Genel Haberler

Hollanda – ABD 1989

1988’de ikinci Olimpiyat Altın Madalyasını kazandıktan sonra ABD, kadrosunu değiştirdi ve oldukça büyük bir oyuncu havuzu elde etti.
Marv Dunphy, Pepperdine’e geri döndü ve Doug Beal’in 1984 yılında asistanı olan Bill Neville, Baş Antrenör olarak devraldı. Craig Buck ve Doug Partie kariyerlerini sona erdirdiler. ABD ile Hollanda’nın oynadıkları dostluk maçlarının sonunda, Karch Kiraly ve Steve Timmons da takımdan ayrıldı. Kalan altın madalyalı voleybolcular Jeff Stork ve Bob Ctvrtlik, bir dizi maç için Avrupa’ya uçan ve yeni oyunculardan oluşan ekibin başındaydılar ve oynadıkları bütün maçları kaybettiler.

Peter Blange ve Ron Zwerver liderliğindeki ve Arie Selinger’in koçluğu yaptığı Hollanda erkek voleybol takımı, Seul Olimpiyatları’nda şaşırtıcı bir şekilde 5. Sırayı elde ettikten sonra daha da şaşırtıcı bir gümüş madalya kazanacakları 1992 yılına kadar bir arada kaldılar.

ABD takımında oynayan Adam Johnson gerçekten sert vurma ve her zaman Hollanda hücumlarına karşı blok bulma konusunda esrarengiz bir yeteneğe sahipti.

Bob Ctvrtlik’in esrarengiz vuruş yeteneği o kadar yumuşaktı ki, nasıl bir sayı alabileceği hakkında hiçbir fikri yoktu, ancak her zaman yolunu bu bloğu geçip zemini buluyordu.

Arie Selinger önümüzdeki birkaç hafta içinde emekliye ayrılacağından hava potansiyel halefi hakkında konuşmalarla doluydu. Konuşulan isimler, Doug Beal, İsveçli Anders Kristiansson ve Selinger’in asistanı Harry Brokking’di. Yerel bir yetkilinin bana muhtemelen Brokking olacağını söylediğini çok net hatırlıyorum, ancak Hollandalı oyuncularla çalışmak zor olduğu için kötü bir fikir olurdu ve onlardan en iyi sonucu almak için başka bir yabancıya ihtiyaçları vardı. Brokking teknik direktör oldu. Selinger ise 1992’de takımı gümüş madalyaya götürmek için geri döndü.

Netherlands v USA – 1989 – At Home On The Court (marklebedew.com)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu