Köşe YazarlarıManşet

Galatasaray’da yedekler daha etkili oyuncular olmak zorunda

Merhaba sevgili voleybol severler,

Haftanın maçında VakıfBank ile Galatasaray HDI Sigorta karşılaştı. Maçın kaderini iki takımın yedek kadro zenginliği belirledi.

1.set,
Şampiyonlar liginde smaçörde Ebrar ile başlayan VakıfBank GALATASARAY’ a karşı Meliha ile başladı. Cansu, Gabi, Meliha 3 kısa oynamak hataydı.
VAKIFBANK kendi sahasında neden oynuyor? Rakipleri bu sahaya alışık değil, serviste, defansta, hücumda sorun yaşasınlar diye. Fakat VakıfBank servisleri çok yumuşak atıyor, Blok yüksek ve doğru olmayınca defansta da aksamasına sebep oluyor.
Ortadan atak rakip bloklarda zorlanasın ve bloklar doğru olmasın diye yapılır. VakıfBank ortadan çok yavaş ve belli ederek atak yaptığı için GALATASARAY blokları her toplarına değdi Ligimizde bu tempo sonuç verebilir ama Şampiyonlar Ligi’nde çok yetersiz kaldığını gördük. Yine de ortadan oynamaktan vazgeçmemek lazım.
12/10 VAKIFBANK
16/14 VAKIFBANK
18/18.
20/19 VAKIFBANK Cansu-Gözde
20/20 Haak-Maya
21/21 de Alesia neden serviste Nilay ile değişti anlamadım? Önde de pasör Çağla kaldı çünkü.
23/22 VAKIFBANK
23/23.VakıfBank üst üste 2 kişi ile servis kaçırdı.
24/23 VAKIFBANK Bu son sayıda Meliha- Ebrar değişikliği olabilirdi.
24/25 GALATASARAY Hücum pasını PÇ Haak a atmak için zorlayan Cansu topu direk auta attı. İlk seti GALATASARAY kazandı.

GALATASARAY servisleri Gabi’ye atıyor. Meliha ya da libero Gizem e atmaları ya da önde oynayan smaçör e atmaları daha avantaj sağlayabilirdi GALATASARAY’ a.
VAKIFBANK 3 kısa ile oynamakla Galatasaray’ın ekmeğine yağ sürdü. File üstünde blok ve hücum da üstün olabilecek VakıfBank 3 kısa ile oynayan GALATASARAY ile aynı konuma gelmiş oldu. Orta oyuncu Kübra’nın yokluğu tüm hesaplarını bozdu Giovanni Guidetti ‘nin. Bu sezon.2 TÜRK orta ile oynayamayan VakıfBank pasör Maya’yı kullanamıyor. Kaptan Melis’i de kullanmaktan çekinmemeli Giovanni Guidetti Maya’yı oynatmak için.

2.set,
VAKIFBANK in GALATASARAY maç taktiği gabi ve Meliha ile manşet karşılayıp, orta oyuncuları fazla atak yapmak. Sıkıştıklarında ise Haak nasılsa bekliyor mantığı var ama ilk set bu taktik tutmadı.
GALATASARAY ise doğru bir taktik ve Çağla’nın çok iyi pasları ile orta oyuncularına çok top atarak oynuyor İlk set bu taktik çok işe yaradı. Libero Gizem her sayıda arkadaşlarına nefes aldırmıyor, devamlı uyarıyor.
11/6 VAKIFBANK
12/8 VAKIFBANK
Cansu nün durumu çok kolay bir durum değil. A Milli Takımla ve VAKIFBANK öyle muhteşem bir çıkışın ardından şu an Maya tehdidi ile yaşamayı öğreniyor. Bu da ya çok daha gelişmesine yada stres yapıp oyununu bozmasına neden olacak gibi. Özgüvenini yitirmeden devam etmeli diyorum.
15/9 VAKIFBANK Cağla-Nilay
17/9 VAKIFBANK Alesia-Cansu
20/13 VAKIFBANK  Guldeniz-sezen
21/19 VAKIFBANK  Cansu Haak ve Gabi öndeyken 3mt açık manşeti ortaya yavaş kurşun pas atması hataydı.
23/19 VAKIFBANK
23/21 VAKIFBANK
24/21 VAKIFBANK
25/21 VAKIFBANK
Rasic kafasına göre sanki hedef maçlar koyuyor ve ona göre ruh hali ile oynuyor. Neredeyse hiç artısı yok takıma. Maya pas atıyorsa daha konsantre ve güçlü giriş yapıyor smaçta.

3.set,
7/9 GALATASARAY.
10/10.
10/12 GALATASARAY. Uzun kurşun pas ile oynamak çok doğru değil. Cansu Zehra’ya köşeye çok yakın olan uzun kurşun pas atınca 2 no’daki Alesia bloğa yardıma geliyor. Kısa yada yakın kurşun pas ile oynamalı.
13/15 GALATASARAY. Cansu-Gözde/Haak-Maya
18/18.
19/18 VAKIFBANK
21/19 VAKIFBANK
21/21.
22/21 VAKIFBANK
24/22 VAKIFBANK Vasilaki-Derya
24/23 VAKIFBANK
25/23 VAKIFBANK

GALATASARAY ‘da yedek oyuncu gücü yok. Bu nedenle Ataman hoca taktik olarak çok fazla varyasyon yapamıyor fakat VAKIFBANK yedekleri çok güçlü ama gerekli değişiklikleri yapmıyor. Meliha öne geldiğinde Ebrar’ı oyuna almıyor blok ve hücum için. Yine Maya ve Melis ile oynamayı hiç denemiyor.

4.set,
5/4 VAKIFBANK
9/4 VAKIFBANK  Çağla-Nilay
11/4 VAKIFBANK  Vasilaki’nin 2 no’da yakalandığı pozisyonda 6 sayı vermesi GALATASARAY  için geliştirmesi gereken bir aksaklık.
11/9 VAKIFBANK
12/9 VAKIFBANK
6 sayı VakıfBank ve 5 sayılık GALATASARAY  serileri 2 takımın da servis karşılama ve hücum da ne kadar fazla zayıf yanları olduğunu göstermekte.
14/11 VAKIFBANK  Nilay-Çağla
16/11 VAKIFBANK  Alesia’yı Cansu ile değiştirip Vasilaki ile ön ve arkadan ataklarla VakıfBank’ı yenmeniz kolay olmaz. Alesia GALATASARAY için en önemli hücum silahıdır, oyundan çıkması hatalı bir tercih.
18/13 VAKIFBANK
19/16 VAKIFBANK
21/17 VAKIFBANK  Vasilaki-Derya
23/18 VAKIFBANK
24/19 VAKIFBANK
25/19 VAKIFBANK
VAKIFBANK bu maçta 3 kısa oyuncu ile iyi servis karşılayıp, çabuk atak yapma planı ile oynadı. Bu, zaman zaman aksasa da ısrarla denedi. Eksik olan Ebrar’ı hiç değilse on oyuncu iken 4 no’da denememeleriydi. Kaptan Melis’i de 2.TÜRK orta olarak oyuna alıp pasör May’lıi oyunu da hiç denemediler.
GALATASARAY daha önce söylediğim gibi yedek oyuncuları olmadığı için oyuna taktik olarak müdahale etme şansı bırakmıyor Ataman hocaya. Kadroya mutlaka 2 oyuncu almaları lazım. Ama bu görüntü sezonu yine 4.bitireceklerini veriyor. Diger 3 takımın bu kadar gel gitli oyunlarına 2 iyi oyuncu ile üst sıraları yakalayabilirdi bu yıl. Vasilaki ağırlıklı oyun sistemi de hedefe götürmez bana göre GALATASARAY’ı Alesi’yı daha skora katkı yapacak şekilde güçlendirmek lazım. Arkada servis karşılamada Derya ile değiştirmek, Güldeniz ile Cansu’yu önde bloğu yükseltmek için denemek daha doğru olacaktır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu