Köşe YazarlarıManşet

Gel, ne olursan ol yine gel

Genel Yayın Yönetmenimiz Savaş Eskigülek, Aydınlık Gazetesi'ndeki 'Haberiniz Olsun' isimli köşesinde Konya başlayacak 5. İslami Dayanışma Oyunları hakkında bilgiler verdi.

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Türkiye’nin yüzölçümü bakımından en büyük ili olan Konya, önemli bir spor organizasyonuna ev sahipliği yapacak. İslam coğrafyasında spor yoluyla dayanışma, kardeşlik ve birlikteliği sağlamak; İslam dünyasında Müslüman halklar arasındaki tarihsel bağların daha da güçlendirilmesi amacıyla tertip edilen oyunların beşincisi 9-18 Ağustos 2022 tarihleri arasında Konya’da gerçekleştirilecek.

Daha önce 20-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılması planlanan etkinlik, COVID-19 pandemisi nedeniyle ertelenen 2020 Yaz Olimpiyatları ile orijinal tarihler çakıştığı için ISSF tarafından Temmuz 2020’de 10-19 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlenecek olan etkinliğe ertelendi. Mayıs 2021’de ISSF, katılımcı ülkelerdeki COVID-19 pandemik durumunu gerekçe göstererek etkinliği Ağustos 2022’ye ertelenmişti.

Hoş Görü ve Sevgi’nin Başkenti Konya

Konya denince aklımıza ilk gelen 13. yüzyılda yaşamış, Anadolu’da ikamet eden Afganlı şair, fâkih, âlim, ilahiyatçı, mutasavvıf Mevlâna Celaleddin Rumi olur. Şiirleri dünya dillerinin çoğuna geniş çapta çevrilen Mevlâna, 1273 yılında Konya hayata gözlerini yumsa da eserleri ve fikirleri ile tüm dünyanın kabul ettiği bir değerdir. Hatta Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu olan UNESCO, 800. Doğum Yıldönümü olan 2007 yılını “Mevlâna’yı Anma Yılı” olarak ilan etmişti.

Gel, Gel, Ne Olursan Ol Yine Gel

Mevlâna’nın felsefesine denk düştüğü ve döneminin en önemli şairi olduğu için ona isnat edildiği de düşünülen ‘Gel, gel, ne olursan ol, yine gel’ dizesiyle başlayan şiirine ve Konya’dan insanlığa ‘Biz güzeliz, gel, sen de güzel ol’ çağrısına bu yıl 6000 katılımcı icabet edecek.

56 Ülke, 24 Branş 3000 Sporcu, 483 Madalya, 2000 Gönüllü

İlki Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde, 8 – 20 Nisan 2005 tarihinde gerçekleştirilen İslami Dayanışma Oyunları’nın beşincisinde atıcılık, atletizm, 3×3 basketbol, bisiklet, bocce, cimnastik (artistik, aerobik, ritmik), eskrim, futbol, güreş, halter, hentbol, judo, karate, kick boks, masa tenisi, okçuluk, tekvando, voleybol, yüzme, geleneksel okçuluk, para-atletizm, para-masa tenisi, para-okçuluk, para-yüzme) gibi branşlarda yarışmalar yapılacak.

Oyunların Maskotu Balaban

5. İslami Dayanışma Oyunları’nın başlamasına 4 gün kaldı. Oyunların maskotu olan kartala aranan isim, yapılan halk oylamasıyla belli oldu. Oylamaya katılan vatandaşlar, 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın maskotu kartala ‘İri, büyük. Atmaca, doğan vb. yırtıcı bir kuş. “Gürbüz çocuk” anlamını da taşıyan Balaban ismini verdi. Balaban, organizasyonda oyunlar boyunca bütün sporcuların en büyük destekçisi olacak.

Spor Kenti Konya’da Voleybolcularımız tarih Yazmaya Hazırlanıyor

5. İslami Dayanışma Oyunları’nda voleybol branşında kadın ve erkek mili takımlarımız tarih yazmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin ilk kadın TVF Merkez Hakem ve Gözlemci Kurulu Genel Sekreteri Konyalı Meral Taşpınar’ın çektiği kura ile erkekler B Grubunda Pakistan, İran ve Katar, kadınlar ise A Grubunda Özbekistan, Endonezya ve İran takımlarıyla eşleşti.
Erkeklerde diğer grupta Sudan, Azerbaycan, Fas, Kamerun takımları yer alırken, kadınlardaki B Grubunda ise Afganistan, Senegal, Kamerun ve Azerbaycan yer alıyorlar.
Karatay Kongre Merkezi’nde oynanacak maçlarda yurt dışından gelen dört Uluslararası Voleybol Hakemi ile Türkiye’den 6 Voleybol Hakemimiz görev alacak.

Dev Organizasyon Konya’nın Yüz Akı Olacak

Konya daha önce 2016 yılında CEV U17 Avrupa Voleybol Şampiyonası’na ev sahipliği yapmış ve oldukça başarılı bir organizasyon gerçekleştiren Türkiye Voleybol Federasyonu, Konya spor teşkilatının desteğiyle övgüyü almıştı. Farklı branşlarda bu tip organizasyonlara her daim hazır olan Konya’nın aynı başarıyı tekrarlayacağına inanıyorum.

Kıymetli okurlarımız,
Bugün de 5. İslami Dayanışma Oyunları’ndan ‘Haberiniz Olsun’ istedim.
1917 Tarihli yabancı bir kaynakta “See all the world, but see Konia” şeklinde geçerek dilimize yerleşen atasözünde belirtildiği gibi Konya, önümüzdeki hafta kalabalık bir sporcu topluluğunu konuk edecek. İslam dünyasının en önemli spor organizasyonu olan ve 9 Ağustos’ta açılış töreni gerçekleştirilecek etkinlikte ülkemizi temsil edecek tüm sporcularımıza, hakemlerimize, gönüllülere ve yetkililere başarılar diliyorum.

Kalın sağlıcakla.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu