Köşe YazarlarıManşet

Haftanın Maçlarında Gözüme Çarpanlar

Merhaba Sevgili Voleybol Severler,

Liglerimizde ikinci yarı maçları başladı. Genç oyunlarımızın aldıkları süreler ile dünya voleybolundan bazı örnekler vererek haftanın maçlarında gözüme çarpanları paylaşmak istiyorum.

Bugün Yasemin, Melis, Saliha Karayolları’nda oynayan Elif, Merve Eczacıbaşı VitrA da;
Ebrar, Yeşilyurt’ta oynayan Tuğba, Derya, Buket VakıfBank’ta.
.
Bu gençler Eczacıbaşı VitrA/VakıfBank/Fenerbahçe Opet maçları haricinde tüm lig maçlarında ilk 6 oynayabilir kapasitedeler. Tek sorun kendi kulüplerinde “yetiştirilecek”, “gelişecek” ortam olmaması.
Tüm sezon dört maç ve Şampiyonlar Ligi Final gurubu maçları hariç tüm maçları kendi kulüp kalitesi, tarzında oynaması gereken bu oyuncular sadece zaman kaybediyorlar başka kulüplerde oynatılarak son 10 senede başka bir takıma gidip “patlama yapıp” geri dönen 1 oyuncu var mı?
-Yok.
O zaman bu tür organizasyonlar çok da faydalı değil demektir.
Eczacıbaşı VitrA, Karayolları maçına ilk 6 Boskovic ve Gibbemayer ile başladı. Esas sorun bu tür maçlarda Şampiyonlar Ligi oynayacak pasör ve orta oyuncuların birbirine uyumlarını çalışmak olmalı diye düşünüyorum. Lloyd ile oynamak ve diğer genç smaçörleri Lloyd’un dağıtacağı paslarla oynatmak önemli olmalıydı. 2.setin ortalarına kadar Lloyd ile oynamadı Eczacıbaşı VitrA. Setin sonlarında geride girilince Lloyd oyuna girişi ve paslar Boskovic haricindeki oyunculara da atılmaya başlandı. Bir diğer sorun da genç oyuncuların hata yapmaktan korkar tavırları, Vücut dilleri, servisleri çok yumuşak atmaları, hücumlarda etkisiz kalmaları.
2.set 12/18’den 23/22 ye geldi.23 ve 24.sayıları Boskovic vurdu. O’nun haricinde diğer topları Lloyd her oyuncuya attı. Bu tip oyun tarzında, bu maçlarda set kaybı bile göze alınarak oynamadıkça ilk 6 için oyuncu yetiştirmek imkânsız olacaktır.
İstatistiklere bakalım, Yine en çok topu Boskovic almış, en skorer Boskovic olmuştur.
VakıfBank ve FENERBAHÇE OPET maçları haricinde bu kadar top alması diğer oyuncuların gelişmediği ya da güvenilmediği anlamını taşımaktadır benim için.

VakıtBank/THY maçı için özel bi yorum yapmaya gerek yok. Antrenör değişti ama oyun kalitesi değişmedi. Liberosunun avantaj topunu bile pasör e veremediği bir takımın oyununda gelişme beklemek zaten çok iyimserlik olur.
Pasör Özge pasördür. Defans yapan tek oyuncu neredeyse, oynatmamak büyük hatadır. Uzun pasörü son sayılarda önde blokta kullanmak ve basit oyun taktikleri ile kullanmak gerekir. Yoksa çok büyük katkı vermesi imkansızdır.
PASÖR ÇAPRAZI sadece topa vuruyor, defans ve blok katkısı neredeyse yok. Dünyada bu şekilde oynayan PASÖR ÇAPRAZI kalmadı. Takım oyununu yavaşlatan bir sporcu.
Belçikalı orta sıfır katkısı olduğu halde nasıl gönderilmedi anlamakta güçlük çekiyorum. Ceylan hala sakatlıktan döndürülemedi. Diğer ortalar ise rakipleri tehdit eden oyuncu profili değiller. O zaman tüm yük 4 numara smaçörlerine kalıyor. Manşetler de açık gelince pasörler 4 ve 2 no ya yüksek toplarla oynamaktan başka çareleri kalmayan oyuncu oluyorlar. ÖZGE biraz risk alıp zorlayan paslar ile oynamaya kalkınca hata yapıyor gözükünce değiştiriliyor. Oysa oyuncuları bu tarz riskli oyunu oynamaya, her topa koşan orta oyuncular yada köşelerde çabuk yatık paslara hücum etmeye zorlayan bir antrenman mantığına alıştırmak gerekirdi sene başından beri ve tabi libero sorunu başlı başına problem THY için ama bunu dert etmedikleri bu oyuncunun değişmemesinden, yerine başka oyuncu düşünülmemesinden belli. Bu sene ne yaparlarsa yapsınlar 6.lıktan aşağıda yer alamazlar bence. Bu kulüp hedefine uyuyorsa sorun yok.

Şimdi bazı verilerle dünya voleybolu ile aramızdaki farkı anlatmaya çalışayım..
Çin takımı,
0.8 saniyede servis karşılayıp 4 no dan 2.67 yükseklikten hücum ediyor..
0.4 saniuede servis karşılayıp 3.01 yükseklikten ORTADAN hücum ediyor.
Brezilya takımı,
1.3 saniyede servis karşılayıp 4 no dan 2.64-2.78 yükseklikten hücum ediyor.
Dominik Cumhuriyeti takımı,
1.3 saniyede 2.97 den PASÖR ÇAPRAZI genç oyuncuları ile hücum ediyor.

Brezilya Fabiana, Shelia’yı olimpiyatlarda kullanmak için hazırlamaya uğraşıyor..
İtalya 42 yaşındaki Piccinini’yi zorluyor kadroya alıp faydalanmak için.

Çabuk ve kuvvetli oynamak zorunda hedefi olan takımlar için voleybol ve bunu ille genç oyuncu ile değil HER KATKI YAPACAK OYUNCU İLE DENİYORLAR…

Saygılarımla,

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu