Dünya

Fransa’nın Engellerle İmtihanı Tokyo 2020 İle Sonlandı

Son yıllarda sahip oldukları yıldız nesli ile Fransa, katıldıkları her yarışmada favorilerden biri olarak kabul edildi. Ancak EuroVolley 2019’da Paris’te dördüncü sırada yer almaları, Berlin’deki Olimpiyat eleme kadrosunda bazı kilit oyuncuların olmaması nedeniyle Tokyo 2020 biletini kazanmaları bazıları tarafından bekleniyordu bazıları için ise şaşırtıcı oldu.

Ağustos ayında Gdansk’ta düzenlenen kıtalararası Olimpiyat kalifikasyon turnuvasında  Tokyo bileti için ilk girişimlerinde Fransa ev sahibi ve son dünya şampiyonu Polonya’nın ardından ikinci oldu. Avrupa Şampiyonası altın madalya umutları Paris’te yarı finalde Sırbistan tarafından yok edildi. Daha sonra, Polonya, ev sahibi takımın podyumda yer almasını bronz madalya maçında yenerek yok etti.

Tokyo Oyunlarına Avrupa Elemeleri yolu ile katılabilmek Fransa’nın bir sonraki büyük hayali oldu. Ancak kadrodan birkaç büyük ismin çıkartılması gerekliliği durumu daha da kötüleştirdi. Berlin’de teknik direktör Laurent Tillie, Stephen Boyer, Thibault Rossard ve Trevor Clevenot’un hizmetlerine güvenemezken, Kevin Le Roux ve Julien Lyneel takıma sadece epizodik olarak yardım edebildi. Pek çok soruna rağmen Fransa engellerin üstesinden geldi ve başarılı bir şekilde Alman başkentindeki eleme maçlarında mücadele etti ve nihayet Tokyo’daki Olimpiyatlara gidişlerini simgeleyen Daruma bebeği elleri arasına aldı.

Takım çalışmasının harika bir örneği olmasına rağmen, bazı bireysel istatistiklere bakıldığında toplam 85 sayı ile Jean Patry turnuvanın en skorer ismi olarak görülüyor. Ayrıca %70 top öldürme ile en iyi hücumcu ve 11 ace ile en iyi iki servis atan oyuncudan biri. Benjamin Toniutti, en etkili servis atan oyuncuların başında gelirken Nicolas Le Goff, turnuvadaki herkesten daha fazla blok yaptı (13).

Fransa tarihte beşinci kez Olimpiyatlara gidiyor ve hedefi açık daha önceki dördünden daha iyisini yapmak. Çaylak görünümlerinde, Seul 1988’de sekizinci sırada yer aldılar ve şimdiye kadarki en iyi sonuçları bu. Barselona 1992’de Fransa grubunda son sırada yer aldı. Hem Atina 2004 hem de Rio de Janeiro 2016’da, grup aşamasının ötesine geçemediler ve her seferinde iki galibiyet ve üç mağlubiyet elde ettiler. Bu sonuçların hiçbiri Fransa gibi bir takımı gerçekten gururlandıramaz. Tokyo 2020’de çok daha unutulmaz bir performans kesinlikle kadrolarının ve uluslarının hak ettiği şeydir ve 2024’te Paris’teki Olimpiyatlara ev sahipliği yapmadan önce bunu dört gözle bekleyebilirler.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu