Haftanın derbileri üzerine…

0
235

Merhaba sevgili voleybol severler,
Bu hafta Sultanlar Ligi’nde derbiler haftası vardı. Galatasaray – Ecacıbaşı maçında değineceğim elbet ama asıl konu Vakıfbank -Fenerbahçe maçı olacak.

Buyurun…
Bir ülkenin voleybolcuları sporcuları ferdi olarak nasıl gelişir? Sırpların yaptığı gibi. Vakıfbank’ta ve Fenerbahçe’de oynayan Sırp oyuncu Fenerbahçe’de Vargas’ı da sayarsak üç tane ve antrenör Terzic, Vakıfbank’ta da pasör Maya oynarsa Rasic yani Sırp Milli Takımının 5 oyuncu ve antrenörü Türkiye’nin en önemli iki takımında hem de büyük paralar alarak oynuyor.
Bizim Milli Takım oyuncularımızdan da Fenerbahçe’de şu anda Eda ile Naz oynuyor, Vakıfbank’ta da iki orta oyuncumuz Kübra ve Zehra ile Meliha.
Göreceksiniz 2. libero Ayça olacak Milli Takımda. Olimpiyat Oyunları gibi en önemli yarışmada TÜRKİYE en güçlü, en doğru kadro ile katılmayacak. Sebebi mevcut düzen!!! Zaman kimsenin yanlışlara ses çıkarmadığı, korkak, pısırıkların zamanı ama yanlışlar, yalanlar bir gün mutlaka ortaya çıkıyor, unutmamak lazım…

Buna karşılık bizim Milli Takımımızda ve Vakıfbank’ta sürekli oynayan Cansu yedek, kaybediyoruz yavaş yavaş. Guidetti, libero Gizem’i de yavaş yavaş kaybettiriyor, unutturuyor ne yazık ki. Milli Takım oyuncularımızdan bir libero daha yok oluyor.

Vakıfbank, blok olarak da zaafı olan bir takım. Gabi, Meliha, Maya’lı kadro şampiyonlar ligi maçları için hücum ve blokta çok yetersiz.

Vakıfbank’ın rakipleri, hücumlarında blok zaafları olan Maya, Gabi, Meliha’nın olduğu koridoru kullanmalı.
Fenerbahçe’de Naz ve Busa, blokta etkili olamayan koridorlar. Ortada ise Dicle Nur nasıl kendini geliştiremez anlamak mümkün değil.

Vakıfbank’ta Bartsch-Hackley mutlaka oynamak zorunda Hakk’la beraber ama Guidetti cesaret edemiyor Hackley-Meliha ile oynamaya. Rakipler, o kadar eksik, zayıf yanları olan kadrolar ki sadece hücum ağırlıklı Hakk ve Gabi ile kazanabiliyor.

Şampiyonlar Liginde köşelerde iki kısa ile oynayamaz yani Meliha ve Gabi oynayamaz.

VakıfBank Türkiye’deki en iyi yedekleri olan takım. Çıkan oyuncu kalitesinde oyuna girecek yedek diğer takımlarda yok. Fenerbahçe’de ve Eczacıbaşı’nda bu kalitede yedek yok.
1.seti 25-21 kazanmasının en önemli etkeni oyuna giren ikili değişiklikteki yedeklerdi.

Ben hala Fenerbahçe’nin manşet çıktığı takdirde hücum olarak Eczacı ve Vakıfbank’tan daha kuvvetli olduğunu düşünüyorum. Ama Vargas, Mihajilovic ve Busa’yı hazırlamaları lazım. Fatma’yı niye yolladığınız? Belli ki bu kadroda ihtiyaç var. Fatma Eczacı’da yedek, elle tutulacak bir yanımız yok bence. Dolayısıyla Vakıfbank yabancılarıyla Guidetti şov yapmaya devam ediyor. Fenerbahçe ilk 3 içinde bu da onlara yetiyor. Eczacıbaşı markası, adı, geçmişten gelen kalitesi ile devam ediyor ve işte Türk Voleybolu ortada. Bir gün önce kaç aydır oynamayan, dört gün önce Türkiye’ye gelmiş Rus oyuncuyu kadroya alan Galatasaray, Eczacıbaşı’nı yenebiliyor. Galatasaray çok büyük başarı elde etmiştir. Ama bu kadar ucuz, yani bu kadar kolay olmamalı Eczacıbaşı’nı yenmek, böyle düşünüyorum.
Bu arada bir tebrik de Galatasaray -Eczacıbaşı maçı hakem ikilisine. Maçı muhteşem bir uyum içinde yönettiler. Başhakem kardeşimiz zaten tüm dünyada kabul gören, gururumuz! Yardımcı hakemin bir baş hakemin işini bu kadar kolaylaştırdığını görmedim uzun süredir. Bu kadar stresli maçta bir pozisyon bile tansiyonu yükseltmedi. Yardımcı Hakem kardeşimizin bu kalitede maçlarda baş hakem olarak da görevlendirilmesini öneriyorum.

3.set
Pasör çaprazına Ceren’i, Vargas’ı da 4 numaraya koyarak başladı Fenerbahçe. Peki, tutacak mı bu değişiklik? Yoksa Sırp Milli Takımda oynatacağı Mihajilovic/ Vargas dizilişinin denemesi midir diye düşünmek lazım? Yollanan Fatma bu kadroda neden tutulmadı? Cevabı ise alınan Busa. Bu oyuncu da kapasitesinin çok üstünde bir kulüpte ve çok iyi para kazanarak Olimpiyat Oyunlarına hazırlanmakta.”

VakıfBank’ın bir hatası da, 4 numaraya çekilmiş Vargas ve manşet hücum gücü olmayan orta oyuncularına dönen oyunda Fenerbahçe’ye karşı %100 servis atmaya çalışması ve çok servis hatası yapması. Oysa Vakıfbank servis hatası yapmadan etkili servis atıp, blokta sonuca gidebilirdi.

Mihajloviç sakatlığı veya hastalığı nedir bilmiyorum ama sene başında tarihleri belli olan önemli, sıralamayı belirleyecek maçlara göre kendini hazırlayıp koruyamaz ve sahada olmaz. Bence profesyonellikle bir alakası yok. Şanssızlıkla açıklanamaz bu durum bence. Disiplin işi…

Rakibimiz Sırpları antrenör ve sahada 5 tane, 6. Rasic tribünde antrenörleri dahil çok güzel Olimpiyatlara hazırlıyoruz. Türk

Voleybol camiası olarak hiç kimsenin sesi çıkmıyor. Ne federasyondan ne basından ne antrenör derneklerinden. Guidetti, 4-5 tane milyon Euro’luk yabancı, 7-8 tane A Milli Takımın oyunculu kadro ile sarayda antrenman yaparak Şampiyon oluyor!!!
Biz büyük bir aileyiz, Vakıfbank Türk voleyboluna hizmet ediyor diye demeçler veriyor. Sonra Osman sinirleniyor, kızıyor, işte agresif devamlı negatif ya bunlara üzülüyorum. Onun için böyle konuşuyorum.

Kalın sağlıcakla…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here