir konuyu da belirtmekte fayda görüyoruz. Özellikle sporcu menajerlerinin ifadesi ile burada FIVB’nin dikkate alması gereken bir konu; yeni sezon için transferlerini tamamlayan ve sözleşmelerini imzalayan sporcuların, sezon öncesine denk gelen bu turnuva öncesinde sakatlanma vs gibi riskleri düşünerek alınması gereken önlemler…

İşte FIVB’nin FIVB Spor Etkinlikleri Konseyi’nin aldığı yeni kararlar: 

Takımların oluşumu ile ilgili olarak, özellikle VNL grup aşamasından VNL Finallerine kadar aynı oyuncuları kullanan takımlar hakkında, Kasım 2019 VNL Konseyi’nde alınan son kararlar değerlendirildi.

Bazı endişeleri gidermek amacıyla 4-5 Şubat 2020 tarihlerinde yapılan Spor Etkinlikleri Konseyi bazı düzenlemelerle yeni oyuncu kayıt yönetmeliğini onayladı. Yeni düzenleme, VNL’i bir marka olarak korumayı hedefliyor ve ülkelerin aynı grup oyuncularla VNL’in her iki aşamasını da oynamasını gerektiriyor.

1. O-2A formunda (30 oyuncu),O-2 formunda (25 oyuncu) ve O-2bis formunda (12-14 oyuncu) yer alan aynı sayıda oyuncuları korumak.

2. O-2 formunda yer alan oyuncular için 2019 oyuncu uygunluk şartlarını kaldırmak;

a. 14 Oyuncunun en az 6’sının son FIVB Dünya Şampiyonası kadrosundan olması (Takım 2018 Dünya Şampiyonasına katılmışsa)

b. 14 Oyuncunun en az 8’inin son FIVB VNL veya FIVB Voleybol Challenger Kupası kadrosundan olması (Takım 2018 Dünya Şampiyonasına katılmamışsa)

3. 2020 VNL Finallerine katılmaya hak kazanan takımlar, O-2bis formuna, VNL 2020’nin lig aşamasındaki 5 haftada en az 9 maçta O-2bis formunda yer almış ve bahsedilen maçların toplam puanlarının en az %30’unda oynamış en az 10 oyuncu kaydetmelidir.

4. VNL 2020’nin Lig aşamasının tamamlanmasının ardından FIVB, uygun oyuncuları finallere katılmaya hak kazanan takımlara doğrulayacak.

5. Söz konusu düzenlemeye uyulmaması durumunda, ilgili Milli Takım VNL 2020’de kazanılan hiçbir ödül parasını ALMAYACAKTIR.

Özel Müsabaka Yönetmeliğinin tamamı buna göre güncellenecek ve en geç 28 Şubat 2020’ye kadar yayımlanacaktır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu