Avrupa

Fransa’dan İtalya’ya Yolculuk

Barthélémy Chinenyeze Gözünü Olimpiyatlara Dikti

Geçen sezonu Fransa Tours’da geçirdikten sonra, ulusal lig ve ulusal kupa şampiyonluklarının yanı sıra Lig A nın  MVP  si seçilen Fransa’nın yükselen yıldızı Barthélémy Chinenyeze Tonno Callipo Calabria VIBO VALENTIA kadrosuna katılmak için İtalya’ya transfer olmaya karar vermişti. Geçen hafta Chinenyeze, İtalya ligindeki ilk zaferini kutladı. Ayrıca Ocak ayı başında Berlin’de Fransa takımı ile mücadele edeceği Olimpiyat elemesini bekliyor.  

“Calzedonia VERONA gibi iyi bir takıma karşı aldığımız bu 3-0 lık ilk galibiyetten çok memnunum. İlk maçı kazanmak önemliydi. Daha önceki maçlarda muhtemelen kaçırdığımız galibiyetler nedeni ile motivasyonumuz yüksekti. Her şey çok iyi çalıştı, çünkü tüm oyuncular bu tutumu paylaştı ”dedi. “Stephen Boyer’ı durdurmak için geliştirdiğimiz oyun planına da saygı duyduk. Onun takımın ana yıldızı olduğunu ve onu durdurmayı  başarırsak işlerin bizim için daha kolay olacağını biliyorduk. ”

Chinenyeze, İtalya’ya gitme kararını şöyle açıklıyor: “TOURS VB ile inanılmaz bir sezon geçirdim. Her şeyi kazandık ve ben de ligin MVP’si oldum. Bu nedenle başka rekabetlere ihtiyacım olduğunu ve bazı iyi oyuncularla mücadele etmek istedim. Bu nedenle, şu anda dünyanın en iyi ligine sahip olan İtalya’yı seçtim. ”

“Daha spesifik olarak, VIBO VALENTIA projesi ilginçti, çünkü kendilerini daha deneyimli olanlarla birlikte kanıtlamak isteyen birçok genç oyuncu aldı; bu nedenle, benim için iyi olduğunu düşündüm. Ayrıca, kulüp  Swan (Ngapeth) ve Timothée (Carle) ile de imzalamıştı bu yüzden başlamak için doğru seçim olduğunu düşündüm. Doğrudan “büyük” bir kulüpten başlamak istemedim ”diye devam ediyor. “Bir çeşit basamak taşıydı. Bu ligde oynayabilecek seviyeye sahip olduğumu göstermek ve gelecek sezon daha büyük kulüplere gitmek istiyorum. ”

Barthélémy neyin peşinde olduğunu buldu: “Evet, on senedir burada olan ve her sezon performans gösteren yüksek seviyeli, çok güçlü takımlar, büyük oyuncular var. Bunu bekliyordum. En iyi uluslararası seviye, en iyi voleybol uluslarının altı veya yedi oyuncusu, yaz aylarında da milli takımla tanıştığım oyuncular. Çok fiziksel biz çok video izliyoruz kolay değil, ama hoşuma gidiyor, çünkü her zaman tam anlamıyla hazır olmak zorundasınız. ”

Chinenyeze, İtalya’daki hayata hızla ayak uyduruyor: “Çok küçük bir kasabada yaşıyorum, voleybol dışında yapacak çok fazla şey yok; önceki kulüplerimden biraz daha değişti, hatta daha büyük bir şehir olan Tours’dan bile. Buna ek olarak, Timothée ile birlikte, şehirden yirmi dakikalık bir mesafede, kırsal kesimde yaşıyoruz. Çok iyi karşılandım, oyuncular arasında iyi anlaşıyoruz ve dili öğreniyorum, zaten çok şey anladım ve biraz konuşmayı başardım. ”

Barthélémy çok başarılı bir EuroVolley de dahil olmak üzere Fransız milli takımıyla inanılmaz derecede yoğun bir yaz geçirdi: “Ne güzel günlerdi! Montpellier, Nantes veya Paris’te, evde oynamak için istisnai bir durumdu ve birçok insanın bize destek vermeye geldiğini görmek şaşırtıcıydı. Hala ruh halimi hatırlıyorum ve videoları inceliyorum; güzeldi. Daha sonra, kaçınılmaz olarak bir madalya kazanamamış olmanın hayal kırıklığı yaşanıyor, çünkü Bercy’de 10.000’den fazla insanın önünde  yapmak için eşsiz bir fırsattı. Daha iyisini yapabileceğimizi düşünüyoruz, ama gerçek bu. Şimdi Ocak ayındaki Olimpiyat elemelerine odaklanacağız. Bunun çok zor olacağını ve her oyunu final gibi oynamamız ve herşeyimizi vermemiz gerektiğini biliyoruz; Başka seçeneğimiz olmayacak çünkü bu Olimpiyatlara gitmek için son şansımız. ”

Dört yıl önce, Fransa Rio’daki Olimpiyatlara hak kazandı, ancak Barthélémy hala bu gruba üye olmak için çok gençti. “Oyunlar sırasında National de Volley-Ball’da olduğumu hatırlıyorum. Olimpiyatları meslektaşlarımla birlikte izledik, bir gün orada olmayı hayal ediyordum ama benim için o kadar hızlı olacağını, Olimpiyatlar, Dünya Şampiyonası ve Avrupa Şampiyonası için elemeleri oynayacağımı hayal etmemiştim. Şimdi, “yalnızca” Tokyo 2020 için kalifiye olmak zorundayız. ”

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu