Genel Haberler

‘Henüz İşim Bitmedi’

Pasörleri istatistiksel olarak karşılaştırmak kolay değildir, ancak iş Maja Ognjenovic’e gelince çok az kişi onun kadın voleybolunun zamanımızın en iyi pasörü olduğu konusunda hemfikirken, mevcut ve eski takım arkadaşları Sırp yıldızla oynadıkları için kendilerini ayrıcalıklı ve şanslı hissettiklerini söylüyorlar.

Son on yılda, Ognjenovic oynadığı takımları birçok sporcunun hayal bile edemeyeceği bir dizi dünya ve kıta şampiyonluğuna ve Olimpiyat madalyasına götürdü. Ancak 36 yaşındaki Sırp yıldız, henüz işinin bitmediğini ve önümüzdeki yıllarda daha fazlasını umduğunu söylüyor.

“Son on yılda Sırp voleybolunda ve dünya voleybolunda oynama fırsatına sahip olduğum için mutluyum ve önümüzdeki yıllarda biraz daha fazla oynama fırsatı bulmayı umuyorum. Çünkü planlarım var. Sahada kendimi gerçekten iyi hissediyorum ve voleybola verecek daha çok şeyim var ”dedi Ognjenovic Volleyball World’e.
Ancak voleybol sahasındaki erken başarısı, son on yıl başlamadan çok önce gelmişti. Ognjenovic, Sırbistan ve Karadağ milli takımıyla 2006 yılında Japonya’da üçüncü olduklarında ilk FIVB Voleybol Kadınlar Dünya Şampiyonası madalyasını aldı. Ertesi yıl, Sırbistan CEV Avrupa Şampiyonası’nda finale yükseldi ve gümüş madalyaları evine getirdi. On yılın sonunda, yeni kurulan CEV Avrupa Ligi’nde de birkaç altın madalya kazandılar.
1.83 metre boyundaki pasör, “On yıl önce oyun şimdi olduğundan biraz daha yavaştı, ancak seviye her geçen yıl artıyor” dedi.

Ognjenovic’in ilk büyük uluslararası şampiyonluğu, Sırbistan’ın EuroVolley 2011’de podyuma çıktığı son on yıllık dönemin ilk yılında geldi.
“2011’deki şampiyonluğumuzun en büyük başarımız olduğunu söyleyemem ama o zamanlar gerçekten çok büyüktü. Ve özellikle kendi evimizde oynadığımız için büyüktü. 2017 ve 2019’da Avrupa şampiyonu olduğumuzda, daha çok “orada bulundum, bunu yaptım” gibiydi “dedi.
Ancak, Sırbistan’ın tarihi ilk Olimpiyat madalyası olan gümüş madalyası olan Rio 2016’da “orada bulundum, bunu yaptı” gibi bir şey kesinlikle değildi. Ya da 2018 Dünya Şampiyonası’nda podyumda zafer kazandıklarında. Ognjenovic’in milli takımdaki diğer başarıları arasında 2015 FIVB Voleybol Kadınlar Dünya Kupası’nda gümüş madalya, FIVB Voleybol Dünya Grand Prix’sinin 2011 ve 2013 sürümlerinde bronz madalya ve yine EuroVolley 2015’te bronz madalya yer alıyor.

Ognjenovic, “2016 bizim için büyük bir yıldı, çünkü Olimpiyatlara büyük bir hırsla gittik, ancak kimse finale ulaşmamızı beklemiyordu, bu yüzden gümüş madalya gerçekten özeldi” dedi. “Ve iki yıl sonra, dünyanın zirvesindeydik. Bir sporcu daha ne isteyebilir ki? Sırp milli takımının tüm başarısının bir parçası olmaktan gurur duyuyorum. ”

Ognjenovic’in kulüp kariyeri de onu dünyanın zirvesine taşıdı. Türkiye kulübü Eczacıbaşı VitrA’yı Manila’da düzenlenen 2016 FIVB Voleybol Bayanlar Kulüpler Dünya Şampiyonası’nda altın madalyaya taşıdı. Üç yıl sonra, şu anki kulübü VakıfBank için oynarken, Shaoxing’deki 2019 Kulüpler Dünya Şampiyonası bronz madalyası kazandı.
Ognjenovic, 2002’de Postar Zrenjanin’de kulüp kariyerinin başlangıcından bu yana birçok ülkede birçok kulüpte forma giydi. Sırbistan ve Karadağ, Romanya, Polonya ve Rusya’nın şampiyonu olarak ulusal podyumlarda birinci oldu ve Yunanistan, İtalya ve Türkiye’de ikinci oldu. Kupa koleksiyonunda İtalyan Vini Monteschiavo Jesi ile 2009 CEV Challenge Kupası ve Eczacıbaşı ile 2018 CEV Kupası da bulunuyor.

Ognjenovic, 2007, 2011, 2015 ve 2019’daki dört EuroVolley Best Setter ödülü de dahil olmak üzere, kazanılan diğer birçok ödül arasında 2015’te Şampiyonlar Ligi’nin En İyi Pasör’ü seçildi.

Serdar Mengi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu