Köşe Yazarları

Göztepe – Sarıyer Belediyespor Maçının Analizi

Merhaba Voleybol Aktüel Takipçileri;

Göztepe – Sarıyer Belediyespor maçı İzmir’de Alsancak Atatürk Voleybol Salonu’nda oynandı.

Salonda yaklaşık beş yüz seyirci vardı. Göztepe’nin taraftarları tribünde yerlerini aldılar. Takımı ateşleyen genç taraftar grubu file arkasından maçın başından sonuna kadar tezahüratta bulundu.

Göztepe maça; Aleyna Başak, Melis Katipoğlu, Gizem Bayraktar, Cansu Hoag, Sevinç Özgüler, Selcan Partal, (Nehir Kurtulan – L) ile başladı.

Sarıyer Belediyespor maça; Gizem Mısra Aşçı, Nikalina Bashnakova, Ceren Nur Domaç, Çağla Rızvanoğlu, Derin Ezgi Taşdemir, Ecenur Aksoy, (Sinem Bayazıt – L) ile başladı.

Sarıyer Belediyespor, Göztepe’yi kendi sahasında 3-0 yendi. Setler şöyle; 25-19 / 25-17/ 25-22

Göztepe 11 yıl aradan sonra kadın voleybol takımı kurdu. 1. Lig A Grubu takımlarından Rota Kolejinin yarışmacı haklarını devralarak lige merhaba dedi.

Göztepe, bir kulüpten de öte, büyük camiadır. Türk sporuna büyük hizmetler etmiştir. Kadın voleybol takımının tamamını transfer ederek lige katıldılar.

Göztepe ilk iki maçını kazandı. Sarıyer Belediyespor, geçen yılın grup lideri ve sultanlar ligine çıkmayı kıl payı kaçırdı. İlk iki maçını kazandı.

Birinci set; Göztepe maça iyi başladı. Teknik molaya 12-9 önde girdi. Teknik moladan sonra, Nikalına’nın etkili servisleri ve Göztepe’nin manşet almakta zorlanması sonucunda, Sarıyer Belediye 7 sayılık seri yakalayarak 16-12 öne geçti. Bu seriden sonra Sarıyer Belediye oyunun hakimiyetini ele geçirdi. Farkı giderek açtı ve seti kazandı. 1-0

İkinci set; Sarıyer Belediye 11-9 önde iken başa baş bir mücadele ortaya koydu. Nikalina’nın 4 numaradan vurduğu toplar sayı oldu. Sarıyer Belediye, dört sayılık seri yakalayarak 15-9 yaparak farkı açtı. Setin sonuna kadar Sarıyer Belediye’nin etkili oyunu sürdü.

Birinci ve ikinci setlerde, Göztepe Nikalina’yı durduramadı. Orta oyuncular blok yapmada çok geç kaldılar. Arkaya düşen toplar, etkili bir şekilde oyuna sokulamadı. Sarıyer her iki sette de iyi blok yaptı ve arka savunmayı çok iyi yaptı. Nıkalına ve Çağla ile etkili hücum yaptılar.

Üçün set; Göztepe, gücünü sahaya doğru yansıttı, atak oynadı, etkili blok yaptı ve geriden iyi manşet aldı. Ancak Göztepe oyun içinde skor avantajını korumakta zorlanıyor. 8-5 ödeyken, 10-9 öndeyken ve 18-17 öndeyken rakibine üç kez 4 sayılık seri verdi. Bu kadar seri vermese, seti rahat kazanabilirdi.

Göztepe bu sette, orta oyuncuların 5 blok sayısı, arka savunmanın çok iyi manşet alması, smaçörlerin topu rakip sahada öldürmesiyle başa baş bir oyun ortaya koydu. Seti, 22-22 berabere iken kaybetti. Göztepe’nin etkili olduğu anlarda, Sarıyer Belediye’nin orta oyuncuları sahne çıktı. Ceren Nur ortadan tek ayak vuruşlarıyla takımına sayı kazandırdı.

Maçın geneline baktığımızda;

Göztepe’nin güçlü rakibi karşısında, iyi hücum ettiği, kazanmak için güçlerini ortaya koyduğu, mücadeleci ve oyuncuların takımın başarısı için çok çalıştığını söyleyebilirim. Ancak, üçüncü set hariç, blok yapmakta geç kalıyorlar ve çok geriden blok yapıyorlar. Yine üçüncü set hariç, arkaya düşen toplar oyuna etkili bir şekilde sokulmasında sorun var. Cansu Hoag gibi çok tecrübeli pasör iyi top alamadı, ancak aldığı topları çok iyi kullandı.

Melis Katipoğlu’na özel bir paragraf açmak istiyorum. Maçın başından sonuna kadar çok istekli ve etkili oynadı. 4 numaradan vurduğu smaçlarla takımına sayı kazandırdı. Göztepe’de takım olarak hepsi iyi mücadele ettiler, ancak Melis topa çapraz, ortadan ve geriden vuruşlarıyla bu ligin çok değerli oyuncuları arasında olduğunu gösterdi. Menemen Belediyespor’dan yetişen, İzmir’li milli oyuncu. Bu arada Melis, geçen yıl Sarıyer Belediyespor’un oyuncusuydu.

İlker Alkan Hoca, ilk defa bir araya gelmiş bir takımı kısa zamanda mücadeleci ve savaşan bir takım yapmış. Oyuncuların oyun içinde kazanma arzusunu iyi aşılamış. Özellikle iyi hücum eden bir takım oluşturmuş. Takım olma ve başarı için ortak hedefe yürüme yolunda önemli ilerleme kaydedilmiş.

Sarıyer Belediyespor geçen yıl olduğu gibi bu yılda, ligin en güçlü takımları arasında. Yakın bir zamanda liderliğe oturabilir. Geçen yılki takım hemen hemen bozulmamış. Takımdan ayrılan Boskoviç’in oyun içinde lider oyuncu özelliğini, Nikalına üstlenmiş. Takım rölantideyken, siz durun ben birkaç sayı alayım, rahatlarız der gibi, üst üste servis ve smaçlarla takımına büyük katkı sağladı. Ecenur Aksoy ile Ceren Nur Domaç iyi blok yaptılar, oyun sıkıştığı zaman tek ayak vuruşlarıyla sayı kazandırdılar.

Gökhan Çokşen Hoca, geçen yılın şampiyon takımın hocası. Çok sakin, oyunu iyi gözlemliyor, oyuncusuna güven veriyor, oyuncularının bireysel yeteneklerinin oyun içinde gelişmesine fırsat veriyor. Çok müdahale etmiyor, belli ki maç öncesi hafta içinde teknik ve taktik olarak hazırlıklarını yapmış. Oyuncularına, oyun stratejisini anlatmış, sahaya yansıtmalarını bekliyor.

Her iki takımda İzmirlilere hafta sonu güzel bir maç keyfi yaşattılar.

Atila İNCE

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu