Avrupa

Hollanda Federasyonu Mali Açıdan Zor Durumda

Hollanda federasyonu, kadınların milli takımı Olimpiyatlara katılmayı başaramadığında mali zorluklarla karşı karşıya…

Kadınlar ve Erkeklerde Hollanda voleybol milli takımının, özellikle de kadınların Avrupa Olimpiyatları eleme turnuvalarındaki başarısızlıkları, ülkenin voleybol federasyonunun (Nevobo) finansal yönü üzerinde yıkıcı sonuçlar doğurabilir.

NRC’nin haberine göre;  Avrupa Olimpiyat Elemlerinde iki milli takımın da düşük performans göstermesinden sonra Hollanda’daki voleybol için acı dolu günler gelecek.

2020 Tokyo Oyunlarına hem erkekler hem de kadın ekibi, özellikle de kadınlar tarafından Olimpiyatlara katılamamak, kadın milli takımına yaklaşık bir milyon euro yatırım yapan Nevobo’nun büyük bir mali sorununa yol açacak.
Apeldoorn’daki  turnuvayı düzenlemek için Avrupa Voleybol Konfederasyonu’na (CEV) 500.000 Euro’dan fazla ödeme yapıldı.

Bir başka önemli meblağ, kadın milli takımında başantrenör Jamie Morrison’un 2020’de sona erecek sözleşmesinin geçen yıl Ekim ayında kapatmak için zaten harcanmıştı. Amerikalılar 2019 yazında, özellikle Uluslararası Olimpiyat Elemeleri, CEV Avrupa şampiyonası ve FIVB Dünya Kupası’nda kötü performanstan sorumlu tutuldu. Bundan sonra Morrison’un halefi İtalyan Giovanni Caprara’nın işe alınması için ek maliyetler oluştu.

Kadınlar Tokyo’ya vizesini almayı  başarsalardı hükumet desteğinin (yaklaşık 2 milyon avro) eksikliği bu harcamalara eklenebilirdi.
Artık Hollanda için en büyük endişe, milli takım için gelecekteki programların nasıl finanse edileceği. Büyük şirketler, kurumsal sosyal sorumluluk nedeniyle paralarını eğlence sporuna giderek daha fazla sokuyor, bu nedenle üst sınıf spor hükumete ve Hollanda Olimpiyat Komitesi’ne (NOC) giderek daha bağımlı hale geliyor. Buna karşılık, alınan sonuçların iyi olması bekleniyor ve bu Olimpiyat Oyunlarına katılmadan işleri zorlaştıracağa benziyor.

Kaynak: World Of Volley

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu