Köşe YazarlarıManşet

Osman Uraner ile Gündem

Merhaba Sevgili Voleybol Severler,

Bugün sizlere voleybol gündemini değerlendiren görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

 • Voleybol Federasyonumuzun büyük tecevvühü ile 1.Ligden Vestel Venus Sultanlar Ligi’ne alınan dört takım, çok enteresan şekilde kendilerini ŞAMPİYON ilan ediyor tüm paylaşımlarda. Bir kişi de çıkıp “Ya arkadaş napıyoruz? Finaller oynanmadı, federasyonumuz dört takıma da hak verdi” demiyor.
 • Şu ana kadar görünen, bu dört kulüp bunca zaman Vestel Venus Sultanlar Ligi’ne çıkmayı hedeflemiş, mücadele vermiş ama “ön hazırlık yapmamış “. plan-program yapmamış. Nedeni ise Vestel Venus Sultanlar Ligi’ne çıktıklarında bütçeleri ve hedeflerine göre kimleri transfer edecekler, etmeliler belirlememişler gib ellerindeki 1.Lig oyuncularını acilen tutup, heyecanla yabancı oyuncu peşine düştüler. Sezon başlayınca 1.Lig oyuncularının yanına üç yabancı koyarak Vestel Venus Sultanlar Ligi’de oynanmayacağını görecekler. Ne yazık ki teknik adam seçiminin önemi de kendi aralarında oynanacak maçlarda ortaya çıkacak. Çok iyi niyetli yöneticiler izliyoruz camiada. Verdikleri demeçler oldukça iyi niyetli, barışçıl ama Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde yaşamak için rakiplerinizi ısırmak, tedirgin etmek zorundasınız! Devler liginde mücadele kibar ve dostane olmaz.
 • BJK ve Beylikdüzü zaten ligde olup olmama konusunu çözmeye çalışıyorlar. İnsallah lige katılırlar.
 • Şimdiye kadar Aydın büyükşehir Belediyespor iyi transfer yaptı gözüküyor ama geçen sene de kadroları çok iyi idi. Bu kadroya rağmen çok kötü voleybol oynadılar, çok başarısız sonuçlar aldılar. Görünen o ki yönetim takımı ve teknik ekibi başarılı buluyor ve devam ediyorlar.
 • Bursa Nilüfer Belediyespor, en başarılı genç antrenörlerden biri olan Can Dehrioğlu’nu ve doğru oyuncuları aldı gözüküyor. Yönetim şimdiye kadar yaptığı hataları bu sene yapmadı gibi gözüküyor. Bir tane enteresan transfer hamlesi yapabilirler ise ben ilk beş takımdan biri olabilirler diyorum. Bu dereceüçüncülük de olabilir, beşincilik de
 • THY’de geçen sene oluşturulmuş kadro yapısının yanlış olduğunu fark etmiş ki bu sene yeni oyuncuları hem de üst düzey oyuncuları hemen kadrosuna kattı ve adeta gövde gösterisi yaptı. ‘İlk üç takım hedefimiz var ve tehdit olacağız ilk sıralar için’ dediler. Oluşan kadroda en zayıf yer liberolları kaldı. Diğer altı pozisyon, rakiplerin liberoya servis attığı THY maçları izleyeceğiz diye düşünüyorum. İki yabancı smaçör aldılar. Kingdom, Ebrar ile Şeyma’lı beş smaçör ile pasör çaprazı Polen’i nasıl diziliş ile oynatacak ben çok merak ediyorum. Geçen sene de sormuştum, Bu transferleri antrenör mü, yönetim mi yoksa menajer ile oturup ortak karar ile mi yapıyorlar? Kadro değişti, güçlenmiş olmalı. İlk dört içine girmeleri lazım.
 • Galatasaray kan kaybediyor. Yıllardır bütçe olarak çok fazla para harcayarak ilk dört içinde hep dördüncü oldular. Daha az bütçelerle aynı hedefi yakalamaları da mümkündü. Şimdiye kadar genç takım yaşı olan sporcuları iyi bonservis paraları ile transfer edip alt yapıdan yetişiyor diye lanse ediyorlardı. Bu son 4-5 senedir olmuyor. Aldıkları alt yapı oyuncuları Galatasaray A Takım kalitesine gelemeyecek sporculardı ve çalıştırıp geliştiremeyince o kaynak da bitti. 4-5 senedir alt yapı kişilere hizmet ediyor, Galatasaray’a değil! Ama bu durumu nedir diye soran, araştıran, konuşan da yok. Demek herkes çok mutlu durumdan. Bu sene ilk dörtteki yeri çok garanti değil, Bunun bütçe ile de alakası yok. Şimdiye kadar oluşturulan yanlış kadroların yarattığı boşluk demek daha doğru olur. CEV Cup’ta final oynamak ve 2.olmak başarı sayılması çok komik olur. Takımların bütçeleri, kadroları ve oynadıkları lig kaliteleri düşünülürse rahat şampiyon olmak lazımdı. Daha önce ligden düşen takımların bu kupada şampiyon oldukları, final oynadıkları unutulmamalı.
 • Yeşilyurt Spor Kulübü, geçtiğimiz sezonun en başarılı takımıydı bana göre. Antrenör ve Tuğba kayıp sayılır. Antrenör olarak Kamil hocayı alıp hemen planlamaya başladılar. Yeşilyurt Spor Kulübü bünyesine uyacaktır Kamil hoca. Bu sene belki de üç yabancı ile oynamak zorunda kalabilirler. Sponsor ve bütçe sorununu çözerlerse üç yabancılı Yeşilryurt, geçen seneki gücünü kaybetmez, her takıma zorluk çıkarır.
 • Karayolları, Eczacıbaşı’lı oyuncularını kaybetti. Yerlerine üç yabancı ile doldurmak zorundalar. Büyük bütçeler ile ligde mücadele etmiyorlar ama genç oyuncuları sabır ve cesaretle oynatıp,T ÜRK voleyboluna hizmet ediyorlar. Yeşilyurt ile beraber çok değerli misyon üstlenmiş durumdalar.
 • PTT, sezon başı yanlış kadro oluşumu, yanlış antrenör seçimi yüzünden bütçeye göre çok sıkıntılı pozisyonlara düştü. Bu sene daha doğru oyuncu seçimleri ile antrenör Mehmet Bedestenlioğlu birlikteliği daha iyi voleybol oynayan üst sıraların takımı olabilirler.
 • Eczacıbaşı, VakıfBank ve Fenerbahçe Opet’in transferleri şekillenince değerlendireceğim.

Yaklaşmakta olan Ramazan Bayramının ülkemize ve dünyaya sağlık ve huzur getirmesini diliyorum.

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu