VİDEO HABER: Her Zaman Başarıya Aç

0
32

Marketa Slukova, 2009’da Krystyna Kolocova ile birlikte Klagenfurt’ta ilk Turuna çıkmasından bu yana FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu’na sıkı bir şekilde girdi ve Tokyo 2020’de üçüncü Olimpiyat Oyunları için yoluna girdi.

Çek blokçu ve Barbora Hermannova, Rio de Janeiro 2016’da birlikte oynadı ve şu anda Haziran 2021’de sona erecek olan geçici FIVB Olimpiyat Sıralamasında 17. sırada yer alıyorlar.

32 yaşındaki Slukova, iki Olimpiyat Oyunuyla birlikte dört FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonasında oynadı ve en son Nisan 2019’da Kuala Lumpur 3 Yıldızlı’da olmak üzere altı Dünya Turu şampiyonluğu kazandı.

O ve Hermannova geçtiğimiz günlerde Letonya’daki Jurmala Plajı’nda 2020 CEV Avrupa Şampiyonası yarı finaline ulaştı, bu genç bir Slukova’nın hayal bile edemeyeceği türden bir başarı.

Euro’da Slukova, “İlk beş yılım oldukça zorlu geçti çünkü küçük ve biraz tombuldum ve voleybolda harika değildim” dedi.

“Yaşlandıkça biraz daha büyüdüm ve kendime güvenim arttı, bu yüzden o andan itibaren voleybol geleceğim biraz daha parlak görünmeye başladı, ancak 20 yaşında bile bana Olimpiyat Oyunları oynayacağımı söyleseydin muhtemelen o zaman gülerdim. ”

Slukova ve Kolocova, bir U19 Dünya Şampiyonası’na ve iki U21 Dünya Şampiyonasına damgasını vurdu ve madalyaları kaçırırken 2010 CEV U23 Şampiyonası’nda altın madalya kazandı.

O zamana kadar, çeyrek finallere ulaşarak beklentilerini aştıkları Londra 2012’ye katılmadan önce Dünya Turunda rekabetçi bir çift olduklarını gösterdiler.

Açılış maçında Avusturyalı kız kardeşler Doris ve Stefanie Schweiger’ı yendiler ve koşuları, gümüş madalya kazanan April Ross ve Jennifer Kessy tarafından durduruldu.

 

Slukova, “Beşincilik harika bir sonuçtu” dedi. “Kristine ve ben daha önce bazı iyi sonuçlarla harika bir takımdık, ancak çok fazla ilgi görmedik ve sporumuz Çek Cumhuriyeti’nde o kadar tanınmadı ve bu Londra’dan sonra gerçekten değişti.

“Olimpiyatlara hiç beklentimiz olmadan girdik. Simon (Nausch) zaten bizim koçumuzdu ve tüm süreç boyunca bize çok iyi rehberlik etti ve üzerimizdeki baskıyı kaldırdı. İlk olimpiyatlarınız gerçekten çok zorlu. Stadyumlar, ilgi, her şey çok önemli.

“İyi oynadık, özgürdük ve oyunların çoğunda kendimizi özgür hissettik ve en çok değer verdiğim şey, sonucun spor için çok büyük olmasıydı. Daha fazla çocuk oynamaya başladı, medya plaj voleyboluna ilgi gösterdi ve daha fazla plaj voleybolu merkezi açıldı. ”

Londra Sonrası 2012, Slukova ve Kolocova yükselişine devam etti. İkili, 2014’te Prag Açık’ta ilk Dünya Turu altınlarını kazanarak ve ardından Berlin Grand Slam’de podyuma çıkarak kendi taraftarlarını memnun etti.

Bir yıl sonra ve Hollanda 2015 FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası’nı 17. sırada tamamladıktan sonra, Slukova ve Kolocova kendi yollarına gitti.

Slukova, Hermannova ile hızlı bir şekilde ekip kurdu ve Rio 2016’ya katılmak için bir yarış başladı. Sonunda FIVB Plaj Voleybolu Dünya Kıta Kupası’nı kazanarak bunu başardılar.

Slukova, “Rio başka bir hikayeydi” dedi. “Londra’da hiçbir beklenti ya da baskı yoktu. Mutlu sonla biten harika bir peri masalıydı ve Rio farklıydı. Barbora ve ben 2015’te takım olduk ve bir yıl boyunca birbirimizle oynamadan kalifiye olmayı başardık ve Dünya Kıta Kupası’na katılmaya hak kazandık.

“Kalifiye olmak için son şanstı ve bu son derece heyecan verici ve yorucu bir süreçti. Stres ve baskı çok fazlaydı ve Çin’e karşı altın setimizi 15 sayı sonunda kazandık. 10 dakikalık bu maç, geçmiş yıllardaki çalışmalarımıza karar verdi ve bu çok fazla enerji aldı.

“Stresli bir şey yaşadığımı sanmıyorum ve bu herkes için acımasızdı. Vanuatu ile oynadığımı hatırlıyorum. 13-6 öndeydik ve onların gözlerinde yaş vardı. Kazanmak istedim ama onlar için Vanuatu’dan bir Oyunlara katılmaya hak kazanan ilk takım olacaklardı ve yedi dakika içinde hayallerini mahvettiniz. ”

Slukova ve Hermannova, şanslı kaybedenler turunda Rus Ekaterina Birlova ve Evgenia Ukolova’ya aldıkları mağlubiyetin ardından 17. oldular.

Bir yıldan az bir süredir birlikteydiler, ancak birlikte beş yıllık deneyime sahip olan Slukova, kendisinin ve Hermannova’nın Tokyo 2020’ye ulaşmaları halinde daha iyi hazırlanacaklarından umutlu.

Slukova, “Son iki Olimpiyat Eleme sürecinde öğrendiğim en önemli şey, yolculuğun asla beklediğiniz gibi olmayacağı ve sadece esnek olmanız ve her duruma uyum sağlamanız gerektiğidir” dedi.

“Ne zaman anladığımı düşünsem, bir şey beni şaşırttı. Belki bir sakatlık veya takım değişikliğidir. Her şeyi yeniden öğrenmen gerektiği anlamına geliyor. Bu anlar sizi bir oyuncu ve bir kişi olarak şekillendiriyor. Ancak esnek ve her şeye uyarlanabilir olmalısınız. ”

Slukova, hak kazanmaları halinde üç Olimpiyat Oyununda oynayan ilk Çek sporcusu olacak, bu da voleybolu ilk başta kolay olmayan bir şey bulan biri için büyük bir başarı.

Hırslı ve kararlıydım, disiplinli ve kararlıydım. Ama o zaman, yeterince iyi olup olmayacağımı veya takımın Olimpiyat Oyunları oynayacak kadar iyi olup olmayacağını bilmiyordum ”dedi.

“Şimdi 22 yıl sonra, bunun mümkün olduğunu bilmek çok alçakgönüllü bir fark oldu ve iki Olimpiyat Oyununda yarışan tek Çek oyuncu olduğumu bilmek gerçekten güzel.”

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here