Efeler LigiManşet

Galatasaray’dan Final maçına İtiraz. Galatasaray haklı mı?

Bugün Sivas’ta Arkas Spor ve Galatasaray takımları arasında oynanan AXA Sigorta Kupa Voley final maçında yaşanan bir olay sonrası Galatasaray Spor Kulübü’nden yapılan kamuoyu duyurusunda maçtaki bir hata dile getirildi.
Sarı kırmızılı kulüpten yapılan yazılı açıklamada, karşılaşmanın ilk setinde Galatasaray’ın 19-17 önde olduğu esnada kaybettiği bir sayı sonrası 19-18 olması gereken skorun, tabelaya 19-19 olarak yansıtıldığı belirtildi.
Yazıda, Galatasaray Teknik ekibi ve istatistik antrenörünün anında itirazına ve 2. set sonunda da menajerinin maçın gözlemcisini uyarmasına rağmen maçın hakemlerinin itirazı kabul etmeyip skorun doğru olduğunu savundukları belirtildi.
Yazılı açıklamada ‘Galatasaray Spor Kulübü olarak elimizdeki mevcut görüntülerle, şu andan itibaren Türkiye Voleybol Federasyonu nezdinde maçın hakemleri ve gözlemcileri hakkında gerekli tüm hukuki girişimleri yapacağımızı belirtmek isteriz.’ denildi.

Peki, bu gibi durumlar için Uluslararası Voleybol Kuralları ne diyor?

Halen yürürlükte olan 2021-2024 Uluslararası Voleybol Oyun Kuralları’nın  ‘5. Kaptan’ maddesinde şu açıklama yer almaktadır.
5.1.2.1 Kuralların uygulanması ve yorumu hakkında açıklama ister (kaptan) ve aynı zamanda takım arkadaşlarının istek veya sorularını da iletir. Eğer oyundaki kaptan başhakemin açıklamalarını kabullenmezse bu karara itiraz edebilir ve derhal başhakeme maçın sonunda müsabaka cetveline resmi bir itiraz kaydettirme hakkını saklı tuttuğunu belirtir.

Böyle bir durumda oyundaki kaptan, olay anında karşılaşmanın Başhakemine, maç sonunda resmi itiraz haklarını kullanacaklarını belirterek maç kağıdına bu itirazı kayıt ettirmek zorundadır! Maç sonunda da eğer itiraz kullanmakta devam ederse, TVF tarafından belirlenen 750 TL itiraz bedeli maçın gözlemcisine belge karşılığı teslim eder ve konuyu çözümlemek TVF’nin ilgili kurullarında yapıalcak görüşmeyle sonuca bağlanır.

Burada kritik nokta, itirazın yapılmasının mutlaka olay anında olması, oyundaki kaptanın maçın Başhakemine bu itirazı söyleyip, mutlaka maç kağıdına işletmesi ve maç biter bitmez de itirazın resmiyet kazanması için TVF tarafından belirlenen 750 TL’yi maçın gözlemcisine nakten vermesidir. Bu silsile takip edilerek yapılacak işlemler sonunda konuyu TVF’nin gerekli kurullarının çözmesi beklenir. Bunlardan herhangi biri yapılmamış, maç sona ermiş ve maç kağıdı resmiyet kazandıktan sonra yapılacak hiç bir itiraz, kurallara uygun olmayacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu