Genel Haberler

Genç Arjantinlilere Referans

Lucia Fresco, Arjantin’de kadın voleybolunun gidişatını değiştiren bir neslin parçası. 2009’dan beri ülkenin milli takımının önemli bir üyesi olan 29 yaşındaki voleybolcu, Las Panteras’ın bugüne kadarki en anlamlı sonuçlarından bazılarını kazanmasına yardım etti.

Son on yılda, Güney Amerikalılar FIVB dünya sıralamasında yükseldiler ve bunu eşi görülmemiş bazı sonuçlar elde ederek ve büyük turnuvalara geri dönerek gerçekleştirdiler.

En önemlisi, pasör Yael Castiglione, pasör çaprazı Yas Nizetich ve libero Tatiana Rizzo’nun da dahil olduğu bir nesil, ülkelerinin ilk iki Olimpiyatı olan Rio 2016 da yer aldı ve Tokyo 2021 i bekliyor.

Ödüller arasında 2014’te 12 yıl aradan sonra FIVB Dünya Şampiyonasına geri dönme, 2019’da Pan-Amerikan Oyunlarında ilk kez bronz madalya kazanma, 2011’de ilk kez FIVB Voleybol Dünya Grand Prix’sinde yer alma ve 2009’da Güney Amerika Şampiyonası’nda ülkenin ilk gümüş madalyasını kazanmak yer alıyor.

Youtube kanalı Puro Voley ile yaptığı canlı röportajda Fresco, “Bizim neslimiz, başardıklarımızın gücünü ancak bunların her birini yaptıktan sonra fark etti” dedi. “Geldiğimiz yerden geldiğimizde, bu sonuçları elde etmeyi planlayabilmemiz ve hatta hayal etmemiz mümkün değildi, bu yüzden bu çok çalıştığımız ama gerçekten tahmin etmediğimiz bir şeydi. Arka arkaya iki kez Olimpiyatlara katılmaya hak kazanmak çok gerçekçi görünmüyordu ve işte buradayız. ”

Bu istisnai sonuçlar, dikkatleri Las Panteras’a çevirdi ve ekip üyelerini profesyonel oyuncular olmayı hedefleyen genç Arjantinliler için örnek haline getirdi.

Takımın genellikle turnuvalarda en skorer ismi olan 1,95 metre boyundaki Fresco, sorumluluktan çekinmiyor. Bunun tersi, kariyerinin başında her zaman alamadığı cesaret verici sözleri sağlayabildiği için gururlu ve minnettar hissediyor.

Bunun tersi, “Mesaj göndermek veya daha genç oyuncular için doğum günü videoları kaydetmek için tonlarca istek alıyorum” dedi. “Ve bu oyuncular için bir rol model olma sorumluluğunu çok ciddiye alıyorum, çünkü başladığımda bakacak o tür referanslara sahip değildim. Hayatlarında yapabileceğimiz farkı anlıyorum. O zamanki referanslarımız ülkemizdeki erkek oyunculardı çünkü kadın takımı televizyonda değildi ve büyük turnuvalarda yarışmıyordu, bu yüzden başardığımız bir başka şey de buydu. ”

Heungkuk Life Pink Spider için art arda ikinci sezon oynayacağı Kore’ye giden Fresco, önümüzdeki birkaç yılı Arjantin milli takımıyla geçirmeyi planlıyor, ancak oyunculuk kariyerinden uzaklaşmaya karar verdiğinde hala bir şans eseri Arjantinli oyuncuların hayatını etkileyecek.

Baş antrenöre dönüşmek şu anda tam tersinin planlarının bir parçası değil, ama onun da göz ardı ettiği bir şey değil. Ve sahadan kenara geçmeye karar verirse, kesinlikle bilgisini gelecek nesil oyunculara aktarmak ister.

“İnsanlar sık sık bana emekli olduğumda koç olmak isteyip istemediğimi soruyorlar ve şu anda gerçekten bir cevabım yok” dedi. “Şu anda düşündüğüm bir şey değil ama hayat bazen önümüze sürprizler getiriyor, bu yüzden asla asla demem. Kendimi kıdemli bir takımla çalışırken görmüyorum, ancak genç oyunculara ders vermeyi seviyorum, bu yüzden böyle bir şey olursa muhtemelen bir genç veya genç takımla olacağını düşünürdüm. ”

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu