Genel HaberlerManşet

“Gençliğe ilham verdiği” için… Kadın Ne İster?

Merhaba Sevgili Takipçilerimiz,

Gençlik ve Spor Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Aleyna Tilki’ye “Gençliğe ilham verdiği”  için bir ödül verince, bizim de aklımıza bu konuda bir şeyler takıldı. (Yanlış anlaşımasın; Aleyna Tilki’yi severek dinliyor ve çok genç yaşına rağmen şöhret basamaklarını hızla tırmanması sebebiyle taktir de ediyoruz.)  
Ama  bakanlığın adı Gençlik ve Spor olunca, aklımıza ister istemez sporun içinde başarıları ile öne çıkan kadınlarımız geldi.

Araştırmalara başladığımızda da çok beğendiğimiz bir yazıya denk geldik. Sporun içinden gelen bir kadının, ilham veren kadınlara ait yazdıklarını görünce, ‘Kadınlarımıza bir destek de biz verelim’ diyerek sizlerle paylaşmak istedik.
Keyifle okuyacağınızı düşünüyoruz.

Voleybol Aktüel

“Henüz yanıtlanamamış ve kadın ruhuyla ilgili otuz yıl süren araştırmalarıma karşın benim de yanıtlamayı başaramadığım çok önemli bir soru var: Kadın ne ister?”
Sigmund Freud.

Freud’un dahi cevaplayamadığı bu sorunun yanıtı, evet kimine göre çok zor. Aslında bana göre cok kolay ve basit. Şöyle ki;
Kız çocuklarının hayatlarında ilk tanıdıkları kişi ve kadın Anneleridir. Ve onları örnek alır onları taklit ederler. Sonra benliğini bulan kadınlar toplumda “ben de varım” demek isterler.

Bir Sporcu geçmişi olan Ben; Kadın Sporcuları ele almak istiyorum. Kadınlar spor yaparken kendini o kadar mutlu hisseder ki hep bir sonraki aşamaya, bir sonraki maçlara odaklanır. Çünkü bir hedefi vardır. O hedefe odaklanmıştır. Odaklanırken de hiçbir şeyi gözü görmez. Peki bunu anlamayanlar için ‘çok saçma’ ‘ne gereği var?’ ‘şampiyon oldun da ne oldu?’ diyen dış etmenlerin aksine Kadınlar için BAŞARACAĞIM ibaresi hiç kaybolmaz.
Hedef- Başarı- Azim Sporcu kadınlarda olağan hislerdir. Kadınlarımız bir başarıya imza atarken ; onların hikayelerini bilmek lazım. Başarı kolay elde edilmiyor.
İmza atan Türk kadınlarımızdan bazıları;
Milli sporcu Yasemin Adar, Türk güreş tarihine ismini “altın” harflerle yazdırma başarısı gösteren Kadın güreşinin sembolü haline gelen Yasemin, Türkiye’ye adını 2016’da Letonya’nın başkenti Riga’da duyurdu.
Tüm rakiplerini yenerek Avrupa şampiyonluğuna ulaşan milli güreşçi, organizasyon tarihinde Türkiye’ye kadınlarda ilk altın madalyasını kazandırdı.
Milli sporcu Deniz Selin Ünlüdağ, Rusya’nın Soçi kentinde geçen yıl düzenlenen Yıldızlar ve Gençler Avrupa Eskrim Şampiyonası’nda yıldız kadınlar kılıç kategorisinde tarihi bir şampiyonluk elde etti.

Milli tekvandocu Nur Tatar Askari, iki olimpiyat oyunlarında madalya kazanan tek Türk kadın sporcu unvanını taşımaktadır.

Milli sporculardan Neslihan Yiğit badminton, Çağla Büyükakçay tenis, İlke Özyüksel modern pentatlon, Göksu Üçtaş Şanlı ise cimnastik branşında olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil eden ilk sporcu olarak adlarını tarihe yazdırdı.

Neslihan Yiğit ve Göksu Üçtaş Şanlı 2012 Londra Olimpiyat Oyunlarında, Çağla Büyükakçay ve İlke Özyüksel ise 2016 Rio Olimpiyat Oyunlarında mücadele etme başarısı gösterdi.

Doğuştan iki kolu olmayan milli paralimpik yüzücü Sümeyye Boyacı, geçen yıl İrlanda’nın başkenti Dublin’de düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda altın madalyaya uzanarak Türk milletinin gönlünü fethetti.
Paralimpik halterci Nazmiye Muratlı (MUSLU) da engel tanımayan Türk kadın sporcular arasında yer alıyor. Hem 2012 hem de 2016 Paralimpik Oyunlarında altın madalya kazanarak İstiklal Marşı’nı dünyaya dinleten Nazmiye, Türk kadınını başarıyla temsil ediyor.

Türkiye’de voleybolu birçok insana sevdiren, genç kızların birer voleybolcu olmasında rol model olan Neslihan Demir, Demir Leydi lakabıyla Filenin Sultanlarının bir sporcusu olan Neshanımız.
Niye mi bunları yazdım?
Bu kadın sporcuların başarılarını ancak sporla ilgilenenler veya hasbel kader sosyal medyada adı geçmiş ve haber esnasında “helal olsun” der geçeriz.
İşte öyle olmuyor. Biz sporcu kadınlar aslında toplumda ne kadar güçlü olduğumuzu ve Milli duygularımızın ne kadar kuvvetli olduğunu, azmin, başarının arkasında çok çalışmak olduğunu çoğu insan bilmez.
Yılmayı, her engel çıkınca ikinci hamleyi hep hesaplamayı, çabuk düşünür pratik zekamızla çoğu problemleri çözeriz.
Bu nedenle toplumda farklı mesleklerde başarılı oluruz.
Biz sporcu kadınlar hiçbir şey istemeyiz.
Çünkü biz…

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu