Avrupa

Geleceğin Yıldız Voleybolcusu

2021 CEV Şampiyonlar Ligi Voleybolu – Kadınlar dördüncü turuna katılan üç Kanadalı oyuncudan birinin turnuva boyunca gösterdiği performans gerçekten etkiledi.

Polonya ekibi Developres SkyRes RZESZÓW için oynayan 22 yaşındaki smaçör, Kiera Van Ryk, takımının Avrupa serüveninin ana direklerinden biriydi ve aynı zamanda kulüpteki ilk yılında Polonya liginde sağlam bir yolculuğa çıkmalarına yardımcı oldu ve daha fazlası da var.
Liseyi bitirmeden sadece birkaç yıl önce Kiera, British Columbia Üniversitesi’ne gitmeye karar vermişti ve burada programın öne çıkan oyuncularından biri haline geldi ve 2017-18 sezonunda Yılın En İyi Çaylağı seçildi. En İyi Oyuncu ödülünü kazandı. Oynadığı ilk iki yılda MVP ve Yılın En İyi Kadın Sporcusu (2018-19) ödüllerini kazandı.
UBC’de ikinci yılını tamamladıktan sonra profesyonel voleybola geçmeye karar verdi ve İtalyan kulübü Zanetti Bergamo ile sözleşme imzaladı. Başlangıç dizilişinde bir yer için kıyasıya bir rekabete rağmen Kiera, geçen sezon salgın nedeniyle kısa kesilen kampanya öncesinde 19 maçta 64 ile oynamayı başardı.
İşler yoluna girdikten sonra Polonya Ligi’ne geçmeye karar verdi ve burada Avrupa’nın ilk kulüp müsabakası CEV Şampiyonlar Ligi Voleybolu’nda ilk kez oynama şansı buldu. Zor bir A Grubu parçası olan Developres, iki turnuvada yalnızca bir galibiyet elde etti ve son pozisyona razı olmak zorunda kaldı, ancak Stéphane ANTIGA’nın koçluğunu yaptığı takımın öne çıkanlarından biri Kiera Van Ryk’dı.
Kampanyanın her maçında yer alan Kiera, 82 sayı ile oynayarak genel sıralamada 18. sıraya yerleşti ve ekibinin en skorer oyuncusu oldu.
Kiera Van Ryk, kısa kariyerinde şimdiye kadar sadece kulüp düzeyinde etkilemekle kalmadı, aynı zamanda 2018’de katıldığı Kanada milli takımında da başarıya imza attı. 2019 yazında FIVB Voleybol Challenger’ı kazanmaya katkıda bulundu.
Bu performansı NORCECA Şampiyonası ve NORCECA Şampiyonlar Kupası’nda bronz madalyalar izledi, ancak 16 yıl sonra ilk kez Olimpiyatlara ulaşmak için iki fırsattan yararlanamadıkları için daha az olumlu sonuçlar aldı (Atlanta 1996).
Avrupalı voleybol taraftarları, onun EuroVolley 2021’de yarıştığını görme şansını sevmiş olsalar da, FIVB Voleybol Milletler Ligi’nin 2020’de iptal edilmesi, bu yılki VNL’de Kanada ve Kiera Van Ryk’ın ilk kez yarıştığını göreceğimiz anlamına geliyor.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu