Köşe Yazarları

Göztepe Anadolu Üniversitesi’ni Ege’den Eli Boş Gönderdi

Merhaba Voleybol Aktüel Takipçileri;

Kadınlar 1. Lig A Grubu Göztepe – Anadolu Üniversitesi maçı İzmir’de Alsancak Atatürk Spor Salonu’nda oynandı.

Salonda yaklaşık iki yüz Göztepe taraftarı, yüz kadar tarafsız seyircisi vardı. Göztepe’li taraftarlar salonu pankartlarla donattılar. Maçın başından sonuna kadar takımları lehinde tezahüratta bulundular. Şarkılar söylediler, marşlar söylediler… Maçın sonunda, taraftar takımı tribün önüne davet etti, karşılıklı “Göz Göz Göztepe” tezahüratı yaptılar.

Göztepe; Sevinç ÖZGÜLER, İlayda ALKAN, Dilek Erken, Melis KATİPOĞLU, Selcan PARTAL, Gizem Koçak (Nehir Kurtulan – L) altısıyla maça başladı.

Anadolu Üniversitesi; Meral Uğur, Begüm Kanat Yıldız, Tuğba Kınalı, Büşra Sarısoy, Tuğba Özdemir, Ünzilenur Cansız (Neslihan Çengeltepe – L) altısıyla maça başladı.

İzmir BŞB maçı 3-1 kazandı. Setler şöyle; 25-23  /  17-25  /  25-12  /  25-17

Göztepe ilk yarının son maçı Bolu Belediyespor ile ikinci yarının ilk maçı Küçükyalı’yı yenerek, üst üste iki galibiyet aldı. Anadolu Üniversitesi, grubun sonuncusu ve puanı yok. Göztepe saha ve taraftar avantajıyla maça başladı.

Göztepe’de pasör Cansu Hoag ile orta oyuncu Gizem Bayraktar takımdan ayrıldılar. Kale 1957’den pasör Gizem Koçak ve Küçükyalı’dan smaçör Cansen Örencik transfer edildi. Anadolu Üniversitesi’nden smaçör Büşra Göral takımdan ayrıldı.

Göztepe, Anadolu Üniversitesini çok kolay yeneceğini düşünüyordu. Oysa Anadolu Üniversitesi’nde hem yetenekli oyuncular var, hem de grup sonuncusuyuz demiyorlar voleybolun gereğini yaparak mücadele ediyorlar. Bu sezon ilk kez izledim Anadolu Üniversitesini. Doğrusu bu kadar mücadele edeceklerini ve voleybolun oyun tekniğini ortaya koyacaklarını beklemiyordum. Bu takım, neden grup sonuncusu? Niçin puansız? Takım başarılı bir şekilde blok yapıyor, Göztepe’yi birinci ve ikinci setlerde çok zorladılar. Topa vuran oyuncuları var. İlk iki sette, neredeyse maçı koparacaklardı. Oyun içinde, top takibi ve yardımlaşmada fena değil. Manşet de alıyorlar. Eksiklerine gelince, rakibe çok hata sayısı verdiler. Rakip organize olunca ve hızlı oynayınca, topu çıkaramıyorlar. Tüm takımlarda olduğu gibi bir eksik yönleri daha var, etkili servis atamıyorlar.

Göztepe, ilk sette oyuna giremedi. Rakibin son sırada olması, oyuncular üzerinde biraz rehavet oluşturmuş. Bu maçı nasıl olsa alırız düşüncesiyle maça başladılar. Rakip de takır takır oynayınca, rakibi hep geriden takip ettiler. 15-21 geriye düştüler. Zaten ilk set, karşılıklı seri sayılarla geçti. Takımlar neredeyse hata sayılarıyla, sayı kazandılar. Anadolu üniversitesi, maça iyi başladı, ancak 20’li sayılarda bocaladılar. Göztepe 10-2’lik seriyle önce öne geçti, sonra seti aldı.

İkinci sette, baştan sona kadar etkili oynayan ve skor olarak önde giden Anadolu Üniversitesi, seti çok kolay aldı. İyi blok yaptılar, topu rakip sahada öldürdüler. Bu setteki oyunla, bu takım nasıl son sırada ve hiç puansız olur. Seti çok rahat kazanarak, sezon başından bu yana kazandıkları dördüncü set oldu.

Üçüncü ve dördüncü sette, Göztepe’nin ilk iki sete oranla daha atak bir oyun ve hızını yükselttiğini gördük. Smaçörleri iyi çalıştı, arkadan iyi manşet aldılar.

Göztepe, bu maçta ilk iki sette zorlansa da genel anlamda iyi mücadele etti. Geriye düştüğünde maçı bırakmadılar. Tabi, bir de pasörün ilk maçı olması, dezavantaj oluşturdu. Pasör, takımın oyun sistemini, oyuncuların oyun karakterini, takımın zamanlamasını, hangi oyuncu topa nerede vurur bunları belleğine yerleştirmesi gerekir. Pasör, bir takımın beynidir. Bu maçta, beyin ile gövde uyumlu hale gelmeye çalıştı. Üçüncü ve dördüncü sette bunu başardılar. Göztepe’de blok savunma çok etkili değil. Öndeki oyuncular, blok savunma için ya zamanlama sorunu yaşıyorlar ya da eşleşme sorunu yaşıyorlar.

Göztepe için evinde kazanması gereken ve üç puan alması gereken bir maçtı. Hem kazandı, hem de üç puan aldı.

Atila İNCE

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu