Köşe YazarlarıManşet

Hindistan’daki voleybol elçimiz

Genel Yayın Yönetmenimiz Savaş Eskigülek, Aydınlık Gazetesi'ndeki 11 Şubat tarihli köşesinde Hindistan’daki voleyboldan ve oradaki elçimiz Başak Koç'tan bilgiler verdi.

MERHABA kıymetli okurlarımız…

Bugün, Türk basınında ilk defa yer alacak bilgilerle bambaşka bir voleybol hikayesinden ‘Haberiniz Olsun’ diyeceğim.

Hindistan. Yaklaşık 1 milyar 400 milyon nüfusu ile dünyanın Çin’den sonraki en kalabalık ülkesi. En önemli spor ise kriket. Bu kriket ülkesinin televizyonlarında prime time denen, yayınların en çok izlendiği zaman diliminde voleybolun yer aldığını ve mikrofon başında da bir Türk’ün olduğunu söylesem…

Evet, Hindistan’da voleybol, yayın dünyasının en değerli saat diliminde yerini sağlamlaştırırken, sevgili kardeşim Başak Koç da yayınlarda ülkemizi temsil ediyor ve kendisi için de müthiş bir deneyim yaşıyor.

Oyunculuğundan beri tanıdığım, Radyo Spor’da aylarca birlikte program yaptığım, çalışma azmini saygı ile takip ettiğim Başak Koç’a aktardığı bilgiler için; sevgili eşime de Başak Koç’un sesli mesaj olarak gönderdiği bu bilgileri çözümlediği için huzurlarınızda teşekkür ederim.

OYUNCULAR AÇIK ARTTIRMA İLE TRANSFER EDİLİYOR

“Baseline Wenchers adındaki bir ajansın kurguladığı Rupay Prime Voleybol Ligi’nde (PVL) takımlar, ikisi yabancı toplam 14 kişiden oluşuyor. Platinum, altın, gümüş, bronz kategorilerine ayrılan oyuncular, takım yöneticileri tarafından açık arttırma yöntemiyle transfer ediliyor. Bu kadrolarda yaklaşık 13.500 Amerikan doları anlamına gelen 1 milyon Hint rupisine transfer edilen oyuncular bulunuyor. Halen ligde Arjantin, Venezuela, Küba ve ABD’den birçok oyuncu bulunduğu gibi açık arttırmaya katılan 400’den fazla Hint demiryolu işçisi, polis, çiftçi gibi mesleklerden oyuncular da bulunuyor.”

5-0 DA KAZANABİLİRSİN 3-2 DE

“PVL’de maçlar toplam 5 set oynanıyor. 15’er sayılık setlerden oluşan maçta mutlaka 5 set oynanıyor. Maç skoru 4-1 ya da 3-2 olabiliyor. Setlerin ilk 11 sayısı içinde antrenörler, Süper Point adı verilen bir uygulamayı talep etmeleri halinde, ralliyi kazandıkları takdirde 1 yerine 2 sayı alabiliyor veya kaybedebiliyorlar. Ve daha ilginç olanı Süper Servis sayısı talep edildiğinde de servis atışı kimseye değmeden yere değerse takım 2 puan kazanıyor.

“PVL’nin yayın haklarını alan televizyon firması, her gün 4-5 farklı dilde canlı yayın yapıyor. Hindistan’da yerel halkın kullandığı tüm dillerde yayın yapan firma, bu maçları özellikle ‘Prime Time’da yayınlayınca voleybol yavaş yavaş kriketin önüne geçiyor. Maç önü ve maç sonu yayınlarla bu süre 4-5 saati buluyor. İki haftası geride kalan 7 takımlı PVL’ye olan ilgi ve reklamlar, yayıncı firmanın iştahını kabartmış durumda.”

HİNDİSTAN’IN YENİ KAHRAMANLARI VOLEYBOLCULAR OLACAK

“PVL toplam bir ay sürecek. Ancak ilk iki maç sonunda voleybola giderek artan müthiş bir ilgi var. Organizatör firma, ülkedeki kamu kurumları ve özel şirketlerin ilgisini çekmeyi başarmış ve hemen hemen her takımın 3-4 sponsoru var. PVL projesinin en büyük amacı Hint oyuncuları ön plana çıkartıp ülkenin yeni kahramanlarını yaratmaya çalışmak ve cazip maddi kazanç olanağı ile gençleri voleybolun içine çekmek!”

 

MÜTHİŞ BİR DENEYİM VE GURUR

Kıymetli okurlarımız, ilk kez Hindistan’a gittiğini belirten Türkiye’nin ilk kadın spor spikeri Başak Koç, PVL’nin Hindistan’da voleybolun tanıtımında çok önemli bir adım olabileceğine ve voleybolun, beklenen etkiyi kolaylıkla yaratacağına yürekten inanıyor. “Eski milli bir voleybolcu olarak benim açımdan ve 2008’den bu yana oluşturmaya çalıştığım medya kişiliğinde inanılmaz bir deneyim. Türkiye’de ilk kadın yorumcu olarak öncü olmayı ve kadın varlığımızı hissettirmeyi istedim. Erkeklerin aktif olduğu spor medyasında kadın ya da erkek olmanın değil çok çalışmak ve iyi bir iş çıkarmanın önemli olduğunu gösterdim.” diyen sevgili arkadaşıma bir kez daha başarılar dilerken, Sporun Sesi Başak Koç’un yeni serüveninden ‘Haberiniz Olsun’ istedim.

Görüş, öneri ve düşüncelerinizi mail adresimden paylaşmanız beni mutlu edecek.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu