Köşe YazarlarıManşet

Haydi Başlıyoruz, Filenin Sultanları’na Tam Destek

2023 FIVB Milletler Ligi 30 Mayıs’ta Antalya’da başlıyor. Heyecanımızın son derece yüksek olduğu turnuvanın ev sahiplerinden biri de biziz. Antalya’nın ilk defa Milletler Ligi’ne ev sahipliği yapması, Türkiye’mizdeki voleybol aşkının giderek yaygınlaşmasına ve değer görmesine büyük destek oluyor.

Önce bir maç programımızı hatırlatmak isterim;

2023 VNL 1. GRUP 1. HAFTA

İlk mücadelemizi 31 Mayıs Çarşamba günü, saat TSİ 20:00’de Kore’ye karşı vereceğiz. Kore’yi Cesar Hernandez Gonzalez yönetirken, biz ise yeni baş antrenör Daniele Santarelli yönetiminde, yeniliklerle birlikte sahada olacağız.

Filenin Sultanları’nın FIVB Voleybol Milletler Ligi 1. Hafta Kadrosu Belli Oldu!

PASÖR: Cansu Özbay – Elif Şahin
PASÖR ÇAPRAZI: Melissa Vargas – Ebrar Karakurt
ORTA OYUNCU: Eda Erdem, Zehra Güneş – Kübra Akman – Aslı Kalaç
SMAÇÖR: Hande Baladın – Derya Cebecioğlu – Saliha Şahin – İlkin Aydın
LİBERO: Simge Aköz – Gizem Örge

Kadroya ait bazı detayları ele alacak olursak;

Filenin Sultanları’nın 1. Hafta Kadrosunda en dikkat çeken Meliha Diken’in adının kadroda olmayışı diyebiliriz. Meliha Diken; hem Fenerbahçe Opet’te, hem de Milli Takım’da, takımın büyük ölçüde savunma hattını emin ellerde olduğunu bildiğimiz bir isimdi.

Modern voleybol ile daha çok voleybol jargonumuza giren ‘defansif smaçör’ kalıbının karşılığını kadroda Hande Baladın’ın karşılayacak olmasını bütün voleybol severler bilirler. Rotasyonda Derya-İlkin ikilisini göreceğimiz ise benim tahminim.

Tuğba Şenoğlu İvegin’in antrenmanda yaşadığı sakatlık sebebiyle kadroda olmaması bizleri üzse de, en önemli şeyin sağlık olduğunu bildiğimiz için her şeyden önce sağlık diyor ve acil şifalar diliyorum. En kısa sürede aramızda yeniden görmek dileğiyle.

Cansu Özbay’ın dünya çapındaki pasörlük seviyesi artık yadsınamaz bir gerçek. O’nun sahada duruşu, özgüveni ve enerjisi Filenin Sultanları için en önemli şeylerden biri. Çünkü mevkii gereği ‘takımın beyni’ olması ve sporcu tavrının son topa kadar savaşçı ruhlu olması, onu bizim gözümüzde gerçek yılmaz bir savaşçı yapıyor. Bu yüzden ilk altıda yer alacağını düşünüyorum. Elif’e gelecek olursam; Elif gerçekten de güvenli rotasyon. Uzun boylu oluşu blok yüksekliğimizi artırıyor, özgüvenli oluşu da o meşhur pasör plaselerini sık sık görmemize sebep oluyor. Emin adımlarla geliyor oluşu mutluluk verici… Geniş kadroda yer alan Dilay Özdemir için de yakın zamanda bunları söylüyor olacağız. O’nu da heyecanla bekliyoruz. :)

Orta oyuncularımızdan kaptan Eda Erdem’in takımda olması kişisel olarak benim inanılmaz konfor alanı olarak gördüğüm bir durum. O, takımda olduğunda her şeyden önce tecrübe ortalaması da artıyor ve saha duruşumuz otomatikman pozitif olarak etkileniyor. Eda Erdem orada sadece top oynamıyor; aynı zamanda takımı toparlıyor. Toparlamak ne demek? Toparlamak, fileye vuran köşe oyuncusunun saçını sevip hadi devam demek, plonjondan top çıkaramayan liberoya eğilerek gidip hadi demek, servis kaçınca olsun devam demek, kısacası moral olarak düşen oyuncuyu daha düşerken yükseltmek demek. Eda Erdem’e büyük kaptan denilmesinin sebebi sadece saha içinde yaptıkları değil elbette ama saha içinde bir şeyi daha çok iyi yapıyor; o kelimenin tam anlamıyla fair play bir oyuncu. Yani; kurallara yüzde yüz uyması, rakibini kandırma çabasının olmaması ve rakibinin hakkını her koşulda teslim etmesi onu fair play oyuncu yapan başlıca özellikleri. Kısaca sadece kendi takımına değil, karşı takıma da örnek olacak sporcu karakterine sahip biri.

Zehra Güneş… Marka. Türk Duvarı. Güven. Çok söze gerek yok. İyi ki bizim oyuncumuz!

Liberoda yeniden bir ismi görüyoruz ki çok enerjik, çok dinamik, çok özledik! Evet Gizem Örge yeniden milli takım formasıyla sahalarda. Simge Aköz ile birlikte inanılmaz işler çıkaracakları bir serüven olacağını düşünüyorum. Çünkü iki dünya çapında libero ve ikisi de performans olarak birbirinden daha iyi olmak için çekişme içinde olacaklar. Bu bizim için hem çok gurur verici hem de çok güvenli bir savunma hattı demek o yüzden çok şanslıyız.

Evet o muhteşem ikiliyi sona sakladım. Ebrar Karakurt ve Melissa Vargas. Bakın yazarken bile inanılmaz heyecanlanıyorum. Bence başka bir takımda yok böyle hücumda yüksek enerjili ve verimli bir ikili. Özgüvenli oluşları, dosta güven, düşmana korku salıyor. Kelimelerle ifade edemeyecek kadar mutluyum takımımıza Melissa Vargas’ı kattığımız için. Tabii ki Ebrar’ımız, canımız, göz bebeğimiz ile birlikte neler yapacaklarını düşünürken bile kalbimin atış hızı yükseliyor.

Son olarak düşüncelerimi, öngörülerimi ve temennilerimi şöyle sıralamak istiyorum;

  1. 1. Hafta kadrosunun kemik yapısının hücum üzerine kurulduğunu düşünüyorum. Çünkü geniş kadromuz dahil hücum konusunda elimiz gayet sağlam. Rotasyon opsiyonumuz oldukça geniş. Yeni baş antrenörümüzün ilk aşamada en çok görmek istediği şey hücum varyasyonları belli ki. Özellikle pasör çaprazı mevkiimizde iki muhteşem isim var. Hande’nin ise Meliha’nın görevini artık tamamen almasıyla birlikte servis karşılamada, manşetiyle önemli bir görevi yine üstlenmiş bulunmakta.
  2. Santarelli’nin milli takımımızın enerjisine ve dinamik yapısına kendi karakteristik özelliklerinin de örtüşmesi sebebiyle çok iyi bir uyum içinde olacağını düşünüyorum. Bu yenilik bize iyi gelecek, yeni yapılanmada altın madalyanın gelmemesi için çok sebep yok ama biliyoruz ki sporda kazanmak kadar bazen ne yaparsanız yapın kaybetmek de oluyor. Bu yüzden ben olasılığın her zaman pozitif tarafındayımdır. 2023 FIVB Milletler Ligi’nde altın madalya kazanacağız.
  3. A Milli Kadın Voleybol Takımımıza önem veriyoruz çünkü branş olarak ülkemizi uluslararası platformda bizi temsil ettiği nokta: Zirve.
  4. Hem oyuncularımız hem de takımımız bir ekol! Bu yaz, onlara hak ettikleri önem ve değeri fazlasıyla verip; taraftarlar, yeni oyuncular ve yeni baş antrenörümüzle birlikte takımımızın bizi gururlandırmasında en büyük rolü oynamalı.
  5. Birer voleybol sever olarak takımımızı tribünlerden ve ekran karşısından destekliyoruz. Sert eleştirilerde bulunanlar oluyor bu normal bir şey ama bazen bu eleştiriler yerini hakarete bırakıyor bunu yapmamalıyız.
  6. Takımımızı yerici eleştiriler değil, yapıcı eleştiriler ile destekleyip, onların mental olarak düşmesini değil, yükselip potansiyelini ortaya koymasına destek vermeliyiz.
  7. Taraftarların bazıları nasıl milli takım oyuncularını yerici eleştirilerde bulunuyorsa, kendi aralarında da son derece branşa yakışmayan tartışmalarda bulunuyor. Bunu bu yaz sezonunda olabildiğince yapmayalım. Sevgi ve seviyeli tartışmalarla bu önemli spor branşımıza yakışır davranalım.

Milli Takımı’mıza ve tüm voleybol severlere sevgi ve saygılarımla…

Haydi başlıyoruz!

 

Voleybol Aktüel Editörü
Mari
www.voleybolaktuel.com

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu