Genel Haberler

Giannis Athanasopoulos A klasman antrenör olmak için büyük uğraş verdi

Giannis Athanasopoulos büyük zorluklarla teknik direktör oldu çünkü Yunanistan’da A sınıfı diploması olmadığı için Voleybol Ligi’nde çalışamıyordu.

Atina doğumlu Giannis, teknik direktör olmadan önce bir voleybolcuydu. Yunanistan’da ve yurtdışında oyuncu olarak voleybol sahalarında yer aldı. Daha önce basketbol ve futbol oynadı, ancak Giannis Pantelidis onu keşfetti ve voleybola başlattı.

 Yunan antrenör Telis Sotirhos, Giannis’i bir voleybol delisi olarak tanımlıyordu ve Olympiakos’a gittiğinde kendisini yanında asistan olarak istedi. Voleybol oynamak istiyordu ama Telis Sotirhos kendisini yanına aldı ve ona data voleyi, istatistiksel analizleri öğretti. Yıllarca Stelios Atsidavtis, Theodoropoulos, Kalogeropoulos ve Polyzos ile birlikte İtalya’ya şampiyonluk maçlarını, hatta antrenmanları izlemek için gitti. Tüm oyuncuları tanıyordu ve 18 yaşından beri kafelerde, barlarda, ve seyahatlerde daha sonra da bankada çalıştı. On yıl bu şekilde çalıştı ve öğleden sonraları voleybol oynadı. Kriz gönüllü bir çıkış programına dönüştüğünde işinden ayrıldı ve kendisini sadece sevdiği spora voleybola adadı. O dönemde Panathinaikos’ta oynayan Sonia Borovincek ile de tanıştı ve kalıcı olarak voleybol ile yaşamaya başladı.

Kendisini tamamen data voleye verdi, bu iş kolay olmadı ama analiz yapmaya başladığında aklına bile gelmeyen şeyleri keşfetti. Voleybolda sistem, resepsiyon, savunma, blok analizini öğrendi. Her gün yeni şeyler öğrendi ve bu yüzden bankadan ayrılmaya karar verdi ve kız arkadaşı Sonia yurtdışında oynamak istediğini söylediğinde ona birlikte gideceklerini söyledi.

Preveze’de Panathinaikos’a karşı kupayı kazandılar. Hücum oyuncusu Simanic sakatlandı ve üç hücum oyuncusu ile oynamak durumunda kaldılar ve maç 1-2’den çevirdiler. Ve ertesi yıl AEK takımına karşı Santorini’de aynı şeyi başardı. Büyük bir bütçeleri yoktu, sadece 11 oyuncusu vardı. Finale 0-2 mağlubiyetle başlamalarına  rağmen, şampiyon AEK karşısında galip geldiler. Başarılı olduklarına inanıyordu çünkü birçok zorluktan geçmişler ve buna rağmen başarmışlardı ve tüm bunları da nişanlısı Sonia Borovincek’e karşı alındı.

Santorini’deki finalde oyunun başlangıcında Sonia 7 hücumun 7 sinde de başarılı oldu. Sonra onu durdurdular.

Sonia ile Çek Prosteyov’a gittiler. Bir tanıdığı Giannis’i onlara önerdi ve on dakika içerisinde altyapının başına geçti. Diğer alt yapıdakiler, İngilizce bilmiyorlardı ve Giannis data voleyi bildiği için A takıma gitti ve orada Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale çıktılar.

Giannis için sonraki durak, Yunanistan’ın daha sonraki koçu olan Naranchos ile birlite Stuttgart oldu. Giannis, takımdaki tüm oyuncuları çok iyi tanıyordu ve Athena Papafotiou’yu önerdi. Geçen yıl dokuzuncu olan takım, şampiyonluk finaline ulaştı ve sonunda kupayı kazandılar. Ertesi yıl Kupa finaline ve şampiyonluğa ulaştılar, üçüncü yılda ikinci oldular ama Kupa ve Süper Kupa’yı kazandılar.

2017’de Stuttgart’ın baş antrenörü oldu ancak diploması yoktu. Ama Almanya’da diploma zorunluluğu yoktu. Bir sponsor 2 milyon euroyu ortaya koyduğunda, istediği teknik direktörü alabilirdi çünkü orada  CV’ye bakıyorlar. Giannis Almanya’ya gittiğinde B Sınıfı diploması ve FIVB sertifikası vardı. Üç hafta sonu seminere katıldı ve geçici First Class diploması aldı. Sonra ve şampiyonluğu kazandıklarında ise bir daha sınava girmedi. Ancak ülkesi  Yunanistan’da Şampiyonlar Ligi’ni kazansanız bile birinci sınıf diplomanız yoksa çalışamazsınız.

Stuttgart’taki İlk yılında yönetim bütçeyi düşürdü ve ilk dördü hedef aldılar. Normal sezonda birinciydiler ama playofflarda en iyi forvet ve liberosunu sakatlık nedeni ile kaybettiler. CEV Cup’ta yarı finale yükseldiler ama Minsk’e karşı altın sette kaybettiler. Ancak 2019 yılında Stuttgart tarihinde bir ilk olan şampiyonluğu kazandılar. Ligde en yüksek üçüncü veya dördüncü bütçeye sahip takımdılar ve yönetim ve kulüp genel olarak şampiyonluk baskısını yaratmamıştı. Dört yıl üst üste ikinci olduklarında üzerlerinde çok daha fazla baskı vardı. Şampiyonlar Ligi’nde de beşinci oldular ve 2020’de yıl ortasında Giannis ayrıldı.Takımda yedi korona virüslü ve 14 günlük karantinaya girmesi gereken oyuncuları vardı. Kupa yarı finalinde sakatlıklar da takımın belini bükmüştü. Maçtan bir sonraki gün, kulüp  başkanı gazetede, takımın gerekli hırsa sahip olmadığına dair açıklamalarını okudu. Bütün bunları gazetecilerden önce kendisine söylemesi gerektiği için ayrıldığını söyledi. Başkan Giannis’i boşuna ikna etmeye çalıştı. Giannis ayrıldığında ise takımdaki tüm kızlar ağlıyorlardı.

Daha sonra Çek Milli Takımı’nda çalıştı. İlk yılında Avrupa Ligi’nde altın madalya kazandılar ve Milletler Ligi’ne katılma hakkını elde ettiler. Milletler Ligi’nde Arjantin’i 3-0 yendiler ama Kanada’ya 3-2 kaybettiler ve ertesi yıl Brezilya, Çin, Arjantin, Japonya ve Kolombiya ile oynayacakları Dünya Kupası’na da katılmaya hak kazandılar. 

Daha sonra üç artı bir yıllık sözleşmeyle ve uzun vadeli bir planla Macaristan’a taşınmaya karar verdi.  Macaristan voleybolu,yıldan yıla yükseliyor. Vasas, Olympiakos gibi ve 30 takımı var. Vasas, tesisleri eski olmasına rağmen altı voleybol sahasına sahiptir. İsviçre ve Almanya’da işletmeleri olan kulüp başkanı Janos Yabor, sadece bayan voleybol takımını devraldığı için hemen yeni bir salon inşa edecekler. Sekiz Orta Avrupa ülkesinden takımların katıldığı MEVZA Kupası’nı kazandılar.

Giannis’e ülkesinden şu ana dek hiçbir teklif gelmedi ve bunu Avrupa’dan çok uzakta olmasıyla açıklıyor. Çalıştığı Macaristan’dan beş saatte İtalya’ya gidiyor, maçları izliyor, teknik direktör ve menajerler tanıyor. Aslında bunun geçerli bir sebeb olduğunu düşünmüyor. Çünkü Yunan antrenörler basketbolda harikalar. Bunun ana nedeni, çoğu Yunan antrenörünün rahatlığı kaybetmek istememesi olduğunu düşünüyor. Okuldan, Silahlı Kuvvetlerden maaş aldıklarından  profesyonel değiller. Giannis ise çalışmakta olduğu bankadan ayrıldı ve voleybolda bir kariyer yapmak için risk aldı. 

Uzun yıllar Yunan voleybolunda başarı olmadığı düşüncesinde. Şimdi ise Eurovolley elemeleri ve Lambrousi, Vasilantonaki, Stranzali’nin yurt dışında oynamasıyla durum değişti. Hadava, Papafotiou da yurt dışında oynadı. Olympiakos bir Avrupalı oyuncu ​​aldı ve şimdi tüm Yunan takımları Avrupa Kupalarında mücadele ediyor diyor. 

Giannis’e bir sonraki hedefi sorulduğunda ise adım adım ilerlediğini ve acelesinin olmadığını söylüyor. 42 yaşında olduğunu ekliyor. Geçen yıl Targovice’nin kendisine iki aylığına avantajlı bir teklifte bulunduğunu ama kendisinin maceracı olarak anılmak istemediği için gitmediğini ifade ediyor.

Yunanistan liginde son yılların zirvesine ulaşıldığı düşüncesinde. Yunan takımları, İtalya şampiyonluğu ve Avrupa kupaları kazanan iki teknik direktör Paris ve Fenolio’yu transfer ederek yatırım yapmaya başladılar diyor. Ancak 14 takımlı bir lig için şampiyonluğun yeterli olmadığı fikrinde. Ücretsiz tesisler olmalı diyor, çünkü bir buçuk saatlik antremanla ilerlenemeyeceği düşüncesinde. Almanya’da Stuttgart’ta çalışırken spor salonunun anahtarlarının kendisinde olduğunu   ne zaman antrenman yapmak istersem oraya gittiğini söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu